Stanisław Żółkiewski

Stanisław Żółkiewski

Urodził się w 1574 roku w miejscowości Turynka na Ukrainie. Kanclerz i hetman wielki koronny, jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach Rzeczypospolitej. Był bliskim współpracownikiem Jana Zamoyskiego. W 1577 roku brał udział w wojnie z Gdańskiem, a następnie walczył w kampaniach Batorego z Moskwą (1579-81). W roku 1588 w bitwie z Maksymilianem Habsburgiem pod Byczyną przyczynił się do zwycięstwa i został ciężko ranny. Nagrodzony urzędem hetmana polnego koronnego, wspierał Zamoyskiego w zatargu z Zborowskimi. W latach 1596 i 1600 wyprawiał się z Zamoyskim na Mołdawię i Wołoszczyznę dla osadzenia przychylnych Rzeczypospolitej hospodarów. Stłumił krwawo powstanie kozackie Nalewajki w 1596, choć sam opowiadał się za porozumieniem z Kozakami. Walczył ze Szwedami w Inflantach, pokonując ich w bitwie pod Rewlem w 1602 roku. Chronił kresy południowo-wschodnie przed najazdami Tatarów, których w 1606 roku pobił pod Udyczem. Niechętny prohabsburskiej i absolutystycznej polityce Zygmunta III, opowiedział się jednak po stronie króla i rozbił rokoszan Mikołaja Zebrzydowskiego pod Guzowem w 1607 roku, a następnie starał się o zażegnanie wojny domowej. Przeciwny popieraniu Dymitra Samozwańca i wojnie z Rosją, objął jednak dowództwo i w 1610 roku rozbił pod Kłuszynem trzykrotnie silniejsze wojska rosyjsko-szwedzkie. Następnie zajął Moskwę i wziął do niewoli cara Wasyla Szujskiego. Nawiązując do planów Batorego, zawarł z bojarami rosyjskimi porozumienie o unii państw i uznaniu za cara królewicza Władysława. Po odrzuceniu planów przez Zygmunta III zrezygnował z dowództwa na wschodzie i zajął się obroną granicy południowo-wschodniej. W 1617 roku powstrzymał najazd Turków i Tatarów i zawarł z nimi porozumienie pod Buszą. W 1618 roku został hetmanem wielkim koronnym, rok później kanclerzem. W 1620 roku, usiłując uprzedzić wielki najazd turecko-tatarski, wyprawił się do Mołdawii, lecz w bitwie pod Cecorą nad Prutem poniósł porażkę. Zmuszony do odwrotu, zginął bohatersko 7 października 1620 roku w stepach nad Dniestrem koło Mohylowa, chcąc „trupem swym zawalić drogę do Rzeczypospolitej”. Jego głowę zawieziono sułtanowi tureckiemu jako trofeum. Żółkiewski, raczej żołnierz niż polityk, był przykładem dobrego obywatela i wielkiego patrioty. Pozostawił pamiętnik będący wzorem staropolskiej prozy – „Początek i progres wojny moskiewskiej”.
Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

28 Stycznia 1606 (418 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W rozegranej bitwie nad rzeką Udycz wojska polskie dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego odniosły zwycięstwo nad Tatarami.

5 Lipca 1607 (417 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Podczas rokoszu Zebrzydowskiego miała miejsce bitwa pod Guzowem. Do walki stanęło 10 tysięcy wojsk rokoszan i 12 tysięcy wojsk króla Zygmunta III Wazy. Wojska polskie dowodzone były przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego i wielkiego hetmana litewskiego Jana Karola Chodkiewicza. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk królewskich.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek