Kazimierz III Wielki

Kazimierz III Wielki

Urodził się 30 kwietnia 1310 w Kowalu. W 1333 roku koronowany na nowego polskiego króla. Uporządkował relacje z Czechami, roszczącymi sobie prawa do polskiego tronu oraz z Krzyżakami, z którymi jego ojciec prowadził długie i w większości kończone niepowodzeniem boje. Z sukcesem wyprowadził kraj z izolacji, zdzierając z Polski łatkę państwa sezonowego. Z pomocą Węgrów, a zwłaszcza swojej siostry, królowej Elżbiety Łokietkówny, dokonał stopniowej ekspansji w kierunku Rusi Czerwonej, która pozwoliła radykalnie wzmocnić i wzbogacić państwo. Usiłował też unormować kontakty z pogańską Litwą i w tym celu poślubił księżniczkę Aldonę Annę Giedyminównę. Zawarty sojusz okazał się jednak nietrwały i szkodliwy wizerunkowo. Sławny z uwagi na kodyfikację prawa, ufundowanie uniwersytetu w Krakowie i wielką akcję budowlaną, wspominaną w znanym powiedzeniu: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Określano go również mianem „króla chłopów”. Na sylwetce Kazimierza Wielkiego ciążą też jednak niejasne czy wręcz haniebne epizody: domniemany gwałt na węgierskie arystokratce Klarze Zach, uwięzienie i przegnanie drugiej żony Adelajdy Heskiej, nielegalny ślub z czeską mieszczką i agentką wrogiego mocarstwa Krystyną Rokiczaną czy wreszcie wielokrotna bigamia, o którą toczyły się długie i burzliwe procesy przed sądami papieskimi. Kronikarz Jan Długosz zarzucał Kazimierzowi rozpustne i rozpasane życie, utrzymywanie prywatnych domów publicznych, a nawet morderstwo księdza, który śmiał skrytykować monarsze obyczaje. Władca zmarł 5 listopada 1370 w Krakowie na skutek rany odniesionej na polowaniu. Mianem „wielkiego” zaczęto go określać na przełomie XV i XVI wieku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

30 Kwietnia 1310 (714 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się ostatni król Polski z dynastii Piastów Kazimierz III Wielki.

25 Kwietnia 1333 (691 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Kazimierz III Wielki został koronowany na króla Polski w katedrze na Wawelu.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

26 Kwietnia
1794 (230 lat temu)
Ukazał się pierwszy numer Gazety Wolnej Warszawskiej. Pismo to ukazywało się dwa razy w tygodniu. Redaktorem naczelnym był Antoni Lesznowski. Do 1 lipca było oficjalnym organem władz insurekcji kościuszkowskiej.
1809 (215 lat temu)
Wojska polskie dowodzone przez generała Michała Sokolnickiego zwyciężyły w bitwie pod Grochowem armię austriacką. W walce poległo około 15 Polaków oraz około 100 żołnierzy austriackich.
1831 (193 lata temu)
Podczas powstania listopadowego odbyła się bitwa pod Mińskiem Mazowieckim. Wojska polskie pod dowództwem generała Antoniego Giełguda starły się z 1. Korpusem Rosyjskim generała Piotra Pahlena. Bitwa zakończyła się wycofaniem wojsk powstańczych w stronę miejscowości Stojadła. W walkach poległo około 300 osób po obu stronach.
1860 (164 lata temu)
Urodził się w Wilamowicach Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski, profesor, rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca Polskości na Kresach Wschodnich.
1899 (125 lat temu)
Urodził się w Warszawie starszy sierżant Wojska Polskiego, major Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Ostwind-Zuzga. Pełnił funkcję komendanta powiatowego placówki NSZ w Węgrowie. Był najwyższym rangą dowódcą w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego.
1940 (84 lata temu)
W wieku 43 lat w KL Sachsenhausen zamordowany został ksiądz Stanisław Kubista. Wykładowca gimnazjalny, redaktor pisma „Posłaniec Józefa Świętego”. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.
1943 (81 lat temu)
W nocy z 26 na 27 kwietnia z KL Auschwitz uciekł Witold Pilecki. Przedostał się do obozu dobrowolnie w celu zebrania informacji na temat funkcjonowania tej „fabryki śmierci”.
1944 (80 lat temu)
Delegat Rządu na Kraj Jan Jankowski został mianowany na wicepremiera przez Prezydenta Władysława Raczkiewicza.
1988 (36 lat temu)
Rozpoczął się strajk w krakowskiej Hucie imienia Lenina.
2001 (23 lata temu)
W stolicy zmarła w wieku 89 lat Wanda Ossowska. Była pielęgniarką, sanitariuszką i żołnierzem Armii Krajowej. Działała jako łączniczka między Komendą Główną AK, a dowództwem Obszaru Lwowskiego Armii Krajowej.
2022 (2 lata temu)
W wieku 93 lat zmarła Jadwiga Chruściel ps. „Kozaczek”, łączniczka Armii Krajowej. Była córką dowódcy Powstania Warszawskiego - generała Antoniego Chruściela ps. „Monter”.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek