Ruiny zamku królewskiego - Nowy Sącz

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Nowy Sącz
Lokalizacja:ul. Kazimierza Wielkiego 23

OPIS:

Zamek królewski w Nowym Sączu został wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Naturalnie otaczały go łączące się rzeki - Dunajec i Kamienica. Stanowił on element fortyfikacji i obrony grodu. Znajdowała się tu siedziba ówczesnych urzędów miejskich - m.in. kasztelanii, starostwa.

W XVII w. zamek utracił swoją świetność wskutek zniszczeń podczas potopu szwedzkiego, pożar w XVIII w. dopełnił zniszczenia. W czasie zaborów Austriacy częściowo wyremontowali zamek, urządzając tu biura policji, a po uszkodzeniu części budowli w 1813 r. wskutek wylania pobliskiego Dunajca utworzono tu magazyny, koszary i więzienie. W okresie międzywojennym władze polskie odremontowały zamek, otworzono tu nawet Muzeum Ziemi Sądeckiej. W czasie wojny okupant urządził tu skład amunicji. W 1945 r. doszło do wybuchu.

Do dnia dzisiejszego zachowały się właściwie tylko ruiny. Przetrwała jedynie część muru zamku - Baszta Kowalska widoczna od strony ulicy Kazimierza Wielkiego. Dzisiaj wspomina się o odbudowie i rekonstrukcji zamku.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

28 Marca
1892 (132 lata temu)
Urodził się, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża w czasie polskiej kampanii z 1939 roku, pułkownik Stanisław Dąbek.
1921 (103 lata temu)
Urodził się Jerzy Bielecki, jeden z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (numer 243), żołnierz Armii Krajowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
1928 (96 lat temu)
Urodził się Zbigniew Brzeziński szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych w latach 1977-81 za czasów prezydentury Cartera. Przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.
1933 (91 lat temu)
Władze państwowe rozwiązały opozycyjny Obóz Wielkiej Polski, który po przewrocie majowym w 1926 r. założył Roman Dmowski.
1940 (84 lata temu)
Aresztowany został przez Gestapo lekkoatleta i mistrz olimpijski w biegu na 10 kilometrów z 1932 roku Janusz Kusociński. Walczył w wojnie obronnej z 1939 roku, został rozstrzelany w podwarszawskich Palmirach.
1943 (81 lat temu)
W areszcie Gestapo na Pawiaku Niemcy zakatowali na śmierć kaprala Huberta Lenka harcmistrza, członka Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika słynnej Akcji pod Arsenałem.
1945 (79 lat temu)
Drugi dzień aresztowań przez NKWD przywódców Polskiego Państwa Poodziemnego.
1949 (75 lat temu)
W Lubinie funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali porucznika Romana Szczur vel Szumski ps. „Urszula”, żołnierza 23. Pułku Piechoty w Włodzimierzu Wołyńskim, oficera Armii Krajowej, dowódcę placówek Stary Zamość i Nielisz Obwodu Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej Zamość.
1977 (47 lat temu)
W Lailly-en-Val zmarł gen. bryg. Jan Kazimierz Kruszewski. Legionista, dowódca KOP, w wojnie obronnej 1939 roku dowodził Grupą Operacyjną w Armii Odwodowej „Prusy”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek