Tablica pamięci Szarych Szeregów - Włocławek

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Kujawsko-pomorskie
Miejscowość:Włocławek
Lokalizacja:ul. Wieniecka 46
(Tablica znajduje się w Szkole Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów)

OPIS:

W 50-TĄ ROCZNICĘ
ZŁOŻENIA PRZYSIĘGI A.K.
23.4.1944 R.
ODBYŁ SIĘ ZLOT HARCERSKI
WŁOCŁAWSKICH SZARYCH SZEREGÓW
23.4.1994 R.

DZIENNIK HISTORII

5 października 1924

Dziennik Historii Polski
W Warszawie urodził się Andrzej Wolski, ps. „Jur”, żołnierz Szarych Szeregów, dowódca plutonu „Felek” w batalionie „Zośka”, uczestnik powstania warszawskiego, więziony przez władze PRL.

27 września 1939

Dziennik Historii Polski
W Warszawie powołano Szare Szeregi, które były najliczniejszą młodzieżową organizacją konspiracyjną Związku Harcerstwa Polskiego.

6 maja 1943

Członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów wykonali wyrok śmierci na SS-Oberscharführerze Herbercie Schultzu - funkcjonariuszu gestapo, który był jednym z głównych oprawców Jana Bytnara ps. „Rudy”.

27 stycznia 1944

Dziennik Historii Polski
Na Wzgórzach Krzesławickich (dzielnica Krakowa) rozstrzelany został przez Niemców razem z bratem Marianem 23 letni Władysław Niżnik. Przedwojenny harcerz, dowódca grupy dywersyjnej i wywiadowczej Szarych Szeregów, instruktor kadry podchorążych.

16 sierpnia 1944

Dziennik Historii Polski
Zginął w walkach batalionu „Zośka”, harcmistrz, szef Głównej Kwatery Harcerzy Szarych Szeregów „Pasieki” w latach 1943-1944, a w roku 1944 zastępca Naczelnika Szarych Szeregów porucznik Eugeniusz Stasiecki ps. „Piotr Pomian”.

15 września 1944

Dziennik Historii Polski
Poległ Andrzej Romocki ps. „Morro”, harcmistrz, członek Szarych Szeregów, żołnierz Grup Szturmowych, kapitan Armii Krajowej, dowódca 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”.

8 marca 1945

Dziennik Historii Polski
Grupa Szturmowa Szarych Szeregów pod dowództwem Jana Kopałka ps. „Antek” rozbiła więzienie NKWD w Łowiczu, uwalniając 80 więźniów przeznaczonych do wywózki do ZSRR.

23 grudnia 2015

Dziennik Historii Polski
W Warszawie zmarł strzelec Leszek Bettman był powstańcem warszawskim, członkiem grup szturmowych Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej w kompanii „Pegaz” Batalionu „Parasol”.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Lipca
1524 (498 lat temu)
Odbyła się polsko-tatarsko-turecka potyczka pod Trembowlą. Bitwa ta była jedną z tych, które miały położyć kres trwającym przez całe lato najazdom, jakimi Tatarzy nękali ziemie polskie i jej mieszkańców. Napady te powodowały ogromne spustoszenia i typowe dla Tatarów branie ludzi w jasyr. Oddziały marszałka koronnego Piotra Kmity pokonały wrogów zadając im znaczne straty lecz nie udało się odbić jasyru.
1863 (159 lat temu)
W czasie powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Radziwiłowem. Liczący 1000 osób oddział powstańców dowodzony przez generała Józefa Wysockiego został krwawo rozbity przez 500 rosyjskich obrońców tej miejscowości.
1891 (131 lat temu)
Urodził się dowódca 11 Dywizji Piechoty Armii „Kraków” oraz dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych w kampanii francuskiej 1940 roku generał Bronisław Prugar-Ketling.
1896 (126 lat temu)
Urodził się powstaniec śląski Mikołaj Franciszek Witczak. Był jednym z dowódców POW Górny Śląsk, działaczem plebiscytowym i społecznym. Odznaczony m. in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Śląskim Krzyżem Powstańczym.
1915 (107 lat temu)
Urodził się pięściarz Antoni Czortek, który przetrwał Auschwitz. W obozie stoczył pojedynek z przedwojennym zawodowym mistrzem Niemiec wagi średniej Walterem Duenningiem przydomek „Krwawy Walter”. Czortek znokautował prawie dwukrotnie cięższego Niemca. Stoczył w Auschwitz 15 walk i żadnej nie przegrał.
1918 (104 lata temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość kpt. Stanisław Łukasik, ps. „Ryś”. Wyrokiem WSR w Warszawie został skazany na karę śmierci. Stracony 7 marca 1949 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątki odnaleziono w 2012 r. na „Łączce”.
1947 (75 lat temu)
Funkcję premiera rządu RP na uchodźstwie objął generał Tadeusz „Bór” Komorowski.
1992 (30 lat temu)
Zmarł pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych, Dowódca Brygady Świętokrzyskiej w latach 1944-45 Antoni Szacki ps. „Bohun”, „Dąbrowski”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone