NSZZ Solidarność - Dziennik Historii

14 Kwietnia 1935 (90 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej Andrzej Gwiazda. Był również współautorem 21 Postulatów Sierpniowych i jednym z założycieli NSZZ „Solidarność”.

31 Sierpnia 1980 (45 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Gdańsku został założony związek zawodowy pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność".

31 Sierpnia 1980 (45 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zostało podpisane porozumienie gdańskie pomiędzy Komisją Rządową, a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

24 Października 1980 (45 lat temu)

Rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. Sędzia Zdzisław Kościelniak dopisał do statutu związku ustęp traktujący o „kierowniczej roli PZPR”, na co NSZZ „Solidarność” nie wyraziła zgody i ogłosiła gotowość strajkową na 12 listopada. Ponadto zostało złożone odwołanie do Sądu Najwyższego.

13 Stycznia 1981 (44 lata temu)

Delegacja NSZZ „Solidarność” została przyjęta w Watykanie przez Jana Pawła II.

12 Lutego 1981 (44 lata temu)

Powstało Tymczasowe Prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność". Przewodniczącym został Lech Wałęsa, a jego zastępcami Ryszard Kalinowski i Andrzej Gwiazda.

8 Marca 1981 (44 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Został powołany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, na jego czele stanął Jan Kułaj.

22 Czerwca 1982 (43 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zlikwidowali w Chorzowie 5 -osobową grupę uczniów Policealnego Studium Zawodowego Górnictwa Węglowego, która zajmowała się kolportażem solidarnościowych ulotek.

17 Lutego 1983 (42 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Na kary więzienia skazano za utworzenie podziemnego Radia „Solidarność” m.in. Zbigniewa Romaszewskiego (4,5 roku więzienia) i jego żonę Zofię (3 lata więzienia).

7 Lutego 1984 (41 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Znaleziono ciało działacza "Solidarności" Piotra Bartoszcze, przyczyny jego śmierci nigdy nie zostały wyjaśnione.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Marca
1596 (429 lat temu)
W związku z pożarem na Wawelu podjęta została, przez króla Zygmunta III Wazę, decyzja o przeniesieniu siedziby królewskiej do Zamku Królewskiego w Warszawie.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego odbyła się zwycięska dla Polaków bitwa pod Grochowiskami, strona rosyjska i polska poniosły bardzo duże straty.
1921 (104 lata temu)
Podpisany został przez Polskę i Rosję Sowiecką tzw. traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką. Wyznaczał on wschodnie granice państwa polskiego.
1926 (99 lat temu)
Urodziła się łączniczka i sanitariuszka Franciszka Tuszko ps. „Hanka”. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła na Starym Mieście w batalionie NOW-AK „Gustaw”.
1941 (84 lata temu)
W szpitalu w Koszycach zmarł Klemens Konstanty Gucwa ps. „Góral”, „Gazda”. Miłośnik sportu, w młodości trenował piłkę nożną, lekkoatletykę oraz narciarstwo w sportowych sekcjach „Sandecji” w Nowym Sączu. Żołnierz 82 Syberyjskiego Pułku Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Brześciu nad Bugiem. W dniach 14-17 września 1939 r. walczył w obronie twierdzy brzeskiej, początkowo przeciwko oddziałom niemieckim, a następnie sowieckim. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i komendantem sądeckiego pododcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ.
1941 (84 lata temu)
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.
1942 (83 lata temu)
W Moskwie miało miejsce spotkanie generała Władysława Andersa z Józefem Stalinem. Główną poruszaną kwestią była ewakuacja z terenów Związku Radzieckiego do Iranu części żołnierzy Wojska Polskiego.
1943 (82 lata temu)
Kierownictwo Walki Cywilnej podlegające Rządowi Rzeczypospolitej na Uchodźstwie ogłosiło, że szmalcownictwo będzie karane śmiercią.
1945 (80 lat temu)
Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.
1946 (79 lat temu)
Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatu Łomża Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Jerzego Karwowskiego ps. „Newada” rozbroił posterunek MO w Starych Gutach, powiat piski.
1996 (29 lat temu)
W Kanadzie zmarł ppłk. Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”, inżynier, żołnierz Wojska Polskiego, działacz Grupy „Szańca”, współtwórca Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, zastępca dowódcy w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone