mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”

mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”

Odznaczenia

Medal Niepodległości
Medal Niepodległości
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 24 września 1918 roku w Tarnobrzegu. W kampanii wrześniowej walczy jako ochotnik, by wkrótce przedostać się przez granicę węgierską. Tutaj internowany ucieka z obozu i przedostaje się do Francji, gdzie wstępuje do tworzącego się wojska polskiego, służąc w 4 pułku Strzelców Pieszych, 2 Dywizji Strzelców Pieszych.

We Francji kończy Szkołę Podchorążych Piechoty. Po wojnie francusko-niemieckiej przeniesiony zostaje do Wielkiej Brytanii, wstępując do 1 Brygady Spadochronowej. Dzięki wcześniej nabytym zdolnościom i cechom charakteru, trafia do elitarnej grupy 316 „cichociemnych” obierając sobie pseudonim „Zapora”. W nocy z 16 na 17 września 1943 roku zostaje zrzucony do Polski. Skierowany zostaje do Okręgu AK, gdzie w ramach Kedywu obejmuje dowództwo oddziału partyzanckiego w Inspektoracie Zamość. W lutym 1944 roku zostaje szefem Kedywu Inspektoratu Rejonowego Lublin i Puławy. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na Lubelszczyznę pozostaje w konspiracji, podejmując walkę z nowym okupantem. W maju 1945 roku oddział „Zapory” liczył ok.350 osób. 1 czerwca 1945 roku zostaje rozkazem Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj awansowany na stopień majora, po czym rozpoczyna współpracę z WiN, podporządkowując się dowództwu tej organizacji. Podejmuje następnie decyzję o wyjeździe na Zachód, przekazując dowództwo kpt. Zdzisławowi Brońskiemu ps. „Uskok”. 14 września 1947 r. wyjeżdża z Puław do Warszawy, a stamtąd do Katowic i Nysy. W Nysie zostaje aresztowany wraz z siedmioma podkomendnymi, prawdopodobnie w wyniku zdrady. Wszyscy zostają osadzeni w centralnym więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie. Na niejawnej rozprawie w dniach 3-15 września 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł siedmiokrotnie karę śmierci dla „Zapory” i parokrotną dla jego podkomendnych. Przeszedł wyjątkowo okrutne śledztwo, w którym oprawcy ubeccy wybili mu zęby, połamali ręce i żebra, złamali nos i zerwali paznokcie. 7 marca 1949 roku „Zapora” wraz z swoimi sześcioma podkomendnymi zostaje stracony w mokotowskim więzieniu. Miejsce pochówku do dzisiaj jest nieznane. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!”

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

24 Września 1918 (107 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Hieronim Dekutowski, ps. „Zapora”, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK i WiN. Skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, stracony 7 marca 1949 r. w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie.

7 Lutego 1945 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W okolicach wsi Chodel w województwie lubelskim oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego zorganizowały obławę na oddział partyzancki Ruchu Oporu Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Dowódca został ranny w nogę, mimo to zdołał razem ze swoimi żołnierzami przedrzeć się przez obławę.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

29 Kwietnia
1648 (377 lat temu)
Rozpoczęła się bitwa nad Żółtymi Wodami. Była pierwszą potyczką w walkach z Kozakami i Tatarami w czasie powstania Chmielnickiego. Wojskami polskimi dowodził syn hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego - Stefan. Walki trwały do 16 maja w ich trakcie Polski siły zmniejszyły się trzykrotnie poprzez zdradę kozaków rejestrowych. Pod koniec walk poległ głównodowodzący polskimi oddziałami, a jego doradca Stefan Czarniecki dostał się do niewoli.
1865 (160 lat temu)
Carska policja ujęła ostatniego dowódcę polowego okresu Powstania Styczniowego - księdza Stanisława Brzóskę. W lipcu 1863 roku otrzymał stopień generalski i funkcję naczelnego kapelana sił powstańczych województwa podlaskiego. Skazany na śmierć. 23 maja 1865 roku na rynku w Sokołowie Podlaskim wykonali wyrok.
1919 (106 lat temu)
3 maja został ustanowiony przez Sejm RP świętem narodowym.
1924 (101 lat temu)
Decyzją ministra spraw wojskowych generała Władysława Sikorskiego termin „jazda” odnoszący się do wielu jednostek i formacji wojskowych zastąpiony został terminem „kawaleria”.
1943 (82 lata temu)
Przy ulicy 6 sierpnia 4 w Warszawie Kriminalpolizei aresztowała Jana Wilhelma Hörla podporucznika broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych, Cichociemnego. Trafił do więzienia na Pawiaku. 7 maja 1943 roku został rozstrzelany w ruinach getta przy ul. Dzielnej 27.
1943 (82 lata temu)
Z więzienia na Pawiaku wywieziono do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 107 kobiet i 420 mężczyzn; wśród nich znalazł się Tadeusz Borowski - poeta, prozaik i publicysta.
1944 (81 lat temu)
W Hanowerze aresztowana została Natalia Tułasiewicz pełnomocniczka Rządu Londyńskiego, świecki apostoł w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”, błogosławiona Kościoła Katolickiego. Po półrocznym pobycie w więzieniu trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie 31 marca 1945 roku w wieku 39 lat została zabita w komorze gazowej.
1944 (81 lat temu)
Sotnia UPA napadła na miejscowości Rudka i Cieszanów (zdjęcie) w województwie podkarpackim. Z rąk upowskich bandytów życie straciło wówczas 50 Polaków.
1945 (80 lat temu)
Został wyzwolony przez Amerykanów niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau, około 125 tysięcy osób poniosło w nim śmierć.
1948 (77 lat temu)
Albert Forster namiestnik prowincji Gdańsk-Prusy w latach 1939-45 i zbrodniarz nazistowski, został skazany na śmierć przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku.
2012 (13 lat temu)
Zmarł prawnik i żołnierz Armii Krajowej Wiesław Chrzanowski. Walczył w Powstaniu Warszawskim, aresztowany w 1948 roku przez komunistów. W III RP pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i marszałka Sejmu.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone