Henryk Flame ps. „Bartek”

Henryk Flame ps. „Bartek”

Odznaczenia

Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 15 I 1918 we Frysztacie na Zaolziu. W 1939 ukończył Szkołę Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. Jako kapral pilot otrzymał przydział do 2. Pułku Lotniczego w podkrakowskich Rakowicach. We wrześniu 1939 walczył w ramach Brygady Pościgowej z zadaniem zwalczania wrogich samolotów na zewnątrz strefy ochronnej polskiej artylerii przeciwlotniczej. 16 IX został przydzielony do „Eskadry Rozpoznawczej”, utworzonej we Lwowie z resztek Brygady Pościgowej. Podczas jednego z lotów rozpoznawczych został zestrzelony pod Stanisławowem przez wkraczające 17 IX do Polski oddziały sowieckie. Został internowany na Węgrzech, początkowo w Budapeszcie a następnie w jednym z prowincjonalnych obozów. Jesienią 1943 otrzymał powołanie do armii niemieckiej. Wówczas zbiegł i ukrywał się, trafiając do oddziału partyzanckiego AK pchor. Mariana Bartel de Weydenthala ps. „Urban”, który operował w rejonie Baraniej Góry i Wisły. Po pewnym czasie oddział rozpadł się na dwie grupy, dowódcą jednej z nich został Flame. Oddział partyzancki, którym dowodził, działał do lutego 1945. Na skutek otrzymanych rozkazów z Dowództwa NSZ 12 II 1945 wstąpił wraz ze swymi partyzantami do Milicji Obywatelskiej. Gromadził wokół siebie żołnierzy NSZ i AK, z zamiarem przejścia do partyzantki antykomunistycznej. Do jesieni 1946 jego oddziały przeprowadziły kilkadziesiąt poważnych akcji bojowych, likwidując agenturę komunistyczną i dezorganizując działalność PPR i MO na tym terenie. Wielkim wydarzeniem propagandowym była „defilada partyzancka”, przeprowadzona w Wiśle 3 V 1946, na oczach zaskoczonych kuracjuszy i turystów. W lipcu – wrześniu 1946 do zgrupowania przeniknęli agenci UB. Zostali uznani za wiarygodnych i na ich polecenie partyzanci mieli być konspiracyjnie przerzuceni na teren amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. W trzech grupach wyjechało w ten sposób około 200 żołnierzy NSZ, którzy zostali bestialsko zlikwidowani na terenie Opolszczyzny. Flame z resztką żołnierzy dotrwał w partyzantce w okolicach Baraniej Góry i 11 III 1947 ujawnił się w PUBP Cieszyn. Starał się ustalić, co stało się z jego podwładnymi, rzekomo przerzuconymi do Niemiec, w tym celu poszukiwał miejsca popełnionej na nich zbrodni. 1 grudnia 1947 roku został zamordowany strzałem w plecy w restauracji w Zabrzegu przez funkcjonariusza MO Rudolfa Dadaka.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

15 Stycznia 1918 (107 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W miejscowości Frysztat urodził się kpt. Henryk Flame ps. „Bartek”. Polski dowódca wojskowy, kapral pilot Wojska Polskiego, kapitan Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca grup leśnych VII (Śląskiego) Okręgu NSZ.

27 Maja 1945 (80 lat temu)

W Bestwinie, powiat bielski, oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem por. Henryka Flamego ps. „Bartek” rozbił posterunek MO. Podczas akcji zginął komendant posterunku.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

17 Stycznia
1626 (399 lat temu)
Podczas wojny polsko-szwedzkiej miała miejsce bitwa pod Walmojzą (obecnie Łotwa). Licząca 4900 żołnierzy armia szwedzka pod dowództwem króla Gustawa Adolfa pokonała liczące około 2000 żołnierzy oddziały polsko-litewskie pod dowództwem marszałka wielkiego litewskiego Jana Stanisława Sapiehy.
1649 (376 lat temu)
Na króla Polski koronowano Jana II Kazimierza Wazę.
1831 (194 lata temu)
Z funkcji dyktatora powstania listopadowego zrezygnował generał Józef Chłopicki.
1840 (185 lat temu)
Urodził się Stefan Bobrowski, od stycznia 1863 roku kierował Powstaniem Styczniowym. Był członkiem Komitetu Centralnego Narodowego i Tymczasowego Rządu Narodowego.
1864 (161 lat temu)
Podczas Powstania Styczniowego dowodzony przez ppłk. Karola Kalitę de Brenzenheima „Rębajłę” (fotografia) oddział stoczył zwycięską bitwę z Moskalami pod Iłżą. Polskie straty to zaledwie 5 zabitych i 14 rannych. Straty rosyjskie szacowane są na kilkudziesięciu zabitych i tylu samo rannych.
1912 (113 lat temu)
Urodził się mjr dr Włodzimierz Kmicikiewicz ps. „Lech”. Lekarz chirurg, oficer Wojska Polskiego, major Armii Krajowej. Bestialsko zamordowany podczas Rzezi Woli. Odznaczony pośmiertnie przez Komendanta Głównego AK Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wcześniej, za swoją służbę odznaczony Krzyżem Walecznych.
1918 (107 lat temu)
Urodziła się Helena Marusarzówna - mistrzyni sportów narciarskich, kurier tatrzański, żołnierz ZWZ-AK. Aresztowana przez gestapo, torturowana, rok spędziła w celi śmierci. Rozstrzelana w 1941 roku.
1919 (106 lat temu)
Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował na wniosek Józefa Piłsudskiego Naczelnym Dowódcą Polskich Sił Zbrojnych Powstania Wielkopolskiego generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.
1920 (105 lat temu)
Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Józefa Hallera rozpoczęło przejmowanie od Niemiec Pomorza Gdańskiego.
1929 (96 lat temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”. W wieku 15 lat uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
1945 (80 lat temu)
Po 6 latach działalności rozwiązane zostały Szare Szeregi konspiracyjna struktura Związku Harcerstwa Polskiego, której nazwa została utworzona przez harcmistrza Józefa Wiza oraz harcmistrza Romana Łuczywka. Szare Szeregi ściśle współpracowały z Armią Krajową.
1945 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację więzienia na Radogoszczu w Łodzi. Wobec oporu więźniów budynek podpalono uratowało się około 30 osób, a śmierć poniosło 1500.
1945 (80 lat temu)
Do Warszawy wkroczyły oddziały 47 i 61 Armii 1 Frontu Białoruskiego oraz oddziały I Armii Wojska Polskiego. Był to koniec trwającej od 14 stycznia tak zwanej operacji warszawskiej.
1945 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli tzw. Marsze Śmierci, czyli ewakuację więźniów KL Auschwitz podczas ucieczki przed Armią Czerwoną. Podczas tego procederu zginęło prawdopodobnie kilkanaście tysięcy osób.
1947 (78 lat temu)
Z wyroku komunistycznego sądu zamordowany został w publicznej egzekucji żołnierz Armii Krajowej - Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj Czesław Czapliński ps. „Grom”. Był komendantem placówki WiN Będowa Kłoda oraz zastępca komendanta rejonu V Włodawskiego obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
1967 (58 lat temu)
Zmarł żołnierz Legionów Polskich, działacz PPS, współpracownik Józefa Piłsudskiego Michał Sokolnicki. Był członkiem Naczelnego Komitetu Narodowego i Organizacji A, w latach 1936-1946 ambasador RP w Turcji.
2011 (14 lat temu)
W Radomiu w wieku 84 lat zmarł w Radomiu Lech Izbicki, lekarz ortopeda, w czasie okupacji żołnierz III Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. W roku 1944 został skazany i wywieziony na Syberię.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone