ks. Piotr Ściegienny - Dziennik Historii

31 Stycznia 1801 (223 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Bilczy koło Kielc urodził się ks. Piotr Ściegienny był zakonnikiem, działaczem społecznym i niepodległościowym.

25 Października 1844 (180 lat temu)

Ksiądz Piotr Ściegienny został aresztowany przez carską policję. Był działaczem niepodległościowym i chłopskim, przygotowującym wybuch powstania. Ksiądz został skazany na karę śmierci, które została finalnie zmieniona na 25 lat katorgi. 

6 Listopada 1890 (134 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Lublinie zmarł ks. Piotr Ściegienny działacz niepodległościowy, został zesłany na katorgę na Syberię. Jego ciało złożono w grobowcu biskupa lubelskiego Kazimierza Wnorowskiego.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

23 Lipca
1434 (590 lat temu)
Miała miejsce elekcja 10 letniego wówczas syna króla Władysława II Jagiełły - Władysława III zwanego później Warneńczykiem. Młody wiek księcia nie odpowiadał szlachcie, która optowała za kandydaturą na króla Siemowita Mazowieckiego. Pomimo tego udało mu się uzyskać tron po ojcu.
1792 (232 lata temu)
Ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej. Nie spodobało się to 200 oficerom armii polskiej, którzy w geście protestu podali się do dymisji. Byli wśród nich Tadeusz Kościuszko i Józef Poniatowski.
1920 (104 lata temu)
W Białymstoku powstał Dywizjon Jazdy Ochotniczej zwany także Dywizjonem Huzarów Śmierci. Był to pododdział kawalerii Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej i Wojska Litwy Środkowej. W skład tej jednostki weszli żołnierze Jazdy majora Feliksa Jaworskiego i Pułku Jazdy Tatarskiej.
1941 (83 lata temu)
Zwodowano niszczyciel eskortowy HMS-Bedale, który 30 kwietnia 1942 roku rozpoczął służbę w Polskiej Marynarce Wojennej pod nazwą ORP „Ślązak”.
1942 (82 lata temu)
Rozpoczął funkcjonowanie niemiecki obóz śmierci w Treblince. Śmierć w nim poniosło ponad 870 tysięcy Żydów.
1951 (73 lata temu)
Zmarł metropolita krakowski, senator II RP kardynał Adam Sapieha. Był niezłomnym księdzem i przywódcą duchowym Kościoła podczas II wojny światowej i w początkach PRL.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek