Trwa wczytywanie danych...

Pogrzeb Stefanii i Władysława Zarzyckich

Pogrzeb Stefanii i Władysława Zarzyckich

Pogrzeb Stefanii i Władysława Zarzyckich

Data rozpoczęcia:
1
Lutego (Piątek - 2019)

Godzina:

12:00
Miejsce:
Kościół Garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Lublin / al. Racławickie 20 / Woj. Lubelskie

Aparat komunistyczny nie miał litości nawet dla kobiet w ciąży. Doświadczyła tego Stefania Zarzycka, która wraz z mężem Władysławem gościła w swoim domu żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Odwiedzał ich m.in. mjr. Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Małżeństwo stało się również zaufanymi dla Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Ich dom partyzanci nazywali „koszarami”. To było dla nich miejsce, które stanowiło namiastkę domu, gdzie mogli złapać oddech, opatrzeć rany i zebrać siły do dalszej walki z komunistami.

Niestety komuniści otrzymali informację o „koszarach”. Otoczyli je i zaatakowali. Stefania i Władysław zostali aresztowani, a potem przewiezieni do więzienia na Zamku Lubelski. Tam poddano ich okrutnemu śledztwu. Dla oprawców nie stanowiło przeszkody to, że Stefania była w zaawansowanej cięży. Trafiła na oddział szpitalny, gdzie urodziła córkę i zmarła.

W 2017 r. specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie odnaleźli szczątki Stefanii Zarzyckiej na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej. 1 lutego 2018 r. na konferencji identyfikacyjnej w Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy podano tę informację publicznie.

To jednak nie koniec. W naszej kulturze sprawienie godnego pochówku zmarłym to rzecz najwyższej wagi. Dlatego 1 lutego 2019 r. w Lublinie odbędzie się państwowy pogrzeb małżeństwa Zarzyckich. Rzeczpospolita Polska odda hołd tym, którzy ryzykowali i tracili życie w imię odzyskania wolności przez Polaków.

***

Program uroczystości (1 lutego 2019 r.)

12:00 - Msza św. za duszę zmarłych w Kościele Garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Al. Racławickie 20);

13:15 – Przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz przy ul. Unickiej w Lublinie;

13:30 – Uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową.

https://www.facebook.com/events/290060348378291/

MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA