Trwa wczytywanie danych...

Konferencja: II RP - rozważania w 100-lecie powstania państwa

Konferencja: II RP - rozważania w 100-lecie powstania państwa

Konferencja: II RP - rozważania w 100-lecie powstania państwa

Data rozpoczęcia:
11
Kwietnia (Czwartek - 2019)

Godzina:

9:00 Koniec: Piątek - 19:00
Miejsce:
Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego Warszawa / Krakowskie Przedmieście 26/28 / Woj. Mazowieckie

Szanowni Państwo,

Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych ma zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Sesję Naukową „II Rzeczpospolita - rozważania w 100-lecie powstania państwa.”, która odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2019 roku w Sali Kolumnowej w budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Mijający rok 2018 jest dla Polaków rokiem wyjątkowym ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nie dziwi zatem zupełnie fakt zainteresowania problematyką roku 1918 środowiska naukowego, który objawia się się prawdziwym wysypem publikacji, konferencji naukowych, debat i okolicznościowych wykładów oscylujących wokół rocznicowej tematyki. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy i my nie spróbowali dołożyć czegoś od siebie - stąd pomysł tej konferencji. 

Proponujemy jednak spojrzenie odbiegające nieco od przyjętego standardu. Nie chcemy ograniczać się do dominującej tematyki odzyskiwania niepodległości, ale raczej skupić się na tym jak ta odzyskana niepodległość wyglądała i co nasi przodkowie z nią uczynili. Chcemy rozmawiać o problemach, sukcesach i porażkach II RP; o dniach pogodnych i ponurych nad Wisłą; o chwilach tryumfu i przygnębiającego upokorzenia. W skrócie - interesuje nas wszystko co dotyczy II Rzeczpospolitej i wszystko co interesowało jej mieszkańców.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny dlatego równie interesujące będzie dla nas spojrzenie z perspektywy warsztatu i pytań stawianych przez inne nauki: socjologię, psychologię, politologię, antropologię, kulturoznawstwo, historię literatury i historię sztuki. Do udziału zapraszamy zarówno pracowników naukowych, jak i badaczy niezależnych, studentów oraz doktorantów.

https://www.facebook.com/events/190833495132459/

MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA