Stanisław Konarski

Hieronim Franciszek Konarski herbu Gryf, imię zakonne Stanisław od świętego Wawrzyńca urodził się 30 września 1700 roku w Żarczycach Dużych. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, jego matka – Helena z Czermińskich, blisko spokrewniona z możnym rodem Tarłów . Ojciec Jerzy piastował godność kasztelana zawichojskiego. Stanisław Konarski wcześnie stracił rodziców, po ich śmierci znalazł się pod opieką wuja Antoniego Czermińskiego. W 1709 oddany został do kolegium pijarskiego w Piotrkowie , mieście trybunalskim. W 1715 wstąpił do zakonu pijarów i rozpoczął nowicjat w Podolińcu , tak jak jego bracia: Stanisław (Antoni) i Władysław (Ignacy). W Podolińcu przez 7 lat związany jest ze sławnym w całej Polsce, bardzo zasłużonym Kolegium Pijarów , specjalizuje się w naukach humanistycznych, zostaje nauczycielem składni i poezji, a także zajmuje się pracą katechetyczną i filozofią. W 1722 – wysłany został przez władze zakonne do Warszawy jako nauczyciel retoryki w tamtejszym kolegium pijarskim. Było to dla młodego Konarskiego wspaniałą okazją do kształcenia wymowy, wygłaszania mów, oracji i okolicznościowych kazań. W tych latach powstają jego pierwsze dzieła – cykl wierszy do Matki Boskiej – silnie stylizowanych i wzorowanych na Sarbiewskim , twór naśladownictwa szkolnego, jak sam kiedyś o nich powie. Stanisław Konarski odkrywa wtedy czczość i bezwartościowość nauk, które pobierał. Dzięki pomocy wuja Jana Tarły wyjeżdża do Italii. Ukończył rzymskie Collegium Nasarenum, którego rektorem w owym czasie był Paolino Chellucci. Konarski studiował m.in. we Francji i w Niemczech. W 1730 z inspiracji Józefa Andrzeja Załuskiego rozpoczął pracę edytorską nad zbiorem konstytucji i praw sejmowych – Volumina Legum . Po śmierci Augusta II popiera Leszczyńskiego i wydaje kilka dzieł politycznych, posłuje do Paryża zabiegając o poparcie dla Leszczyńskiego. Podróże do Francji dają możliwość zapoznania się z nowoczesnymi myślami o wychowaniu i nauczaniu. Poznaje dorobek francuskiego oświecenia, zajmuje się ideami Locke’a i Rollina. W roku 1740 zakłada w Warszawie Collegium Nobilium W swoim 4-tomowym traktacie politycznym O skutecznym rad sposobie przedstawił błędy ustrojowe i dał zarys reformy państwowej. Głównie zajmował się rozważaniami etycznymi. Napisał Mowę o kształtowaniu człowieka uczciwego i prawego obywatela. Jest także autorem Ordynacji wizytacji apostolskich, gdzie w części I znajduje się pierwszy zarys etyki zawodowej nauczyciela. W 1771 r. został wyróżniony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego medalem Sapere auso, czyli Temu, który odważył się być mądrym. Zmarł 3 sierpnia 1773 roku w Warszawie. Pochowany w kościele o.o. pijarów przy ul. Długiej. Prochy Stanisława Konarskiego i innych pijarów zostały po powstaniu listopadowym usunięte przez Rosjan. Ponownie skrycie pochowany w bliżej nieznanym miejscu, w zbiorowej, nieoznaczonej mogile pod alejką między kwaterami 7 i 9 na Cmentarzu Powązkowskim.
Pokaż więcej

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

3 Czerwca
1605 (418 lat temu)
Zmarł w Zamościu Jan Zamoyski - kanclerz wielki koronny od 1578 roku, hetman wielki koronny od 1581 roku, przywódca szlachty i doradca Stefana Batorego. Zwycięzca bitwy pod Byczyną 1588, przeciwnik Habsburgów. Przywrócił zwierzchnictwo Polski nad Mołdawią i Wołoszczyzną. W 1602 odzyskał Inflanty. Był założycielem miasta Zamość i Akademii Zamojskiej.
1652 (371 lat temu)
Po zakończeniu bitwy pod Batohem, Chmielnicki wydał rozkaz wymordowania jeńców. W trwającej do 4 czerwca rzezi zginęło prawdopodobnie 3500 doborowych polskich żołnierzy i oficerów. Rzeź nazywana jest „sarmackim Katyniem”.
1863 (160 lat temu)
W czasie powstania styczniowego pod Nagoszewem miała miejsce bitwa między polskimi oddziałami powstańczymi oraz miejscowym chłopstwem pod dowództwem Maksymiliana Broniewskiego, a wojskami rosyjskimi majora Suchotina. Dwukrotnie większe oddziały rosyjskie pokonały po ciężkiej walce oddziały powstańcze.
1890 (133 lata temu)
W Rzeszowie urodził się Tadeusz Furgalski ps. „Wyrwa”. Major Legionów Polskich. Zginął w bitwie pod Maniewiczami w nocy z 6 na 7 lipca 1916 roku.
1920 (103 lata temu)
36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej z 8 DP w ramach Armii Rezerwowej gen. Sosnkowskiego rozbił pod Duniłowiczami sowiecką 12 Dywizję Strzelców. Zwycięstwo okupione zostało ciężkimi stratami.
1940 (83 lata temu)
W obozie KL Mauthausen-Gusen zmarł Marian Borzęcki. Był prawnik i politykiem. Komendant Główny Policji Państwowej i wiceprezydent Warszawy.
1945 (78 lat temu)
Byli członkowie AK z oddziału por. Wiktora Nowowiejskiego ps. „Jeż” (zdjęcie) w nocy z 3 na 4 czerwca zaatakowali Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Mławie, odbijając 40 więźniów, w większości byli to żołnierze NSZ, AK i BCh.
1946 (77 lat temu)
Na skraju wsi Lipinki woj. kujawsko-pomorskie oddział partyzantów Władysława Chelińskiego ps. „Mały” (drugi z lewej) zaatakował grupę funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w celu odbicia aresztowanych mieszkańców Lipinek.
2008 (15 lat temu)
Zmarł pilot, dowódca Dywizjonu 303 w latach 1943-44 pułkownik Tadeusz Kotz (Koc).
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek