Józef Piłsudski

Józef Piłsudski

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Order Odrodzenia Polski
Order Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi II klasy
Medal
Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem, polityk, polski działacz niepodległościowy, naczelnik państwa polskiego, Pierwszy Marszałek Polski, oraz premier Polski. Po ukończeniu gimnazjum zapisuje się na studia medyczne w Charkowie, po pewnym czasie wydalony. Zostaje wmanewrowany w spisek na życie cara, za co zostaje skazany na 5 lat więzienia. Podczas I wojny światowej organizował polskie oddziały zbrojne. Osobiście dowodził I Brygadą Legionów i na jej czele stoczył z Rosjanami wiele bitew. Od 1920 roku pełnił funkcję marszałka Polski. Później w wyniku politycznych zawirowań zrzekł się wszystkich funkcji wojskowych i trzymał się z dala od życia politycznego.

W 1926 roku niezadowolony z ogólnej sytuacji w Polsce, siłą przejmuje władzę w kraju. Prezydent Wojciechowski wraz z premierem Witosem rezygnują z piastowanych stanowisk. 12 maja 1935 roku Józef Piłsudski umarł na raka wątroby, a trumna z jego doczesnymi szczątkami spoczęła na Wawelu.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

5 Grudnia 1867 (156 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się marszałek Józef Piłsudski, jeden z twórców niepodległej Polski. W latach 1914-16 dowodził I Brygadą Legionów Polskich, z jego inicjatywy powstała Polska Organizacja Wojskowa.

22 Marca 1887 (136 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Józef Piłsudski za działanie w grupie współpracującej z frakcją terrorystyczną „Narodnej Woli” został aresztowany w Wilnie przez władze carskie i przewieziony to twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

11 Grudnia
1896 (127 lat temu)
Urodził się Józef Garbień. Był legionistą, kapitanem lekarzem rezerwy. Wieloletni zawodnik i kapitan Pogoni Lwów, reprezentant kadry Polski w piłce nożnej.
1941 (82 lata temu)
Zmarł porucznik Wiktor Malewski. Weteran Powstania Styczniowego z 1863 roku.
1941 (82 lata temu)
W Warszawie zmarł pułkownik Bronisław Gembarzewski był muzeologiem i historykiem wojskowości. Zorganizował i był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, stworzył również Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
1942 (81 lat temu)
Do utworzonego 10 dni wcześniej Polen Jugendverwahrlager (obozu dla polskich dzieci) przybył pierwszy transport małych więźniów. Obóz nazywany „Małym Oświęcimiem” stał się miejscem cierpień kaźni dzieci w wieku od 8 do 16 lat.
1946 (77 lat temu)
Zakończył się trwający od 23 listopada 1946 roku proces członków Komendy Głównej Narodowych Sił Zbrojnych i Organizacji Polskiej. Kilku działaczy NSZ zostało skazanych na śmierć.
1948 (75 lat temu)
Został aresztowany przez UB ostatni Delegat Rządu na Kraj Jerzy Braun.
1994 (29 lat temu)
Zmarł w Edynburgu generał Stanisław Maczek. Dowodził wyzwoleniem Bredy oraz sławną 1. Polską Dywizja Pancerną podczas inwazji w Normandii w 1944.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek