Eugeniusz Kwiatkowski

Eugeniusz Kwiatkowski

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Order Odrodzenia Polski
Order Odrodzenia Polski
Medal Niepodległości
Medal Niepodległości
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Kształcił się najpierw w lwowskim Gimnazjum Franciszka Józefa, skąd przeniósł się do Gimnazjum Ojców Jezuitów w Bąkowicach, gdzie w 1907 roku zdał egzamin maturalny. Początkowo studiował na Wydziale Chemii Technicznej Politechniki Lwowskiej, a następnie na uniwersytecie w Monachium. W czasie studiów był członkiem młodzieżowych organizacji niepodległościowych „Zet” i „Zarzewie” oraz Polskich Drużyn Strzeleckich. Podczas I wojny żołnierz Legionów Polskich i współpracownik Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku zatrudniono go w sekcji chemicznej Głównego Urzędu Zaopatrzenia Armii przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. W roku 1921 opuścił wojsko i zaczął wykładać na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Dwa lata później objął funkcję dyrektora technicznego chorzowskiej Państwowej Fabryki Związków Azotowych. Karierę polityczną rozpoczął po przewrocie majowym 1926 roku, kiedy premier Kazimierz Bartel powierzył mu stanowisko ministra przemysłu i handlu. Pełniąc tę funkcję przyczynił się do powstania i zrealizowania pomysłu budowy portu w Gdyni. W 1935 roku objął tekę wicepremiera i ministra skarbu w gabinetach Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. Kwiatkowski patronował wówczas idei utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz koncepcji rozbudowy infrastruktury, obronności i przemysłu. Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu do kraju Niemców, a później Sowietów, wraz z rządem przekroczył granicę z Rumunią, gdzie został internowany. Po zakończeniu działań zbrojnych powrócił do Polski i przyjął funkcję kierownika Delegatury Rządu ds. Odbudowy Wybrzeża oraz przewodniczącego Komisji Planu Rozbudowy Trójmiasta. Z powodu konfliktów z władzami komunistycznymi odsunięto go jednak od działalności państwowej. Przeprowadził się wówczas do Krakowa i zajął działalnością naukową. Wykładał historię gospodarczą świata w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Gdyni i na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1973 roku recenzował koncepcję budowy Portu Północnego, zaś rok później uhonorowano go doktoratem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii. Zmarł 22 sierpnia 1974 roku w Krakowie.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

30 Grudnia 1888 (137 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Eugeniusz Kwiatkowski był żołnierzem Legionów Polskich. W okresie II RP pełnił funkcje: wicepremiera, ministra skarbu i ministra przemysłu i handlu.

22 Sierpnia 1974 (51 lat temu)

Zmarł żołnierz Legionów Polskich i minister w II RP Eugeniusz Kwiatkowski.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

29 Kwietnia
1648 (377 lat temu)
Rozpoczęła się bitwa nad Żółtymi Wodami. Była pierwszą potyczką w walkach z Kozakami i Tatarami w czasie powstania Chmielnickiego. Wojskami polskimi dowodził syn hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego - Stefan. Walki trwały do 16 maja w ich trakcie Polski siły zmniejszyły się trzykrotnie poprzez zdradę kozaków rejestrowych. Pod koniec walk poległ głównodowodzący polskimi oddziałami, a jego doradca Stefan Czarniecki dostał się do niewoli.
1865 (160 lat temu)
Carska policja ujęła ostatniego dowódcę polowego okresu Powstania Styczniowego - księdza Stanisława Brzóskę. W lipcu 1863 roku otrzymał stopień generalski i funkcję naczelnego kapelana sił powstańczych województwa podlaskiego. Skazany na śmierć. 23 maja 1865 roku na rynku w Sokołowie Podlaskim wykonali wyrok.
1919 (106 lat temu)
3 maja został ustanowiony przez Sejm RP świętem narodowym.
1924 (101 lat temu)
Decyzją ministra spraw wojskowych generała Władysława Sikorskiego termin „jazda” odnoszący się do wielu jednostek i formacji wojskowych zastąpiony został terminem „kawaleria”.
1943 (82 lata temu)
Przy ulicy 6 sierpnia 4 w Warszawie Kriminalpolizei aresztowała Jana Wilhelma Hörla podporucznika broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych, Cichociemnego. Trafił do więzienia na Pawiaku. 7 maja 1943 roku został rozstrzelany w ruinach getta przy ul. Dzielnej 27.
1943 (82 lata temu)
Z więzienia na Pawiaku wywieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 107 kobiet i 420 mężczyzn; wśród nich znalazł się Tadeusz Borowski - poeta, prozaik i publicysta.
1944 (81 lat temu)
W Hanowerze aresztowana została Natalia Tułasiewicz pełnomocniczka Rządu Londyńskiego, świecki apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”, błogosławiona Kościoła Katolickiego. Po półrocznym pobycie w więzieniu trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie 31 marca 1945 roku w wieku 39 lat została zabita w komorze gazowej.
1944 (81 lat temu)
Sotnia UPA napadła na miejscowości Rudka i Cieszanów (zdjęcie) w województwie podkarpackim. Z rąk upowskich bandytów życie straciło wówczas 50 Polaków.
1945 (80 lat temu)
Został wyzwolony przez Amerykanów niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau, około 125 tysięcy osób poniosło w nim śmierć.
1948 (77 lat temu)
Albert Forster namiestnik prowincji Gdańsk-Prusy w latach 1939-45 i zbrodniarz nazistowski, został skazany na śmierć przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku.
2012 (13 lat temu)
Zmarł prawnik i żołnierz Armii Krajowej Wiesław Chrzanowski. Walczył w Powstaniu Warszawskim, aresztowany w 1948 roku przez komunistów. W III RP pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i marszałka Sejmu.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone