Pomnik poległych mieszkańców Czuchowa - Czerwionka-Leszczyny

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Czerwionka-Leszczyny
Lokalizacja:ul. Gliwicka 2

OPIS:

Ku chwale
mieszkańców Czuchowa
którzy złożyli
ofiarę życia za wolność
narodu i demokrację

DZIENNIK HISTORII

24 września 1939

W Rogalinie w województwie lubelskim żołnierze Armii Radzieckiej przy pomocy miejscowych Ukraińców dokonali mordu na 28 żołnierzach Wojska Polskiego, w tym na 3 oficerach.

12 sierpnia 1949

Dziennik Historii Polski
W areszcie MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany dowódca najlepiej zorganizowanego okręgu partyzantki antykomunistycznej - Okręgu XVI NZW- chor./kpt. Józef Kozłowski ps. „Las”. Wraz z nim śmierć ponieśli jego współpracownicy: ppor. Czesław Kania ps. „Nałęcz”, sierż. Bolesław Szyszko ps. „Klon” i st. sierż. Piotr Macuk ps. „Sęp”.

13 października 1982

Dziennik Historii Polski
Funkcjonariusz komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordował w Nowej Hucie młodego robotnika i działacza opozycji Bogdana Włosika.

31 maja 2007

Dziennik Historii Polski
Sąd Okręgowy w Katowicach skazał za popełnienie zbrodni komunistycznej 15 z 17 funkcjonariuszy plutonu ZOMO, którzy 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji Kopalni Wujek oddali strzały, wyniku czego śmierć poniosło 9 górników, a 23 odniosło rany.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Lipca
1524 (498 lat temu)
Odbyła się polsko-tatarsko-turecka potyczka pod Trembowlą. Bitwa ta była jedną z tych, które miały położyć kres trwającym przez całe lato najazdom, jakimi Tatarzy nękali ziemie polskie i jej mieszkańców. Napady te powodowały ogromne spustoszenia i typowe dla Tatarów branie ludzi w jasyr. Oddziały marszałka koronnego Piotra Kmity pokonały wrogów zadając im znaczne straty lecz nie udało się odbić jasyru.
1863 (159 lat temu)
W czasie powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Radziwiłowem. Liczący 1000 osób oddział powstańców dowodzony przez generała Józefa Wysockiego został krwawo rozbity przez 500 rosyjskich obrońców tej miejscowości.
1891 (131 lat temu)
Urodził się dowódca 11 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” oraz dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych w kampanii francuskiej 1940 roku generał Bronisław Prugar-Ketling.
1896 (126 lat temu)
Urodził się powstaniec śląski Mikołaj Franciszek Witczak. Był jednym z dowódców POW Górny Śląsk, działaczem plebiscytowym i społecznym. Odznaczony m. in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Śląskim Krzyżem Powstańczym.
1915 (107 lat temu)
Urodził się pięściarz Antoni Czortek, który przetrwał Auschwitz. W obozie stoczył pojedynek z przedwojennym zawodowym mistrzem Niemiec wagi średniej Walterem Duenningiem przydomek „Krwawy Walter”. Czortek znokautował prawie dwukrotnie cięższego Niemca. Stoczył w Auschwitz 15 walk i żadnej nie przegrał.
1918 (104 lata temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kpt. Stanisław Łukasik, ps. „Ryś”. Wyrokiem WSR w Warszawie został skazany na karę śmierci. Stracony 7 marca 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątki odnaleziono w 2012 r. na „Łączce”.
1947 (75 lat temu)
Funkcję premiera rządu RP na uchodźstwie objął generał Tadeusz „Bór” Komorowski.
1992 (30 lat temu)
Zmarł pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych, Dowódca Brygady Świętokrzyskiej w latach 1944-45 Antoni Szacki ps. „Bohun”, „Dąbrowski”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone