Grób Eugeniusza Gąsienicy Sieczka - kurier tatrzański - Zakopane

Autor zdjęć: Dariusz Maruszczak
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Zakopane
Lokalizacja:ul. Krupówki 1a

OPIS:

Tu spoczywa budarz
kurier tatrzański żołnierz AK
Eugeniusz
Gąsienica Sieczka
ur.18.05.1907
za swą miłość do ojczyzny
zapłacił życiem-zginął z rąk
komunistów w X pawilonie
więzienia mokotowskiego
dnia 11.11.1948
cześć jego pamięci

DZIENNIK HISTORII

18 czerwca 1913

Dziennik Historii Polski
W Zakopanem urodził się Stanisław Marusarz ps. „Dziadek” - narciarz, wielokrotny mistrz i reprezentant Polski, wicemistrz świata z Lahti w skokach narciarskich (1938). W czasie okupacji niemieckiej w konspiracji (kurier na szlaku tatrzańskim), bohater najsławniejszej ucieczki z hitlerowskiego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

22 lutego 1942

Dziennik Historii Polski
W Zakopanem Niemcy aresztowali Stanisława Frączystego górala, uczestnika ruchu oporu, żołnierza Armii Krajowej, legendarnego kuriera tatrzańskiego na szlaku Chochołów-Budapeszt.

21 czerwca 1967

Dziennik Historii Polski
W Warszawie zmarła Władysława Maciesza ps. „Katarzyna”, była Kurier wywiadu 1 pułku Legionów oraz senatorem II RP. Podczas II wojny światowej służyła jako kurier głębokiego wywiadu Armii Krajowej. Odznaczona Orderem Virtuti Militari.

29 października 1993

Dziennik Historii Polski
W Zakopanem zmarł Stanisław Marusarz. Był wszechstronnym narciarzem, który czterokrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. Wicemistrz świata w skokach narciarskich w 1938 roku. Podczas II wojny światowej był kurierem tatrzańskim. Został aresztowany przez gestapo w 1940 roku, jednak udało mu się uciec i przedostać na Węgry.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

30 Czerwca
1651 (371 lat temu)
Armia polska pod dowództwem króla Jana Kazimierza oraz oddziały jazdy dowodzone przez księcia Jeremiego Wiśniowieckiego przeprowadziły główny atak w bitwie pod Beresteczkiem. Wojska kozacko-tatarskie zostały rozbite, a ich dowódca chan Islam III Girej uciekł ze swoją świtą z pola bitwy. Straty po stronie polskiej wyniosły około 350 ludzi, zaś wrogów poległo kilka tysięcy.
1923 (99 lat temu)
Urodziła się pisarka, poetka i pedagog Teresa Sułowska-Bojarska ps. „Dzidzia”. Działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej. Była szyfrantką w I Oddziale Komendy Głównej. Na okres Powstania Warszawskiego otrzymała przydział do Wojskowej Służby Ochrony Powstania w składzie Pułku „Baszta” na Mokotowie.
1929 (93 lata temu)
W Parku Strzeleckim w Tarnowie złożono prochy generała Józefa Bema.
1940 (82 lata temu)
Generał Stefan Rowecki został mianowany przez Naczelnego Wodza gen. Sikorskiego komendantem Związku Walki Zbrojnej.
1942 (80 lat temu)
Władze sowieckie zaproponowały Brytyjczykom przeniesienie Armii Polskiej generała Andersa na teren Środkowego Wschodu. O tej inicjatywie nie powiadomiono władz polskich w Londynie.
1943 (79 lat temu)
Komendant Główny Armii Krajowej generał Stefan Rowecki ps. „Grot” został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do Berlina, później trafił do KL Sachsenhausen.
1946 (76 lat temu)
Pod Zieluniem, kompania ppor. Stanisława Balli ps. „Sokół Leśny” z Batalionu Ruchu Oporu AK „Znicz” w liczbie ponad 100 partyzantów odparła liczącą 250 funkcjonariuszy i żołnierzy komunistyczną obławę. W walce zginęło trzech partyzantów oraz kilkunastu członków obławy.
1948 (74 lata temu)
Funkcjonariusze MBP aresztowali w Osielcu niedaleko Makowa Podhalańskiego, legendarnego dowódcę V Wileńskiej Brygady AK, a następnie oddziałów partyzanckich eksterytorialnego Wileńskiego Okręgu AK, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone