Mogiła dwóch nieznanych żołnierzy 6. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego - Góra

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Góra
Lokalizacja:ul. Kościelna 32

OPIS:

Tu spoczywają dwaj
nieznani żołnierze
6. Dywizji Piechoty
Wojska Polskiego
polegli 2 września 1939 r.
w walce z niemiecką
5 Dywizją Pancerną
Wehrmachtu
Cześć ich pamięci

Mogiła jest Miejscem Pamięci Narodowej o sygnaturze 69/02 i znajduje się na cmentarzu przy zabytkowym kościele pw. św. Barbary W Górze. Pochowani w niej żołnierze należeli do 6 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. bryg. Bernarda Monda, która stanowiła części Armii „Kraków”.

Nie zachowały się dane osobowe poległych żołnierzy. Według dokumentacji Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) Sygn. XII/16/50 w liście ppor. Aleksandra Bukko (dowódcy III plutonu z kompanii OW „Pszczyna” batalionu OW „Rybnik”) do mjr Władysława Stebika (oficera Sztabu Armii „Kraków”) odnotowano: „W Górze leży do dziś dwóch naszych żołnierzy, jeden został przez rodzinę zabrany, a więc razem padło 3”.

2 września 1939 r., gdy do pobliskich granic zbliżały się wojska niemieckie, wieś Góra była areną bliźniaczych wydarzeń, jakie rozgrywały się w tym czasie w wielu miejscach, gdzie znajdowały się mosty i przeprawy przez rzeki. Drewnianym mostem na Wiśle przetaczały się tłumy cywilów uciekających od strony Pszczyny i Miedźnej w obawie przed nadchodzącymi wojskami 5 Dywizji Pancernej niemieckiego Wehrmachtu. W tym czasie w kierunki Jawiszowic, Oświęcimia i Zasola wycofywały się w popłochu oddziały piechoty, artylerii i wojskowe tabory rozbitej pod Ćwiklicami (Las Brzcziny) 6 Dywizji Piechoty.

Ostatnie walki w miejscowości Góra miały miejsce 2 września około godziny 18:00. Doszło wówczas do wysadzenia mostu, czym obrońcy stawili skuteczny opór nieprzyjacielowi. Ostrzelane zostały czołgi nieprzyjaciela, przygotowane do przeprawy przez Wisłę. Po wycofaniu się polskich żołnierzy, Niemy niezwłocznie przystąpili do odbudowy mostu. 3 września około godziny 4:00 czołgi nieprzyjaciela, wykorzystując most pontonowy, sforsowały rzekę Wisłę i udały się w kierunku Rajska, gdzie czekały na transport paliwa

DZIENNIK HISTORII POLSKI

7 Czerwca
1492 (531 lat temu)
Zmarł król Polski i wielki książę litewski Kazimierz IV Jagiellończyk.
1877 (146 lat temu)
Urodził się działacz polityczny i gospodarczy, współtwórca i dyrektor Lewiatana Andrzej Wierzbicki.
1908 (115 lat temu)
Urodził się kapitan Stanisław Patalan, lotnik. Uczestnik kampanii wrześniowej, francuskiej oraz bitwy o Anglię, przydzielony do 301 Dywizjonu Bombowego.
1923 (100 lat temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej Henryk Jerzy Chmielewski znany lepiej jako Papcio Chmiel. Walczył w Powstaniu Warszawskim w 7 pułku piechoty AK „Garłuch”, II batalion, kompania „Stachna” jako strzelec podchorąży, pseudonim „Jupiter”.
1930 (93 lata temu)
Urodził się historyk i działacz antykomunistyczny Leszek Moczulski. Współtworzył Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Konfederację Polski Niepodległej, wielokrotnie więziony przez komunistów.
1940 (83 lata temu)
Porucznik pilot Hieronim Dudwał poniósł śmierć we Francji w walce z myśliwcami Luftwaffe. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
1944 (79 lat temu)
W niemieckim obozie karnym w Żabikowie zamordowany został oficer Wojska Polskiego, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych płk Edmund Effert.
1944 (79 lat temu)
W obozie w Żabikowie rozstrzelany przez Niemców został major piechoty Wojska Polskiego Jan Kamiński ps. „Franek”, „Rokita”.
1945 (78 lat temu)
W nocy z 7/8 czerwca 15-osobowa grupa żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Jana Przewoźnika ps. „Ryś” rozbiła posterunek MO w Zabrzegu, powiat bielski. Zdobyto 10 karabinów i 1 pistolet maszynowy.
1954 (69 lat temu)
Stanisław Cat-Mackiewicz został premierem rządu emigracyjnego.
1979 (44 lata temu)
W czasie pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II odwiedził Kalwarię i Wadowice; przybył również na teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie odprawił mszę świętą.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek