ks. Piotr Ściegienny

ks. Piotr Ściegienny

Ksiądz katolicki, działacz chłopski i niepodległościowy, organizator udaremnionego przez carską policję spisku na Kielecczyźnie. Urodził się 31 stycznia 1801r. w Bilczy na Kielecczyźnie w ubogiej rodzinie chłopskiej. W 1827 r. wstąpił do zakonu pijarów, a w 1832 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Ok. 1840 r. nawiązał kontakt z organizacjami niepodległościowymi i rewolucyjnymi, m.in. Związkiem Narodu Polskiego. Rozpoczął agitację wśród chłopów na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie. Rozpowszechniał m.in. listy i odezwy własnego autorstwa, nawołujące do zbrojnej walki o wolność i niepodległość. W swoich poglądach łączył postulaty niepodległościowe z programem społecznym, m.in. pełnego uwłaszczenia chłopów. To on prawdopodobnie jest autorem „Złotej książeczki, czyli historii rodu ludzkiego” wyjaśniającej przyczyny nierówności społecznej i ucisku, a także fałszywego „Listu Ojca Świętego Grzegorza Papieża do rolników i rzemieślników”, w którym papież Grzegorz XVI miał rzekomo nawoływać polskich chłopów do walki o wolność. Ks. Ściegienny został aresztowany przez policję carską w 1844 r. Dwa lata później, po długim śledztwie skazany został na karę śmierci, którą jednak zamieniono na zesłanie. Pracował w kopalniach złota w Nerczyńsku. Do kraju powrócił dopiero w 1871 r. Zmarł 6 listopada 1890 r. w Lublinie. Tam też został pochowany.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

31 Stycznia 1801 (224 lata temu)

Dziennik Historii Polski
W Bilczy koło Kielc urodził się ks. Piotr Ściegienny był zakonnikiem, działaczem społecznym i niepodległościowym.

25 Października 1844 (181 lat temu)

Ksiądz Piotr Ściegienny został aresztowany przez carską policję. Był działaczem niepodległościowym i chłopskim, przygotowującym wybuch powstania. Ksiądz został skazany na karę śmierci, które została finalnie zmieniona na 25 lat katorgi. 

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

17 Marca
1809 (216 lat temu)
Król pruski Fryderyk Wilhelm III wydał zarządzenie rozkazujące rozbić i przetopić polskie regalia królewskie.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego doszło do Bitwy pod Chrobrzem pomiędzy oddziałami polskimi, a armią rosyjską. Powstańcy odparli szturm Rosjan i ruszyli w pościg za wycofującym się nieprzyjacielem.
1865 (160 lat temu)
Urodził się w Telszach na Litwie pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Gabriel Narutowicz. Zginął w zamachu na kilka dni po objęciu urzędu prezydenta.
1894 (131 lat temu)
Urodził się Józef Marian Piasecki, lekarz medycyny, dyrektor Szpitala Wolskiego przy ul. Płockiej 26 w Warszawie. Od września 1939 roku był uczestnikiem wojny obronnej. Uczestnik konspiracji antyniemieckiej. Zamordowany przez Niemców w własnym gabinecie 5 sierpnia 1944 roku.
1895 (130 lat temu)
W Łodzi urodził się poeta, satyryk Gustaw Baumritter ps. „Willy”. Był żołnierzem 5 pp I Brygady Legionów Polskich.
1917 (108 lat temu)
Urodził się w Lipnicy Dolnej major Józef Wieciech. Był żołnierzem Armii Krajowej, oficerem Wojska Polskiego, uczestniczył w kampanii wrześniowej. Bohater bitwy pod Wyrami na Śląsku.
1918 (107 lat temu)
Urodził się bohater, żołnierz ZWZ-AK Józef Franczak ps. „Lalek”. Nigdy nie złożył broni ginąc w 1963 roku, ostatni żołnierz walczący w podziemiu niepodległościowym.
1921 (104 lata temu)
W Brzeszczach urodził się działacz PPS-WRN Edward Hałoń ps. „Boruta”. Był członkiem Komitetu Pomocy Więźniom Obozów Koncentracyjnych. Organizował ucieczki i działał w konspiracji obozowej.
1921 (104 lata temu)
Została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, była zwana konstytucją marcową.
1923 (102 lata temu)
W Bytomiu urodził się Juliusz Roman Józef Träger ps. „As”, członek Zjednoczonych Organizacji Ruchu Miecz i Pług, żołnierz wywiadu Armii Krajowej.
1944 (81 lat temu)
W krematorium KL Auschwitz Niemcy spalili Helenę Płotnicką, łączniczkę Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, byłą salową szpitala w Oświęcimiu. Była jedną z głównych konspiratorek w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone