ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”

ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”

Odznaczenia

Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej na Podkarpaciu. W 1931 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów w Starej Wsi. W latach 1937–1939 studiował filozofię w kolegium jezuickim w Krakowie. Został wyświęcony na kapłana w 1942 r. na Jasnej Górze. Po wojnie niósł posługę kapłańską w szpitalu w Gorlicach. Od 1947 r. ks. Gurgacz, mieszkający wówczas w Krynicy, był w stałym kontakcie z działającą na Sądecczyźnie Polską Podziemną Armią Niepodległościową. Wspierał duchowo jej członków, odprawiając dla nich Msze św., spowiadając i udzielając sakramentów. W maju 1949 r. został formalnym członkiem PPAN. Przyjął pseudonim „Sem” i funkcję kapelana oddziału partyzanckiego PPAN „Żandarmeria”. Z czasem ks. Gurgacz znalazł się w oddziale ppor. Stefana Balickiego ps. „Bylina”. Nieudana akcja odbyła się 2 lipca 1949 r. Schwytano jej uczestników, w tym ks. Gurgacza, który był obserwatorem. Po ciężkim śledztwie nastał czas procesu pokazowego w Krakowie. Propaganda komunistyczna akcentowała, że „ksiądz był przywódcą bandy”. Ksiądz Gurgacz w trakcie samego procesu trzymał się dzielnie. „Jako kapelan organizacji starałem się wpływać na młodych i powstrzymywać ich od niepotrzebnego rozlewu krwi. Zdawałem sobie sprawę z tego, co robię i co mi za to grozi, skoro mnie schwytacie. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż jest zresztą śmierć? To tylko przejście z jednego życia w drugie. A przy tym wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę” – powiedział. 14 sierpnia 1949 r. skazano go na karę śmierci wraz z por. Stefanem Balickim, st. sierż. Stanisławem Szajną. Skazańcy znaleźli się w celach śmierci więzienia przy ul. Montelupich. Rozstrzelano ich 14 września 1949 r. pod murem podwórza więziennego. Ciała pochowano w wojskowej części cmentarza Rakowickiego.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

2 Kwietnia 1914 (110 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Władysław Gurgacz ps. „Sem” – jezuita, uczestnik podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

14 Września 1949 (75 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Po pokazowym procesie na kapelanie Żołnierzy Wyklętych Władysławie Gurgaczu, został wykonany wyrok śmierci poprzez rozstrzelanie.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

19 Kwietnia
1809 (215 lat temu)
Pod Raszynem doszło do nierozstrzygniętej bitwy pomiędzy Austrią, a wojskami polskimi. Armia Austriacka pomimo ogromnej przewagi liczebnej nie zdołała przełamać wojsk dowodzonych przez księcia Józefa Poniatowskiego.
1919 (105 lat temu)
Podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej wojsko polskie zajęło Wilno.
1942 (82 lata temu)
W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” rozwiesili w Warszawie około 2 tys. rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.
1943 (81 lat temu)
Wybuchło powstanie w getcie warszawskim zorganizowane przez Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW).
1946 (78 lat temu)
W nocy z 19 na 20 skoncentrowane oddziały Konspiracyjnego Wojska Polskiego w liczbie ok. 200 partyzantów, którymi dowodził por. Jan Rogulka ps. „Grot” (zdjęcie), zdobyły areszt Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku. Uwolniono ponad 50 aresztowanych. Pojmano 8 żołnierzy sowieckich, których następnie rozstrzelano w kompleksie leśnym Graby.
1997 (27 lat temu)
Zmarła pierwsza kobieta generał w historii polskiej wojskowości Maria Wittek. W okresie od września 1939 do stycznia 1945 roku na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej SZP-ZWZ-AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek