Tablica poświęcona młodym ofiarom Grudnia 70 - Gdynia

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Pomorskie
Miejscowość:Gdynia
Lokalizacja:Wzgórze Świętego Maksymiliana

OPIS:

PAMIĘCI

Apolinarego Formeli lat 20
Stanisława Lewandowskiego lat 26
Jerzego Skonieczki lat 15
Zbigniewa Wycichowskiego lat 20
Janusza Żebrowskiego lat 17

ofiar zbrodni komunistycznej zastrzelonych 17 grudnia 1970 r. nieopodal tego miejsca w czasie brutalnie tłumionych manifestacji przez milicję i wojsko

DZIENNIK HISTORII

14 grudnia 1970

Dziennik Historii Polski
Rozpoczął się strajk w gdańskiej Stoczni im. Lenina (domagano się podwyżek i zmian w kierownictwie) oraz manifestacje na ulicach miasta, doszło do walk z wojskiem i milicją.

17 grudnia 1970

Dziennik Historii Polski
Władze komunistyczne dokonały masakry strzelając do robotników idących z dworca do stoczni gdyńskiej. Zginął m.in. 18 - letni Zbigniew Godlewski, ku jego upamiętnieniu powstał wiersz pt. „Ballada o Janku Wiśniewskim”.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

8 Sierpnia
1863 (159 lat temu)
Pod niewielką wioską Żyrzyn na Lubelszczyźnie doszło do największego zwycięstwa polskich powstańców nad Rosjanami. Oddział pięciuset żołnierzy carskich został całkowicie rozbity, a w ręce Polaków wpadł skarb o wartości 200 tys. rubli.
1889 (133 lata temu)
Urodziła się pisarka Zofia Kossak-Szczucka, podczas II wojny światowej współtworzyła Front Odrodzenia Polski i Radę Pomocy Żydom „Żegota”.
1933 (89 lat temu)
Urodził się Zbigniew Madej ps. „Zbyszek”. Był łącznikiem batalionu NOW-AK „Gustaw”. Poległ 13 sierpnia 1944 roku w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 11 lat.
1943 (79 lat temu)
9 osobowy oddział Armii Krajowej pod dowództwem sierżanta Bolesława Kieresińskiego w okolicach wsi Łajszew Stary w województwie mazowieckim urządził zasadzkę na kolumnę samochodów żandarmerii niemieckiej. Czekającym na Niemców przez kilka godzin żołnierzom udało się po otwarciu ognia i obrzuceniu kolumny granatami bez poniesienia jakichkolwiek strat, zabić czterech Niemców.
1944 (78 lat temu)
Zapada decyzja o budowie „Kubusia”, samochodu pancernego. Budowa odbędzie się w warsztacie na rogu ulic Tamka i Topiel.
1944 (78 lat temu)
Z ogarniętej powstaniem Warszawy rozpoczęła nadawanie „Błyskawica” - radiostacja Armii Krajowej. Pierwsze słowa jakie można było usłyszeć brzmiały: „Halo, tu mówi Błyskawica! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32, 8 oraz 52, 1 m. Duch Warszawy jest wspaniały”
1952 (70 lat temu)
W Warszawie Najwyższy Sąd Wojskowy pod przewodnictwem podpułkownika Juliusza Krupskiego skazał na karę śmierci Mariana Orlika podpułkownika Wojska Polskiego, żołnierza 1. Pułku Piechoty Legionów w Wilnie, więźnia niemieckich obozów Lamsdorf, Braunschweig i Woldenberg, kawalera Krzyża Walecznych.
1981 (41 lat temu)
Zmarł żołnierz Legionów Polskich i POW gen. Stanisław Skwarczyński. Dowodził 1 Dywizją Piechoty Legionów w latach 1930-38, a podczas kampanii polskiej z 1939 roku był dowódcą grupy operacyjnej w Armii „Prusy”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone