mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”

mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”

Odznaczenia

Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle. W 1914 roku wstąpił jako ochotnik do formujących się oddziałów Legionów Polskich w Krakowie. Wraz z 2 pułkiem ułanów przeszedł cały karpacki szlak bojowy. Za męstwo został odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, później Krzyżem Niepodległości. Wybuch II wojny światowej zastał majora w Wołkowysku. Major jednak nie zamierzał czekać, aż wojna przyjdzie do niego. Przejął dowództwo 110 pułku ułanów i postanowił przedrzeć się do walczącej jeszcze Warszawy. Poprowadził oddział do granicy litewskiej i przekroczył ją w okolicy Sejn. Kapitulacja Warszawy 28 września 1939 roku postawiła majora i jego żołnierzy przed dylematem: walczyć dalej w Polsce lub Francji czy złożyć broń, major zdecydował się na walkę w kraju, na samodzielne działanie przeciw okupantowi. Odtąd Kielecczyzna stała się terenem działania jednostki żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala znanych jako „Hubalczycy”. Major Dobrzański ps. „Hubal” stał się dowódcą pierwszego zorganizowanego oddziału partyzanckiego przeciw okupantowi Polski. Oddział rozrastał się i w szczytowym momencie liczył ponad 300 osób. Na wieść o tworzącym się oddziale partyzanckim przybywali ochotnicy, dostarczano broń, żywność. Istnienie tak licznego oddziału nie mogło być zlekceważone przez Niemców, zwłaszcza, że partyzanci często dawali znać o sobie. W starciach z partyzanckim oddziałem nieprzyjaciel ponosił dotkliwe straty. W końcu kwietnia 1940 roku Niemcy ściągnęli do lasów spalskich duże siły i zacieśnili pierścień okrążenia wokół żołnierzy Hubala. 29 kwietnia 1940 roku Hubal wraz z kilkunastoma żołnierzami zatrzymał się późną nocą w zagajniku koło Anielina, aby odpocząć. Niebawem zjawili się Niemcy. Zaskoczeni żołnierze majora stanęli do walki, rozpoczęła się strzelanina. Była to ostatnia potyczka majora Hubala. Zginął 30 kwietnia 1940 roku w zagajniku pod kielecką wsią Anielin.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

22 Czerwca 1897 (127 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się major Henryk Dobrzański w kampanii z września 1939 roku był zastępcą dowódcy 110. pułku ułanów Brygady Kawalerii „Wołkowysk”. Po kapitulacji stolicy pod pseudonimem „Hubal” walczył z Niemcami tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego.

14 Stycznia 1917 (107 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się Marianna Cel, jedyna kobieta walcząca w oddziale dowodzonym przez majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Kwietnia
1809 (215 lat temu)
Pod Raszynem doszło do nierozstrzygniętej bitwy pomiędzy Austrią, a wojskami polskimi. Armia Austriacka pomimo ogromnej przewagi liczebnej nie zdołała przełamać wojsk dowodzonych przez księcia Józefa Poniatowskiego.
1919 (105 lat temu)
Podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej wojsko polskie zajęło Wilno.
1942 (82 lata temu)
W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” rozwiesili w Warszawie około 2 tys. rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.
1943 (81 lat temu)
Wybuchło powstanie w getcie warszawskim zorganizowane przez Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW).
1946 (78 lat temu)
W nocy z 19 na 20 skoncentrowane oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego w liczbie ok. 200 partyzantów, którymi dowodził por. Jan Rogulka ps. „Grot” (zdjęcie), zdobyły areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku. Uwolniono ponad 50 aresztowanych. Pojmano 8 żołnierzy sowieckich, których następnie rozstrzelano w kompleksie leśnym Graby.
1997 (27 lat temu)
Zmarła pierwsza kobieta generał w historii polskiej wojskowości Maria Wittek. W okresie od września 1939 do stycznia 1945 roku na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej SZP-ZWZ-AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek