plut. Edward Biesok ps. „Edek”

plut. Edward Biesok ps. „Edek”

Urodził się 19 sierpnia 1927 roku w Mazańcowicach. W czasie okupacji Edward Biesok został usunięty ze szkoły za manifestowanie niechęci do Niemców. Z powodu odmowy podpisania Volkslisty przez rodziców, w wieku 13 lat został wywieziony na roboty do III Rzeszy, skąd uciekł. Ukrywał się w rodzinnym domu. Od lata 1945 roku miał kontakty z partyzantami z oddziału por. Henryka Flame ps. „Bartek”, którzy walczyli w okolicach Czechowic. Od września 1945 roku poszedł do gimnazjum w Bielsku, lecz został z niego usunięty, prawdopodobnie w wyniku interwencji działaczy PPR oraz funkcjonariuszy UBP w związku z podejrzeniami o przynależność do NSZ. Dołączył do oddziału „Bartka”. W styczniu i lutym 1946 r. na rozkaz Flamego zorganizował własną, licząca osiem osób grupę, z którą rozpoczął działalność wiosną. Przeprowadzili kilkanaście akcji. Upominali członków PPR i zajmowali się aprowizacją na rzecz całego Zgrupowania. W maju „Edek” z oddziałem wziął udział w koncentracji Zgrupowania „Bartka” na Baraniej Górze i defiladzie NSZ w Wiśle 3 maja 1946 roku, kiedy to w małej, uzdrowiskowej miejscowości, na oczach sterroryzowanych komunistów, kpt. Henryk Flame „Bartek” poprowadził dwugodzinną defiladę w pełni umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy NSZ, co było ewenementem w państwach „władzy ludowej”. Edward Biesok ps. „Edek” zginął 13 maja 1946 roku na Błatniej w zwycięskim dla partyzantów starciu z 24-osobowym plutonem operacyjnym KWMO Katowice, wykonującym zadania związane ze zwalczaniem partyzantki niepodległościowej.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

13 Maja 1946 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W walce z plutonem MO na Błatniej poległ 18 letni plut. Edward Biesok ps. „Edek”. Podczas starcia z 10-cio osobową grupą „Edka” zginęło 8 milicjantów, dwóch zostało rannych, a pozostali z 24 osobowego plutonu MO uciekli w popłochu w kierunku Skoczowa.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

23 Kwietnia
997 (1028 lat temu)
Patron Polski święty Wojciech został zamordowany.
1329 (696 lat temu)
Wojska zakonu krzyżackiego najechały na Włocławek. W wyniku tego napadu miasto zostało prawie całkiem spalone, a większość jego mieszkańców zamordowano.
1512 (513 lat temu)
Odbyła się bitwa nad Biełką w okolicach Przemyślan (dzisiejsza Ukraina ). Składające się z kilku chorągwi obrony potocznej wojska strażnika polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego pokonały liczący 700 osób konny oddział Tatarów.
1910 (115 lat temu)
Został zarejestrowany we Lwowie przez władze austriackie Związek Strzelecki.
1932 (93 lata temu)
Urodził się w Wawrze Rafał Gan-Ganowicz, dziennikarz, polski żołnierz RP na uchodźstwie korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, najsłynniejszy polski najemnik. Zmarł w Lublinie w 2002 roku.
1935 (90 lat temu)
Konstytucja kwietniowa oddająca władzę w ręce prezydenta i rządu została podpisana przez Ignacego Mościckiego.
1937 (88 lat temu)
Została przyjęta przez Sejm ustawa o Święcie Niepodległości, miało ono być obchodzone 11 listopada zgodnie z uzasadnieniem: "rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".
1941 (84 lata temu)
Pierwszy raz w odwecie za ucieczkę z KL Auschwitz 10 więźniów zostało skazanych na śmierć głodową.
1942 (83 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali Władysława Karasia ps. „Czarny” kapitana administracji Wojska Polskiego, oficera polskiego wywiadu wojskowego, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.
1943 (82 lata temu)
Oddział dywersyjno-sabotażowy AK „Zagra-lin” dokonał we Wrocławiu zamachu bombowego na pociąg wiozący żołnierzy Wermachtu. Zabito 4 żołnierzy, a 13 zostało rannych.
1943 (82 lata temu)
W Wielki Piątek w Janowej Dolinie (obecnie Ukraina) połączone oddziały UPA, dezerterów ukraińskiej policji i ukraińskich chłopów dokonały mordu na Polakach.Masakry dokonano nożami, siekierami, kulami z broni palnej, ofiary palono żywcem, dzieci nabijano na pale. Zamordowano w ten sposób około 600 osób.
1944 (81 lat temu)
Zmarł w Warszawie płk/gen. bryg. NSZ Tadeusz Kurcyusz ps. „Fiszer”. Od 1 sierpnia 1943 roku był Dowódcą Narodowych Sił Zbrojnych i pełnomocnikiem AK ds. scalenia z NSZ. Urodził się 15 października 1881 w Warszawie.
1989 (36 lat temu)
Zmarł kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej Stefan Korboński. Pełnił również funkcję Delegata Rządu na Kraj.
2024 (rok temu)
W wieku 97 lat zmarł Anatoliusz Bukowski ps. „Bocian”. Uczestnik Powstania Warszawskiego, podczas którego walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone