kpt. Antoni Heda ps. „Szary”

kpt. Antoni Heda ps. „Szary”

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 11 października 1916 r. w rodzinie chłopskiej we wsi Małomierzyce na Mazowszu. Podczas kampanii wrześniowej walczył w składzie 12. Dywizji Piechoty pod Iłżą, a następnie na Lubelszczyźnie. Po klęsce powrócił w rodzinne strony. W styczniu 1940 r. związał się z konspiracyjną Organizacją Orła Białego. Po jej rozbiciu przez Niemców, w lutym 1940 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej i objął stanowisko komendanta Obwodu Iłża. W lipcu 1940 r. został zatrzymany przez sowietów podczas próby przekroczenia zielonej granicy i trafił do twierdzy brzeskiej. W czerwcu 1941 r. skazano go na 12 lat łagrów, ale uniknął wywózki ze względu na wybuch wojny niemiecko-radzieckiej. Został mianowany komendantem Podobwodu AK Iłża. Na czele stworzonego przez siebie kilkudziesięcioosobowego oddziału przeprowadził wiele brawurowych, zakończonych sukcesem, akcji zbrojnych. W sierpniu 1943 r. wsławił się zdobyciem więzienia niemieckiego w Starachowicach i uwolnieniem około 80 przetrzymywanych tam więźniów. Uczestniczył w akcji „Burza”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej kontynuował działalność konspiracyjną i walkę zbrojną z nowym okupantem w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. przeprowadził najsłynniejszą akcję bojową, gdy 250-osobowy oddział pod jego dowództwem rozbił ubeckie więzienie w centrum Kielc i uwolnił około 350 więźniów, głównie żołnierzy AK. Poszukiwany przez UB, w lipcu 1948 r. został aresztowany w Gdyni, a następnie przewieziony do Kielc. Skazany na 4-krotną karę śmierci, zamienioną aktem łaski na dożywocie. Objęty amnestią w 1956 r. wyszedł na wolność. W 1980 r. wstąpił NSZZ „Solidarność”, przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas stanu wojennego był internowany. Zmarł 14 lutego 2008 r. w Warszawie w wieku 91 lat. Został pochowany na cmentarzu w Podkowie Leśnej.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

11 Października 1916 (108 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Małomierzycach koło Iłży urodził się Antoni Heda ps. „Szary”, dowódca oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, który wsławił się rozbiciem więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach w sierpniu 1945 roku.

5 Czerwca 1944 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Oddział Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy ps. „Szary” w nocy z 5 na 6 czerwca uwolnił z niemieckiego więzienia w Końskim ponad 60 osób.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek