Stanisław Konarski

Hieronim Franciszek Konarski herbu Gryf, imię zakonne Stanisław od świętego Wawrzyńca urodził się 30 września 1700 roku w Żarczycach Dużych. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, jego matka – Helena z Czermińskich, blisko spokrewniona z możnym rodem Tarłów . Ojciec Jerzy piastował godność kasztelana zawichojskiego. Stanisław Konarski wcześnie stracił rodziców, po ich śmierci znalazł się pod opieką wuja Antoniego Czermińskiego. W 1709 oddany został do kolegium pijarskiego w Piotrkowie , mieście trybunalskim. W 1715 wstąpił do zakonu pijarów i rozpoczął nowicjat w Podolińcu , tak jak jego bracia: Stanisław (Antoni) i Władysław (Ignacy). W Podolińcu przez 7 lat związany jest ze sławnym w całej Polsce, bardzo zasłużonym Kolegium Pijarów , specjalizuje się w naukach humanistycznych, zostaje nauczycielem składni i poezji, a także zajmuje się pracą katechetyczną i filozofią. W 1722 – wysłany został przez władze zakonne do Warszawy jako nauczyciel retoryki w tamtejszym kolegium pijarskim. Było to dla młodego Konarskiego wspaniałą okazją do kształcenia wymowy, wygłaszania mów, oracji i okolicznościowych kazań. W tych latach powstają jego pierwsze dzieła – cykl wierszy do Matki Boskiej – silnie stylizowanych i wzorowanych na Sarbiewskim , twór naśladownictwa szkolnego, jak sam kiedyś o nich powie. Stanisław Konarski odkrywa wtedy czczość i bezwartościowość nauk, które pobierał. Dzięki pomocy wuja Jana Tarły wyjeżdża do Italii. Ukończył rzymskie Collegium Nasarenum, którego rektorem w owym czasie był Paolino Chellucci. Konarski studiował m.in. we Francji i w Niemczech. W 1730 z inspiracji Józefa Andrzeja Załuskiego rozpoczął pracę edytorską nad zbiorem konstytucji i praw sejmowych – Volumina Legum . Po śmierci Augusta II popiera Leszczyńskiego i wydaje kilka dzieł politycznych, posłuje do Paryża zabiegając o poparcie dla Leszczyńskiego. Podróże do Francji dają możliwość zapoznania się z nowoczesnymi myślami o wychowaniu i nauczaniu. Poznaje dorobek francuskiego oświecenia, zajmuje się ideami Locke’a i Rollina. W roku 1740 zakłada w Warszawie Collegium Nobilium W swoim 4-tomowym traktacie politycznym O skutecznym rad sposobie przedstawił błędy ustrojowe i dał zarys reformy państwowej. Głównie zajmował się rozważaniami etycznymi. Napisał Mowę o kształtowaniu człowieka uczciwego i prawego obywatela. Jest także autorem Ordynacji wizytacji apostolskich, gdzie w części I znajduje się pierwszy zarys etyki zawodowej nauczyciela. W 1771 r. został wyróżniony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego medalem Sapere auso, czyli Temu, który odważył się być mądrym. Zmarł 3 sierpnia 1773 roku w Warszawie. Pochowany w kościele o.o. pijarów przy ul. Długiej. Prochy Stanisława Konarskiego i innych pijarów zostały po powstaniu listopadowym usunięte przez Rosjan. Ponownie skrycie pochowany w bliżej nieznanym miejscu, w zbiorowej, nieoznaczonej mogile pod alejką między kwaterami 7 i 9 na Cmentarzu Powązkowskim.
Pokaż więcej

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Marca
1460 (565 lat temu)
W czasie wojny trzynastoletniej między Polską, a Krzyżakami wojska polskie rozpoczęły ponowne oblężenie Malborka. Pierwsze oblężenie miało miejsce trzy lata wcześniej. Malbork poddał się 5 sierpnia 1460 roku.
1809 (216 lat temu)
Książę Józef Poniatowski został naczelnym wodzem wojsk Księstwa Warszawskiego.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Hutą Krzeszowską. Oddział powstańczy został zaatakowany przez wojska rosyjskie. Trwająca ponad 20 godzin walka, która rozgrywała się w Lesie Ciosmańskim zakończyła porażką Polaków. Zginęło 20 powstańców, a wielu innych trafiło do rosyjskiej niewoli.
1910 (115 lat temu)
Urodził się komandor Bolesław Romanowski, podczas II wojny światowej dowodził polskimi okrętami „Dzik” i „Jastrząb”.
1915 (110 lat temu)
Wymarsz Legionu Puławskiego na front. Sformowany pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego został zasilony przez dowódców z amerykańskiego Związku Sokolstwa Polskiego - kpt. Adama Trygara i kpt. Leona Sułkowskiego.
1941 (84 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali podporucznika Eugeniusza Jurkowskiego. Był członkiem Tajnego Skautingu, żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem III powstania śląskiego. Członek Związku Walki Zbrojnej, więzień Pawiaka.
1941 (84 lata temu)
Polski 300 Dywizjon Bombowy im. Ziemi Mazowieckiej wziął udział w bombardowaniu Berlina.
1980 (45 lat temu)
Samospalenia na krakowskim rynku dokonał były żołnierz AK Walenty Badylak, sprzeciwiając się zmowie milczenia wobec zbrodni katyńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone