Tablica poświęcona Węgrom udzielającym wsparcia Polakom w czasie II WŚ - Kraków

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Małopolskie
Miejscowość:Kraków
Lokalizacja:ul. Św. Marka 10

OPIS:

Braciom węgrom, którzy w latach 1939 - 1945 udzielili Polakom schronienia i opieki w ciężkich dla nich wojennych chwilach.

Tysiące Węgierskich obywateli pozostają w wiernej pamięci Narodu Polskiego.

DZIENNIK HISTORII

12 sierpnia 1920

Dziennik Historii Polski
W przededniu przełomowej Bitwy na przedpolach Warszawy (Bitwy Warszawskiej) na stację w Skierniewicach wjechał wysłany przez węgierskie władze pociąg z 22 mln pocisków dla Wojska Polskiego. To nieoceniona pomoc braci, która pomogła zatrzymać nawałę bolszewicką i odmienić losy całej wojny.

10 września 1939

Dziennik Historii Polski
Jego Najjaśniejsza Wysokość Regent Węgier Miklós Horthy odmówił Niemcom przepuszczenia niemieckich wojsk przez terytorium węgierskie przeciwko Polsce.

23 marca 2007

Dziennik Historii Polski
Ustanowiony został obchodzony w Polsce i na Węgrzech Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 11 dni wcześniej parlament węgierski przyjął jednogłośnie deklarację o wprowadzeniu tego dnia. Pięć dni później uczynił to polski Sejm.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Grudnia
1695 (327 lat temu)
Urodził się Andrzej Stanisław Załuski jeden z prekursorów oświecenia w Polsce. Był kanclerzem wielkim koronnym, biskupem krakowskim oraz mecenasem nauk.
1915 (107 lat temu)
Urodziła się kpt. Halina Jabłońska-Ter Oganian ps. „Barbara”, „Danuta”, „96” – działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, uczestniczka powstania warszawskiego, dama orderów Krzyża Walecznych i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.
1941 (81 lat temu)
Do Moskwy przyjechał generał Władysław Sikorski, podczas tego pobytu dwukrotnie spotkał się z Józefem Stalinem.
1941 (81 lat temu)
Zmarł Edward Rydz-Śmigły, który pełnił rolę Wodza Naczelnego podczas kampanii wrześniowej, był również marszałkiem Polski. Został pochowany pod swoim pseudonimem „Adam Zawisza” na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach.
1942 (80 lat temu)
Rozpoczęła się wizyta w USA generała Władysława Sikorskiego, podczas której spotkał się on z prezydentem Rooseveltem.
1943 (79 lat temu)
W okolicach ulic Puławskiej i Rakowieckiej oddział żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Tadeusza Jaegermanna przeprowadził zamach na niemiecki transport. Podczas akcji zabito pięciu funkcjonariuszy Schutzpolizei i jednego esesmana.
1944 (78 lat temu)
W Lublinie zakończył się trwający od 27 listopada 1944 roku proces niemieckich zbrodniarzy wojennych z obozu koncentracyjnego w Majdanku. Specjalny Sąd Karny skazał na karę śmierci 6 zbrodniarzy.
1946 (76 lat temu)
Sotnia UPA Burłaka napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim. Zabito 15 kobiet i dzieci. Tego samego dnia inne oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.
1963 (59 lat temu)
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zmarł 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim; uczestnik bitwy o Monte Cassino.
1981 (41 lat temu)
ZOMO spacyfikowało strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, trwający od 25 listopada. Studenci domagali się objęcia WOSP ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie wojskowym.
1993 (29 lat temu)
W Londynie w wypadku samochodowym zginął ppłk Kazimierz Falewicz ps.„Suwalski”, „Antoni”.Był artylerzystą Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie oficer Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone