Tablica poświęcona uczniom poległym 1920 roku - Kielce

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Świętokrzyskie
Miejscowość:Kielce
Lokalizacja:Śniadeckich 9
(Tablica znajduje się wewnątrz budynku liceum)

OPIS:

"Dali swe życie, a wzięli zwycięstwo!" 

Roku wojny 1920. 

ucz Walkowicz Michał KL VIII

ucz Krenn Andrzej KL VI

ucz Wojna Eugenjusz KL V

ucz Jachimowski Zygmunt KL VII

ucz Kiel Zbigniew KL IV

ucz Chrościcki Lucjan KL VII

ucz Tutakiewicz Wiktor KL VI 

Ku Ich Pamięci 

Rada Pedagogiczna i Koledzy

DZIENNIK HISTORII POLSKI

30 Marca
1908 (115 lat temu)
Urodził się as lotnictwa, wybitny pilot, dowódca słynnego Dywizjonu 303 Witold Urbanowicz.
1910 (113 lat temu)
W Rzejowicach w powiecie radomszczańskim urodził się Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc” kapitan Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
1919 (104 lata temu)
W Bielsku koło Płocka urodził się por. Franciszek Majewski ps. „Słony”, żołnierz Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego.
1926 (97 lat temu)
Urodził się w Cięcinie w powiecie żywieckim Franciszek Konior ps. „Rekin”. Był żołnierzem oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Henryka Flamego, który działał na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego.
1940 (83 lata temu)
Niemcy przeprowadzili aresztowania wśród lekarzy, nauczycieli i działaczy politycznych. Zatrzymano m.in. byłego marszałka Sejmu i jednego z przywódców Stronnictwa Ludowego Macieja Rataja. Został on rozstrzelany w Palmirach w czerwcu 1940 roku.
1940 (83 lata temu)
Żołnierze Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego dowodzeni przez majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal” uwolnili się z niemieckiej obławy we wsi Hucisko. W odwecie Niemcy zamordowali 711 mieszkańców wiosek położonych na szlaku Oddziału majora Dobrzańskiego.
1943 (80 lat temu)
W wyniku obrażeń odniesionych podczas przesłuchań przez Gestapo zmarł w Szpitalu Wolskim, odbity podczas „Akcji pod Arsenałem”, Jan Bytnar pseudonim „Rudy”.
1943 (80 lat temu)
Zmarł z powodu odniesionych ran podczas „Akcji pod Arsenałem” w warszawskim szpitalu Dzieciątka Jezus, Maciej Aleksy Dawidowski ps. „Alek”.
1945 (78 lat temu)
Zamordowana została przez jednego z katów niżańskiej placówki Urzędu Bezpieczeństwa 23 letnia Janina Przysiężniak ps. „Jaga” żona Franciszka Przysiężnika - dowódcy partyzantki Narodowej Organizacji Wojskowej.
1945 (78 lat temu)
Miasto Gdańsk zostało zajęte, przy udziale 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, przez wojska 2. Frontu Białoruskiego.
1948 (75 lat temu)
Na trzykrotną karę śmierci został skazany przez Wojewódzki Sąd Rejonowy w Lublinie Jan Grudziński ps. „Płomień”. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej Rejonu IV Kąkolewnica Obwodu Radzyń Podlaski Dowodził również grupą bojową zrzeszenia Wolność i Niezawisłość powiatu radzyńskiego.
1953 (70 lat temu)
Wykonano wyrok śmierci w poznańskim więzieniu na 23-letnim Zygmuncie Góralskim ps. „Chmura”. Był członkiem działającej na terenie Wągrowca i Chodzieży organizacji antykomunistycznej Pierwszego Plutonu Szturmowego Armii Krajowej Ziemi Wielkopolskiej.
1979 (44 lata temu)
W Londynie zmarł płk mec. Zbigniew Franciszek Stypułkowski ps. „Sobota”. Działacz Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski, poseł na Sejm II RP, oficer Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych, jeden z założycieli Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
1997 (26 lat temu)
Zmarł prezes Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej Tadeusz Żenczykowski. Od 1940 roku działał w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK, w latach 1954-72 pracował jako redaktor, a później zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone