Julian Pawełek ps. „Struga”

Julian Pawełek ps. „Struga”

Odznaczenia

Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Żołnierz Armii Krajowej Okręgu AK Kraków, Podokręgu AK Rzeszów, Inspektoratu AK Przemyśl, Obwodu AK Przeworsk, Placówka Manasterz, w latach 1942-1945 zaangażowany w walkę o niepodległość ojczyzny. Więzień polityczny okresu stalinowskiego. Prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie. Od wielu lat wypełniał aktywną misję społeczną kultywowania pamięci Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Kpt. Julian Pawełek, rocznik 1925. Od 1941 r. był zaangażowany w działalność konspiracyjną, jako uczeń tajnego nauczania i łącznik – kolporter punktów tajnego nauczania w Manasterzu, Medyni Kańczuckiej, Hucisku i Jaworniku. Uczestniczył w akcji zdobycia broni, map, sprzętu sanitarnego i opatrunkowego z niemieckiego mobilnego magazynu broni. W latach 1942 -1945 żołnierz AK Kraków, Podokręgu AK Rzeszów, Inspektoratu AK Przemyśl, Obwodu AK Przeworsk, Placówka Manasterz. W AK pełnił funkcję łącznika i kolportera prasy podziemnej, przenosił meldunki na szlaku Manasterz- KańczugaPrzeworsk. W 1943 r. odbył kurs podoficerski, mianowany na stopień starszego strzelca. W lipcu 1944 r. brał udział w operacji wojskowej „Akcja Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów, walcząc w dwóch potyczkach z Niemcami, m.in. w Łopuszce-Świtałówce. W 1947 r., korzystając z prawa do „amnestii”, ujawnił się i przez ojca oddał broń zdobytą podczas „Akcji Burza”. Po ujawnieniu się był inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa. W latach 1949 -1954 był więźniem politycznym za działalność w szeregach Armii Krajowej i udział w akcji „Burza”. Został skazany na 6 lat więzienia wyrokiem Sądu Wojskowego w Rzeszowie z dnia 14 kwietnia 1950 r. Uniewinniony decyzją Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 1998 r. W połowie lat 50-tych, po wyjściu na wolność kpt. Pawełek podjął studia na Politechnice Gliwickiej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. W latach 60-tych pracował w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Rzeszowie, a następnie w Zjednoczeniu Budownictwa Rolniczego w Rzeszowie. Pod koniec lat 60-tych rozpoczął pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Rzeszowie, a w roku 1980 Technitexie. W 1990 r. przeszedł na emeryturę. Kpt. Julian Pawełek zasłużył się jako działacz na rzecz ochrony środowiska, był m.in. inicjatorem powołania Spółek WodnoŚciekowych w Głogowie Małopolskim i Jaworniku Polskim, czego rezultatem było wybudowanie oczyszczalni ścieków w Głogowie Małopolskim. Od 1976 r. związany był z Katolickim Stowarzyszeniem cCivitas Christiana”, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego, członka Zarządu Głównego, członka Sądu Koleżeńskiego, sekretarza Zarządu Wojewódzkiego.

Kpt. Julian Pawełek od 1992 r. pracował społecznie na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego kultywując pamięć żołnierzy Armii Krajowej w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej. Misję tę sprawował nieprzerwanie przez blisko 30 lat, z wielkim zaangażowaniem i oddaniem poświęcając swój czas, zdrowie i siły. Od 2017 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK. Od 2018 r. pełnił także funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie – jako reprezentant Światowego Związku Żołnierzy AK. Zmarł 1 października 2021 roku w wieku 96 lat. 

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

2 Października 2021 (3 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarł kpt. w st. spocz. Julian Pawełek ps. „Struga”. Był żołnierzem Armii Krajowej, więzniem politycznym okresu stalinowskiego. Kawaler Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Października
1282 (742 lata temu)
Miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami księcia krakowskiego Leszka Czarnego, a wojska litewsko-jaćwięskimi, które najechały na Lubelszczyznę. 6 tysięczna armia polska w krwawej bitwie pokonała 14 tysięczne wojska Litwinów i Jaćwingów.
1770 (254 lata temu)
Konfederaci Barscy w Preszowie uchwalili Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.
1915 (109 lat temu)
Rozwiązany został II Legion Polski 740 Drużyna Lubelska. Była to formacja wojskowa utworzona w czasie pierwszej wojny światowej przez Komitet Narodowy Polski. Liczyła ona kilkuset ochotników, którzy stanęli do walki z Niemcami na froncie wschodnim.
1919 (105 lat temu)
Powołany został Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, znamy dziś jako Polski Komitet Olimpijski. Miał przygotować polskich sportowców do udziału w swoich pierwszych igrzyskach w Antwerpii w 1920 roku. Przeszkodziła w tym rozpoczęta wojna polsko-bolszewicka, gdyż wszyscy polscy sportowcy chwycili wówczas za broń w obronie ojczystej ziemi.
1929 (95 lat temu)
Urodziła się por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajot, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
1935 (89 lat temu)
Marian Zyndram-Kościałkowski objął funkcję premiera RP.
1938 (86 lat temu)
W Wenecji zmarł Władysław Zygmunt Belina-Prażmowski. Dowódca pierwszego oddziału kawalerii tzw. „siódemki Beliny” twórca i dowódca pierwszego szwadronu kawalerii (ok.140 osób), Prezydent Krakowa i wojewoda lwowski, bohater wojny polsko-bolszewickiej.
1939 (85 lat temu)
W Warszawie powołano Narodową Organizację Wojskową. Początkowo nazwana Armią Narodową, NOW była zbrojnym ramieniem Stronnictwa Narodowego. Uznawała w pełni zwierzchnictwo władz emigracyjnych. Od momentu powstania doświadczała problemów kadrowych. Pierwszy komendant gen. Marian Januszajtis-Żegota został aresztowany przez NKWD we Lwowie.
1942 (82 lata temu)
W berlińskim więzieniu Plötzensee zgilotynowano czternastu członków Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich (WOZZ). Byli oni więzieni w poznańskim Forcie VII.
1944 (80 lat temu)
Kompania pod dowództwem kpt. Bernarda Lewandowskiego ps. „Leonard” z Brygady Świętokrzyskiej NSZ zlikwidowała pod Soborzycami sowiecką radiostację, której załoga, nie chcąc się poddać, zginęła w płonącej stodole.
1982 (42 lata temu)
Funkcjonariusz komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordował w Nowej Hucie młodego robotnika i działacza opozycji Bogdana Włosika.
1984 (40 lat temu)
Pierwsza próba zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, który wracał samochodem z Gdańska z kościoła św. Brygidy do Warszawy - w okolicach Olsztynka funkcjonariusze MSW, przyszli mordercy księdza, planowali spowodować wypadek, rzucając kamieniem w przednią szybę jadącego samochodu.
1985 (39 lat temu)
W Zakopanem zmarł gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, legionista II Brygady, jeden z dowódców obrony Lwowa w 1918 r., wybitny dowódca Wojska Polskiego w wojnie 1939 r., więzień sowieckich łagrów, dowódca 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRS, w latach 1943-45 dowódca I Korpusu PSZ na Zachodzie, w latach 70-tych i 80-tych organizator niezależnego środowiska kombatanckiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone