Witold Pilecki - Dziennik Historii

13 Maja 1901 (123 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się w Ołońcu oficer ZWZ-AK, bohater podziemia niepodległościowego Witold Pilecki, walczył zarówno z okupantem niemieckim jak i radzieckim, pragnąc przywrócić Polsce wolność. Zginął z rąk komunistów.

7 Kwietnia 1931 (93 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Odbył się ślub Marii Ostrowskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej.

26 Sierpnia 1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmobilizowany został podporucznik Witold Pilecki. Objął on dowództwo plutonu kawalerii 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy. Pod jego dowództwem, w trakcie prowadzonych walk, ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów oraz 2 nieuzbrojone samoloty.

9 Listopada 1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Została założona w Warszawie Tajna Armia Polska - organizacja konspiracyjna przy tworzeniu, której brał udział m.in Witold Pilecki.

19 Września 1940 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie wielkiej obławy w Warszawie Niemcy aresztowali ponad 2 tysiące mężczyzn. Wśród nich znalazł się rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie dał się zatrzymać, aby dotrzeć do KL Auschwitz w celu zebrania informacji na temat obozu.

18 Marca 1941 (83 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

26 Kwietnia 1943 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W nocy z 26 na 27 kwietnia z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Przedostał się do obozu dobrowolnie w celu zebrania informacji na temat funkcjonowania tej „fabryki śmierci”.

8 Maja 1947 (77 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Aresztowany został przez Urząd Bezpieczeństwa rotmistrz Witold Pilecki bohater walk z okupantem niemieckim i radzieckim.

3 Marca 1948 (76 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Początek procesu przed Sądem Rejonowym w Warszawie rotmistrza Witolda Pileckiego oficera ZWZ-AK bohatera walki o niepodległą Polskę.

15 Marca 1948 (76 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Rotmistrz Witold Pilecki został skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok na bohaterze walk z okupantami wykonano 25 maja 1948 roku.

25 Maja 1948 (76 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Na oficerze ZWZ-AK, bohaterze walki o niepodległą Polskę Witoldzie Pileckim został wykonany wyrok śmierci w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Września
1195 (829 lat temu)
Nad Mozgawą, oddziały wielkopolskie Mieszka III Starego starły się z zwolennikami Leszka Białego, była to jedna z najkrwawszych i największych bitew w Polsce w okresie rozbicia dzielnicowego.
1842 (182 lata temu)
W Gwoźdzcu urodził się książę Jan Puzyna. Był polskim duchownym, kardynałem, sufraganem lwowskim i biskupem krakowskim. Walczył przeciwko wprowadzeniu języka rosyjskiego do polskiego kościoła katolickiego.
1857 (167 lat temu)
Urodził się Michał Drzymała. Prowadził spór z administracją Królestwa Prus o pozwolenie na budowę domu. Postawa Drzymały i jego wóz stały się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim.
1890 (134 lata temu)
W Sokole urodził się generał brygady legionista Kazimierz Orlik-Łukoski. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku dowodził Grupą Operacyjną „Jasło”. Został zamordowany w katyńskim lesie.
1939 (85 lat temu)
Bombowce Luftwaffe przeprowadziły bombardowanie położonego na Lubelszczyźnie Frampola, w wyniku czego przeważająca część miasta została zburzona bądź spłonęła. Na terenie Frampola nie było celów wojskowych.
1939 (85 lat temu)
Resztki Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” skapitulowały pod Zambrowem. Po walkach Niemcy dokonali mordu na 200 polskich jeńcach wojskowych z 42 Pułku Piechoty, 18 Pułku Artylerii Lekkiej i 18 Dywizjonu Artylerii Ciężkiej. Na zdjęciu dowódca Grupy Operacyjnej „Narew” gen. Czesław Młot-Fijałkowski.
1939 (85 lat temu)
Część oddziałów Armii „Łódź” z generałem Wiktorem Thommee dotarła do twierdzy Modlin.
1944 (80 lat temu)
Na Górze Winiarskiej w okolicach Iwonicza Zdroju oddział partyzancki Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Werensa ps. „Pik” zaatakował transport baterii armat Wermachtu.
1944 (80 lat temu)
W walkach o ZUS zginął m.in. Ryszard Klauze (zdjęcie), sierżant I plutonu „Sad” kompanii „Rudy”. W walkach na Książęcej 1 polegli podporucznik Wojciech Lenart z II plutonu „Alek” 2. kompanii „Rudy” i Wiesław Tyczyński z III plutonu „Felek”. W szpitalu na Czerniakowskiej zmarł Zbigniew Sokola-Maniecki, dowódca drużyny w 1. kompanii „Maciek”.
1946 (78 lat temu)
W Rzeszowie agenci Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Kazimierza Dziekońskiego ps. „Pistolet” podporucznika, byłego żołnierza Armii Krajowej, szefa straży Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
1949 (75 lat temu)
W nocy z 13 na 14 września w kolonii Czarnowiec w gminie Rzekuń zginął w walce z siłami bezpieki żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego plut. Edmund Chrostowski ps. „Chrobry”. Był członkiem oddziału Feliksa Przybytniewskiego ps. „Mieczysław”. W 1947 roku został dowódcą patrolu Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatowej Łomża krypt. „Podhale”. Do dzisiaj miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
1993 (31 lat temu)
Prochy prezydenta Ignacego Mościckiego i jego małżonki zostały złożone w krypcie archikatedry warszawskiej po sprowadzeniu ze Szwajcarii.
1995 (29 lat temu)
Józef Ulma został wraz z żoną Wiktorią pośmiertnie odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Rodzina Ulmów narażając własne życie udzielała od jesieni 1942 roku schronienia 8 Żydom. 23 marca 1944 roku szef żandarmerii niemieckiej z posterunku w Łańcucie wydał rozkaz zamordowania rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone