Mogiła dwóch nieznanych żołnierzy 6. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego - Góra

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Góra
Lokalizacja:ul. Kościelna 32

OPIS:

Tu spoczywają dwaj
nieznani żołnierze
6. Dywizji Piechoty
Wojska Polskiego
polegli 2 września 1939 r.
w walce z niemiecką
5 Dywizją Pancerną
Wehrmachtu
Cześć ich pamięci

Mogiła jest Miejscem Pamięci Narodowej o sygnaturze 69/02 i znajduje się na cmentarzu przy zabytkowym kościele pw. św. Barbary W Górze. Pochowani w niej żołnierze należeli do 6 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. bryg. Bernarda Monda, która stanowiła części Armii „Kraków”.

Nie zachowały się dane osobowe poległych żołnierzy. Według dokumentacji Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) Sygn. XII/16/50 w liście ppor. Aleksandra Bukko (dowódcy III plutonu z kompanii OW „Pszczyna” batalionu OW „Rybnik”) do mjr Władysława Stebika (oficera Sztabu Armii „Kraków”) odnotowano: „W Górze leży do dziś dwóch naszych żołnierzy, jeden został przez rodzinę zabrany, a więc razem padło 3”.

2 września 1939 r., gdy do pobliskich granic zbliżały się wojska niemieckie, wieś Góra była areną bliźniaczych wydarzeń, jakie rozgrywały się w tym czasie w wielu miejscach, gdzie znajdowały się mosty i przeprawy przez rzeki. Drewnianym mostem na Wiśle przetaczały się tłumy cywilów uciekających od strony Pszczyny i Miedźnej w obawie przed nadchodzącymi wojskami 5 Dywizji Pancernej niemieckiego Wehrmachtu. W tym czasie w kierunki Jawiszowic, Oświęcimia i Zasola wycofywały się w popłochu oddziały piechoty, artylerii i wojskowe tabory rozbitej pod Ćwiklicami (Las Brzcziny) 6 Dywizji Piechoty.

Ostatnie walki w miejscowości Góra miały miejsce 2 września około godziny 18:00. Doszło wówczas do wysadzenia mostu, czym obrońcy stawili skuteczny opór nieprzyjacielowi. Ostrzelane zostały czołgi nieprzyjaciela, przygotowane do przeprawy przez Wisłę. Po wycofaniu się polskich żołnierzy, Niemy niezwłocznie przystąpili do odbudowy mostu. 3 września około godziny 4:00 czołgi nieprzyjaciela, wykorzystując most pontonowy, sforsowały rzekę Wisłę i udały się w kierunku Rajska, gdzie czekały na transport paliwa

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Maja
1792 (230 lat temu)
Początek wojny z Rosją w obronie Konstytucji 3 Maja, rosyjskie wojska wkroczyły na teren Rzeczypospolitej.
1809 (213 lat temu)
W czasie wojny polsko-austriackiej wojska polskie zdobyły Sandomierz.
1863 (159 lat temu)
W trakcie powstania styczniowego rozegrała się krwawa bitwa o twierdzę Fraulin we wsi Gołębiów koło Grójca. Wojska generała Władysława Grabowskiego poniosły klęskę w starciu z carską armią generała Mellera Zakomelskiego. Zginęło około 180 Polaków, prawdopodobnie około 30 wzięto do niewoli.
1890 (132 lata temu)
W Siedliszczach urodził się Czesław Niekraszewicz kapitan Wojska Polskiego. W czasie wojny z bolszewikami wykazywał wielką odwagę i zaangażowanie. Następnie pełnił funkcję adiutanta szefa lotnictwa 2 Armii i I Dywizjonu Lotniczego, a po zakończeniu działań wojennych adiutanta 1 Pułku Lotniczego.
1920 (102 lata temu)
Urodził się arcybiskup metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła. 16 października 1978 roku wybrany został na papieża przyjmując imię Jan Paweł II. Został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku.
1935 (87 lat temu)
Odbyła się ceremonia pogrzebowa na Wawelu marszałka Józefa Piłsudskiego.
1943 (79 lat temu)
Żandarmeria niemiecka przy pomocy jednostek ukraińskich dokonały pacyfikacji wsi Szarajówka na Zamojszczyźnie. Spalono żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci. Był to jeden z najokrutniejszych aktów w historii wojennej Polski.
1944 (78 lat temu)
Podczas powrotu z misji nad terytorium Francji, Supermarine Spitfire pilotowany przez Mieczysława Adamka porucznika pilota z 317 Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego” został omyłkowo zestrzelony przez brytyjską obronę przeciwlotniczą. Ciało polskiego asa myśliwskiego wyłowiono i pochowano na cmentarzu w Northwood.
1944 (78 lat temu)
Sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii przeprowadziły zmasowane ataki na wsie Dobużek, Dutrów, Lipowiec, Rudka i Tuczapy w powiecie hrubieszowskim. Spalono wiele zabudowań. Źródła mówią o 100 zamordowanych Polakach.
1944 (78 lat temu)
Ruiny klasztoru na Monte Cassino zostały zdobyte przez 2 Korpus Polski, co umożliwiło aliantom przełamanie linii Gustawa i wkroczenie do Rzymu. Podczas walk o wzgórze zginęło 923 polskich żołnierzy, 345 uznano za zaginionych, a 2931 odniosło rany.
1947 (75 lat temu)
Patrol 5 żołnierzy Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” pod dowództwem Walentego Waśkowicza ps. „Strzały” wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez UB i KBW pod Zawieprzycami. Podczas walki z komunistami polegli: Jan Belcarz ps. „Dżym”, Czesław Jabłoński ps. „Bąk” i Marian Puchacz ps. „Kubuś”.
2011 (11 lat temu)
W wieku 100 lat zmarła Włada Majewska, wybitna polska dziennikarka radiowa, aktorka, piosenkarka i działaczka emigracyjna, w czasie drugiej wojny światowej żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej 1 Dywizji Pancernej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone