ks. Paweł Kontny

ks. Paweł Kontny

Urodził się 29 czerwca 1910 roku w Paprocanach koło Tychów w rodzinie Jakuba i Jadwigi z domu Czardybon. Tam ukończył miejscową szkołę podstawową. Następnie uczył się w gimnazjum w Mikołowie jednocześnie pracując zarobkowo. Studiował w Gnieźnie i Poznaniu, aby 3 czerwca 1939 roku z rąk księdza prymasa, przyjąć święceni kapłańskie. Wyjechał do Kivioli w Estonii gdzie pracował w duszpasterstwie polonijnym. Po wybuchu wojny wrócił do kraju. Przebywał w Łucku a później w rodzinnych Paprocanach. 28 maja 1941 roku został aresztowany przez gestapo pod zarzutem odprawienia mszy w święto Wniebowzięcia o godzinę później niż w dni powszednie a władze niemieckie tego święta nie uznawały. W więzieniu spotkał lędzińskiego proboszcza księdza Jana Klyczkę i po uwolnieniu został jego wikarym. Dał się poznać jako kapłan nie zapominający o modlitwach za opuszczonych, osamotnionych, uwięzionych i potrzebujących pomocy. W Lędzinach zastał go dzień 1 luty 1945 roku. Kilka dni wcześniej do wsi wkroczyli Rosjanie. Nastąpiły kolejne akty dramatu kapłana. Na początku, dzięki znajomości języka rosyjskiego, zdołał uwolnić z sowieckiej niewoli siedemdziesięciu Ślązaków wcielonych przymusowo do armii niemieckiej. Feralnego dnia, po rannych mszach, został poproszony przez dwie dziewczyny o pomoc w sprawie kobiety napastowanej przez Rosjan. Założył biało-czerwoną opaskę na płaszcz i udał się na miejsce zdarzenia. Niestety napotkał na groźby oficera, który wyjął pistolet z kabury. Wkrótce powalono kapłana na ziemię, pobito, zdarto wspomniana opaskę i zastrzelono. Ciało nakazano zakopać w miejscu morderstwa. Trzy dni, po przesunięciu frontu, ekshumowano ciało kapłana, przeniesiono je do klasztoru sióstr boromeuszek, następnie do kościoła św. Klemensa, aby po uroczystościach pogrzebowych, złożyć je w grobie na cmentarzu przy obecnym kościele św. Anny.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

1 Lutego 1945 (79 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zginął ks. Paweł Kontny. Został zastrzelony przez sowieckiego żołnierza, kiedy w Lędzinach stanął w obronie dwóch dziewcząt, które czerwony bandyta zaatakował, zamierzając zgwałcić.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

20 Kwietnia
1797 (227 lat temu)
Walczący pod Weroną 400 osobowy oddział polskich legionistów pod dowództwem majora Klemensa Liberadzkiego udzielił wsparcia oddziałom francuskim dowodzonym przez generałów Josepha Chabrana i Josepha Lahoza, które walczyły z antyfrancuskimi wojskami powstańczymi majora Ferro.
1873 (151 lat temu)
Urodził się w Siemianowicach Śląskich działacz polityczny, związany z chrześcijańską-demokracją, Górnego Śląska Wojciech Korfanty. Pełnił funkcje komisarza plebiscytowego, przewodził III powstaniu śląskiemu, był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Witosa.
1887 (137 lat temu)
Na pięcioletnią zsyłkę na Syberię został skazany przez carskie władze Józef Piłsudski.
1910 (114 lat temu)
Urodził się we wsi Łychów w powiecie kraśnickim kpt. Wacław Piotrowski ps. „Cichy”. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej z 1939 roku, dowódził oddziałem partyzanckim NSZ na Lubelszczyźnie, który działał w powiecie kraśnickim.
1919 (105 lat temu)
Do Polski przybył pociąg z pierwszymi żołnierzami Armii Hallera. Zostali oni uroczyście powitani na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim.
1940 (84 lata temu)
Powołana została przez generała Stefana Roweckiego specjalna jednostka sabotażowo-dywersyjna - Związek Odwetu.
1943 (81 lat temu)
Oddział egzekucyjny Armii Krajowej przeprowadził nieudany zamach na dowódcę policji i SS w Krakowie Friedricha Krugera.
1945 (79 lat temu)
Z obozu pracy w Hamburgu zbiegł porucznik Stanisław Kolasiński ps. „Śmiga”. W czasie akcji „Burza” organizator i dowódca oddziału leśnego 2. kompanii 19. pułku piechoty Armii Krajowej. W maju 1945 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem brytyjskim.
1945 (79 lat temu)
Zmarł działacz niepodległościowy, żołnierz Legionów Polskich i sybirak Wacław Sieroszewski, był pisarzem i etnografem.
1948 (76 lat temu)
Oddział chor. Witolda Boruckiego ps. „Babinicz”, „Dąb” z Komendy Powiatu „Mściciel” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zajął Krzynowłogę Małą w powiecie przasnyskim. Żołnierze rozbili posterunek MO. Podczas akcji zginął jego komendant.
1956 (68 lat temu)
Po 8 latach od zatrzymania przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, z komunistycznego więzienia we Wronkach został zwolniony as myśliwski Polskich i Królewskich Sił Powietrznych gen. Stanisław Skalski.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek