Tablica upamiętniająca strajk w KWK Piast w 1981 - Bieruń

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Bieruń
Lokalizacja:ul. Kościelna 3
(Tablica znajduje się w kościele)

OPIS:

W hołdzie
załodze
KWK PIAST
za solidarne
przeciwstawienie
się strajkiem od
14 do 28 grudnia
1981 roku stanowi
wojennymu

DZIENNIK HISTORII

13 grudnia 1981

Dziennik Historii Polski
Nadane zostało o 6 rano radiowe wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Podał on wiadomość o powołaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz o wprowadzeniu, dekretem Rady Państwa, stanu wojennego w całym kraju.

15 grudnia 1981

Dziennik Historii Polski
Zostały spacyfikowane przez oddziały ZOMO strajki w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku oraz w kopalni „Manifest Lipcowy” Jastrzębiu.

16 grudnia 1981

Dziennik Historii Polski
Doszło do krwawej pacyfikacji strajku w KWK Wujek. Podczas akcji milicja użyła broni - śmierć poniosło dziewięciu górników, a wielu zostało rannych.

17 grudnia 1981

Dziennik Historii Polski
Podczas demonstracji w Gdańsku milicyjną kulą trafiony został śmiertelnie 20 letni uczeń technikum mechanicznego Antoni „Tolek” Browarczyk. Kibic Lechii Gdańsk. Był pierwszą śmiertelną ofiarą stanu wojennego w Gdańsku.

31 grudnia 1982

Zapadła decyzja Rady Państwa o zawieszeniu stanu wojennego w całym kraju.

22 lipca 1983

Dziennik Historii Polski
Formalnie został zniesiony przez Radę Państwa stan wojenny w Polsce, trwał 586 dni.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Grudnia
1695 (327 lat temu)
Urodził się Andrzej Stanisław Załuski jeden z prekursorów oświecenia w Polsce. Był kanclerzem wielkim koronnym, biskupem krakowskim oraz mecenasem nauk.
1915 (107 lat temu)
Urodziła się kpt. Halina Jabłońska-Ter Oganian ps. „Barbara”, „Danuta”, „96” – działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, uczestniczka powstania warszawskiego, dama orderów Krzyża Walecznych i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.
1941 (81 lat temu)
Do Moskwy przyjechał generał Władysław Sikorski, podczas tego pobytu dwukrotnie spotkał się z Józefem Stalinem.
1941 (81 lat temu)
Zmarł Edward Rydz-Śmigły, który pełnił rolę Wodza Naczelnego podczas kampanii wrześniowej, był również marszałkiem Polski. Został pochowany pod swoim pseudonimem „Adam Zawisza” na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach.
1942 (80 lat temu)
Rozpoczęła się wizyta w USA generała Władysława Sikorskiego, podczas której spotkał się on z prezydentem Rooseveltem.
1943 (79 lat temu)
W okolicach ulic Puławskiej i Rakowieckiej oddział żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Tadeusza Jaegermanna przeprowadził zamach na niemiecki transport. Podczas akcji zabito pięciu funkcjonariuszy Schutzpolizei i jednego esesmana.
1944 (78 lat temu)
W Lublinie zakończył się trwający od 27 listopada 1944 roku proces niemieckich zbrodniarzy wojennych z obozu koncentracyjnego w Majdanku. Specjalny Sąd Karny skazał na karę śmierci 6 zbrodniarzy.
1946 (76 lat temu)
Sotnia UPA Burłaka napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim. Zabito 15 kobiet i dzieci. Tego samego dnia inne oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.
1963 (59 lat temu)
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zmarł 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim; uczestnik bitwy o Monte Cassino.
1981 (41 lat temu)
ZOMO spacyfikowało strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, trwający od 25 listopada. Studenci domagali się objęcia WOSP ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie wojskowym.
1993 (29 lat temu)
W Londynie w wypadku samochodowym zginął ppłk Kazimierz Falewicz ps.„Suwalski”, „Antoni”.Był artylerzystą Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie oficer Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone