Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci

Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci
Szczegółowe dane:
  • Tytuł: Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci
  • Autor: Michał Wójcik

  • Rok wydania: 2018
  • Okładka: Twarda
  • Liczba stron: 320
  • ISBN: 978-83-240-4817-5

OPIS:

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła. 

A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.

Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć? 

Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?

Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?

Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?

Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja tego mało znanego i niewiarygodnego buntu. Opowieść o niezwykłym bohaterstwie, wierze, nadziei i o tym, że nawet w największym piekle może zdarzyć się cud.

Michał Wójcik – autor bestsellerowych Ptaków drapieżnych oraz rozmów z Zofią Posmysz Królestwo za mgłą. Laureat Nagrody Historycznej „Polityki” za rok 2015.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

24 Kwietnia
1917 (107 lat temu)
W Finlandii powstał Legion Polski, ochotnicza formacja wojskowa złożona z Polaków służących w Armii Rosyjskiej. Pierwszym dowódcą Legionu Polskiego został rotmistrz Stanisław Bogusławski.
1920 (104 lata temu)
Polskie władze zawarły konwencje wojskową z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą. Dotyczyła ona wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej.
1938 (86 lat temu)
Zmarł Karol Adam Maria Romer. Polski hrabia, dyplomata i wysoki urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
1942 (82 lata temu)
Niemcy aresztowali 19-letnią wówczas Alinę Janowską. Za współpracę z podziemiem antyhitlerowskim oraz pomoc udzieloną żydowskiej rodzinie trafiła do aresztu Gestapo na Szucha. Wielokrotnie brutalnie przesłuchiwana spędziła w nim siedem miesięcy.
1942 (82 lata temu)
Gestapo rozpoczęło w Poznaniu aresztowania członków Związku Odwetu (pion bojowo-dywersyjny ZWZ AK). Uwięzionych zostało około 100 osób na czele z kierującym organizacją Franciszkiem Witaszkiem (na zdjęciu z rodziną).
1945 (79 lat temu)
Ugrupowanie organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość pod dowództwem Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” rozbiło Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach, uwalniając 107 więźniów oraz zabijając 5 ubeków i 2 milicjantów.
1947 (77 lat temu)
Została podjęta uchwała o rozpoczęciu Operacji "Wisła", która miała na celu wysiedlenie Ukraińców z terenów Polski południowo-wschodniej.
2014 (10 lat temu)
Zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz. W latach 1942-1944 był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Satyr”.
2016 (8 lat temu)
Odbył się pogrzeb legendarnego dowódcy V Brygady Wileńskiej AK Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, awansowanego pośmiertnie do stopnia podpułkownika. Został pochowany na Wojskowych Powązkach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek