mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”

mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”

Odznaczenia

Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle. W 1914 roku wstąpił jako ochotnik do formujących się oddziałów Legionów Polskich w Krakowie. Wraz z 2 pułkiem ułanów przeszedł cały karpacki szlak bojowy. Za męstwo został odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, później Krzyżem Niepodległości. Wybuch II wojny światowej zastał majora w Wołkowysku. Major jednak nie zamierzał czekać, aż wojna przyjdzie do niego. Przejął dowództwo 110 pułku ułanów i postanowił przedrzeć się do walczącej jeszcze Warszawy. Poprowadził oddział do granicy litewskiej i przekroczył ją w okolicy Sejn. Kapitulacja Warszawy 28 września 1939 roku postawiła majora i jego żołnierzy przed dylematem: walczyć dalej w Polsce lub Francji czy złożyć broń, major zdecydował się na walkę w kraju, na samodzielne działanie przeciw okupantowi. Odtąd Kielecczyzna stała się terenem działania jednostki żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala znanych jako „Hubalczycy”. Major Dobrzański ps. „Hubal” stał się dowódcą pierwszego zorganizowanego oddziału partyzanckiego przeciw okupantowi Polski. Oddział rozrastał się i w szczytowym momencie liczył ponad 300 osób. Na wieść o tworzącym się oddziale partyzanckim przybywali ochotnicy, dostarczano broń, żywność. Istnienie tak licznego oddziału nie mogło być zlekceważone przez Niemców, zwłaszcza, że partyzanci często dawali znać o sobie. W starciach z partyzanckim oddziałem nieprzyjaciel ponosił dotkliwe straty. W końcu kwietnia 1940 roku Niemcy ściągnęli do lasów spalskich duże siły i zacieśnili pierścień okrążenia wokół żołnierzy Hubala. 29 kwietnia 1940 roku Hubal wraz z kilkunastoma żołnierzami zatrzymał się późną nocą w zagajniku koło Anielina, aby odpocząć. Niebawem zjawili się Niemcy. Zaskoczeni żołnierze majora stanęli do walki, rozpoczęła się strzelanina. Była to ostatnia potyczka majora Hubala. Zginął 30 kwietnia 1940 roku w zagajniku pod kielecką wsią Anielin.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

22 Czerwca 1897 (127 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się major Henryk Dobrzański w kampanii z września 1939 roku był zastępcą dowódcy 110. pułku ułanów Brygady Kawalerii „Wołkowysk”. Po kapitulacji stolicy pod pseudonimem „Hubal” walczył z Niemcami tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego.

14 Stycznia 1917 (107 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Marianna Cel, jedyna kobieta walcząca w oddziale dowodzonym przez majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

7 Grudnia
1550 (474 lata temu)
Odbyła się w katedrze na Wawelu koronacja drugiej żony króla Zygmunta II Augusta - Barbary Radziwiłłówny.
1655 (369 lat temu)
W czasie wojny polsko-szwedzkiej pod Krosnem polska chorągiew pod dowództwem porucznika Gabriela Wojniłłowicza pokonała oddziały szwedzkie pułkownika Aleksandra Prackiego-Polaka, byłego dowódcy pułku wojsk polskich. Po bitwie Pracki został rozstrzelany na krośnieńskim rynku za zdradę Rzeczypospolitej.
1893 (131 lat temu)
Urodził się major Henryk Floyar-Rajchman, działacz niepodległościowy, polityk, dyplomata. We wrześniu 1939 roku wraz z płk. Ignacym Matuszewskim kierował akcją ewakuacji polskiego złota do Francji.
1918 (106 lat temu)
Naczelny Wódz Józef Piłsudski wydał rozkaz w sprawie jednolitości armii.
1919 (105 lat temu)
Urodził się ekonomista, działacz samorządowy Stanisław Wyganowski. Był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w kampanii z 1939 roku, a w latach 1990-94 piastował urząd prezydenta Warszawy.
1925 (99 lat temu)
Liga Narodów zgodziła się, żeby Polska obsadziła swoimi wojskami półwysep Westerplatte.
1939 (85 lat temu)
7 i 8 grudnia Niemcy przeprowadzili pierwsze egzekucje w Palmirach. W ciągu dwóch dni niemiecki okupant rozstrzelał łącznie 150 osób.
1942 (82 lata temu)
Połączone oddziały Batalionów Chłopskich i oddział Armii Krajowej pod dowództwem podporucznika Jana Turowskiego ps. „Norbert” przeprowadziły pacyfikację zamieszkałej przez Niemców wsi Udrycze koło Zamościa. Był to odwet za wysiedlenia polskich mieszkańców Zamojszczyzny.
1953 (71 lat temu)
Zakończył się proces oficerów Armii Krajowej przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie. Pułkownik Jan Mazurkiewicz ps. „Radosław” jako główny oskarżony został skazany na dożywocie, pozostali skazani na długoletnie więzienie.
1954 (70 lat temu)
Zlikwidowana została zbrodnicza organizacja - Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Ministerstwo to przyczyniło się do śmierci tysięcy polskich patriotów.
2013 (11 lat temu)
Zmarł 113-letni kapitan Józef Kowalski - ostatni żyjący uczestnik Bitwy Warszawskiej, walczył w bitwie pod Komarowem. Bohater polskiej wojny obronnej 1939 roku walcząc w artylerii. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
2022 (2 lata temu)
W wieku 89 lat zmarł kpt. Jerzy Widejko „Jureczek”, najmłodszy partyzant 3 Brygady Wileńskiej AK pod dowództwem Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Do brygady trafił mając 11 lat.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone