Polscy żołnierze dostarczają amunicję po Monte Cassino

Polscy żołnierze dostarczają amunicję po Monte Cassino
Polscy żołnierze dostarczają amunicję po Monte Cassino

LOSOWE KADRY HISTORII

DZIENNIK HISTORII POLSKI

23 Czerwca
1818 (206 lat temu)
Odbył się uroczysty pogrzeb w katedrze na Wawelu Tadeusza Kościuszki.
1923 (101 lat temu)
Zmarł w Gdyni Antoni Abraham. Był działaczem społecznym, walczący o polskość Kaszub i Pomorza. Delegat kaszubski na konferencję pokojową w Paryżu w 1919r.
1937 (87 lat temu)
Arcybiskup krakowski Adam Sapieha podjął decyzję o przeniesieniu szczątków marszałka Piłsudskiego z krypty św. Leonarda do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację drugiego, co do wielkości w Polsce getta w Łodzi. Szacuje się, że spośród umieszczonych w nim ponad 200 tysięcy Żydów ocalało zaledwie od 5 do 10 tysięcy.
1946 (78 lat temu)
W Palmirach odbył się pogrzeb rozstrzelanego przez Niemców Macieja Rataja, był marszałkiem Sejmu i stał na czele ruchu ludowego.
1950 (74 lata temu)
W Popowie Borowym doszło do obławy na patrol żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału st. sierż Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój" pod dowództwem Władysław Grudzińskiego ps. „Pilot". W obławie oprócz dowódcy polegli: st. strz. Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk”, st. strz. Czesław Wilski ps. „Brzoza”, st. strz. Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda".
1952 (72 lata temu)
Zginął w obławie MO-KBW Jan Hadam „Agrest” żołnierz Wojska Polskiego, Batalionów Chłopskich, a następnie Armii Krajowej oraz WiN. W ramach utworzonego II Inspektoratu Zamojskiego AK pełnił funkcję dowódcy Rejonu Radecznica-Sułów w obwodzie I Zamość.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek