Mogiła dwóch nieznanych żołnierzy 6. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego - Góra

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Góra
Lokalizacja:ul. Kościelna 32

OPIS:

Tu spoczywają dwaj
nieznani żołnierze
6. Dywizji Piechoty
Wojska Polskiego
polegli 2 września 1939 r.
w walce z niemiecką
5 Dywizją Pancerną
Wehrmachtu
Cześć ich pamięci

Mogiła jest Miejscem Pamięci Narodowej o sygnaturze 69/02 i znajduje się na cmentarzu przy zabytkowym kościele pw. św. Barbary W Górze. Pochowani w niej żołnierze należeli do 6 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. bryg. Bernarda Monda, która stanowiła części Armii „Kraków”.

Nie zachowały się dane osobowe poległych żołnierzy. Według dokumentacji Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) Sygn. XII/16/50 w liście ppor. Aleksandra Bukko (dowódcy III plutonu z kompanii OW „Pszczyna” batalionu OW „Rybnik”) do mjr Władysława Stebika (oficera Sztabu Armii „Kraków”) odnotowano: „W Górze leży do dziś dwóch naszych żołnierzy, jeden został przez rodzinę zabrany, a więc razem padło 3”.

2 września 1939 r., gdy do pobliskich granic zbliżały się wojska niemieckie, wieś Góra była areną bliźniaczych wydarzeń, jakie rozgrywały się w tym czasie w wielu miejscach, gdzie znajdowały się mosty i przeprawy przez rzeki. Drewnianym mostem na Wiśle przetaczały się tłumy cywilów uciekających od strony Pszczyny i Miedźnej w obawie przed nadchodzącymi wojskami 5 Dywizji Pancernej niemieckiego Wehrmachtu. W tym czasie w kierunki Jawiszowic, Oświęcimia i Zasola wycofywały się w popłochu oddziały piechoty, artylerii i wojskowe tabory rozbitej pod Ćwiklicami (Las Brzcziny) 6 Dywizji Piechoty.

Ostatnie walki w miejscowości Góra miały miejsce 2 września około godziny 18:00. Doszło wówczas do wysadzenia mostu, czym obrońcy stawili skuteczny opór nieprzyjacielowi. Ostrzelane zostały czołgi nieprzyjaciela, przygotowane do przeprawy przez Wisłę. Po wycofaniu się polskich żołnierzy, Niemy niezwłocznie przystąpili do odbudowy mostu. 3 września około godziny 4:00 czołgi nieprzyjaciela, wykorzystując most pontonowy, sforsowały rzekę Wisłę i udały się w kierunku Rajska, gdzie czekały na transport paliwa

DZIENNIK HISTORII POLSKI

10 Grudnia
1279 (744 lata temu)
W krypcie kościoła franciszkanów w Krakowie pochowano księcia Bolesława V Wstydliwego.
1850 (173 lata temu)
Zmarł uczestnik Powstania Listopadowego Józef Bem. Dowodził wojskami w Siedmiogrodzie w czasie powstania węgierskiego 1848-49, następnie został naczelnym wodzem węgierskiej armii. Służył także w armii tureckiej jako Murat Pasza.
1940 (83 lata temu)
Granicę rumuńsko-węgierską przekroczył nielegalnie marszałek Edward Rydz-Śmigły, w Rumunii przebywał od 17 września 1939 roku, a w Budapeszcie przebywał do października 1941 roku, kiedy to potajemnie wrócił do Polski. Podczas pobytu na Węgrzech stworzył Organizację Polski Walczącej.
1942 (81 lat temu)
Z obozu przejściowego w Zamościu wyruszył do KL Auschwitz pierwszy transport 640 Polaków z Zamojszczyzny. Łącznie deportowanych zostało do obozu 1,3 tys. mieszkańców w trzech transportach, około 80 procent z nich zginęło.
1942 (81 lat temu)
Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych RP Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście stworzony na podstawie dokumentów, które do Londynu przywiózł Jan Karski.
1943 (80 lat temu)
W Stalowej Woli zmarł Henryk Liniewiecki ps. „Tom”. Po wybuchu wojny podjął współpracę z podziemiem antyhitlerowskim. Był jednym z 30 członków działającego na terenie Stalowej Woli Korpusu Zachodniego Armii Krajowej. Chcąc uniknąć aresztowania zażył na oczach Gestapowców fiolkę z cyjankiem potasu.
1947 (76 lat temu)
Oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Okręgu „Orzeł” pod dowództwem chor. Witolda Boruckiego ps. „Dąb”, „Babinicz” rozbił posterunek MO w Krzynowłodze Małej, powiat przasnyski.
1951 (72 lata temu)
W Syrkowicach, powiat białogardzki, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali ppor. Leona Cybulskiego ps. „Znicz”, żołnierza Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, dowódcę oddziału Akcji Specjalnej NSZ na Lubelszczyźnie.
1965 (58 lat temu)
Zmarł uczestnik powstań Śląskich, członek POW Michał Grażyński. W latach 1926-1939 był wojewodą śląskim.
1989 (34 lata temu)
Został rozebrany pomnik Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek