gen. Władysław Anders

gen. Władysław Anders

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodził się dnia 11 sierpnia 1892 roku, w Błoniu. Generał broni Wojska Polskiego , odznaczony orderem Virtuti Militari, dowódca II Korpusu Polskiego, w latach 1944-1945 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Rodzicami Andersa byli Albert i Elżbieta Anders. Naukę Władysław zaczynał w warszawskim gimnazjum, naukę kontynuował na studiach w Rydze, wstąpił tam do Korporacji Akademickiej Arkonia. Uczestniczył w I wojnie światowej, dowodził tam szwadronem konnej kawalerii. Na początku lat 20 XX wieku Anders wstąpił do Wyższej Szkoły Wojennej w Paryżu. Od 1925 roku został mianowany Komendantem Warszawy a w późniejszym czasie Dowódca Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, dowódca Garnizonu Baranowicze. Ranny podczas II wojny światowej, wieziony w więzieniu NKWD w Łubiance. Podczas blisko 2 letniego pobytu, wielokrotnie lecz bezskutecznie namawiany do wstąpienia do Armii Czerwonej, uwolniony z niewoli po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W 1941 założyciel i dowódca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. W latach 1945-1945 pełnił funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Po II wojnie światowej pozbawiony polskiego obywatelstwa przez władze komunistyczne, kontynuował działalność Rządu Emigracyjnego w Londynie. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie, pochowany zgodnie z swą wolą na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. Odznaczony m.in.: Orderem Orła Białego – pośmiertnie, Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari w 1945 roku czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari w 1944 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

11 Sierpnia 1892 (133 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRR generał Władysław Anders. Dowodził II Korpusem Polskim, a od lutego do maja 1945 roku był Naczelnym Wodzem.

29 Lutego 1940 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
NKWD wywiozło do Moskwy i osadziło w więzieniu na Łubiance generała Władysława Andersa. W moskiewskim więzieniu generał Anders spędził 22 miesiące, w czasie których poddawany był licznym brutalnym przesłuchaniom.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Stycznia
1831 (194 lata temu)
Podczas powstania listopadowego Sejm uchwalił detronizację cara Mikołaja I Romanowa jako króla Polski.
1886 (139 lat temu)
Urodził się generał Emil Przedrzymirski-Krukowicz w 1939 roku dowodził Armią „Modlin”, a później tzw. armią gen. Przedrzymirskiego w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
1894 (131 lat temu)
W Warszawie urodził się Aleksander Kierski major piechoty Wojska Polskiego zamordowany przez NKWD w Charkowie.
1925 (100 lat temu)
Urodził się st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, jeden z ostatnich komendantów z XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
1930 (95 lat temu)
Urodził się najmłodszy żołnierz Armii Krajowej odznaczony orderem Virtuti Militari Jerzy Bartnik ps. „Magik”. W Powstaniu Warszawskim był członkiem 3 plutonu 1 kompanii Batalionu AK „Parasol" w Zgrupowaniu „Radosław”.
1932 (93 lata temu)
W wieku 85 lat zmarł weteran Powstania styczniowego ppor. Robert Łaszewski.
1935 (90 lat temu)
Generał Kordian Zamorski został komendantem głównym Policji Państwowej.
1940 (85 lat temu)
Z rozkazu generała Stefana Roweckiego ps. „Grot” powstał Obszar Południe nr IV Krakowsko-Śląski Związku Walki Zbrojnej.
1943 (82 lata temu)
Rozstrzelano w obozie KL Auschwitz 52 więźniów podejrzanych o konspirację. Wśród zamordowanych był pułkownik Jan Karcz (na zdjęciu), który dowodził w kampanii z 1939 roku Mazowiecką Brygadą Kawalerii oraz 45 letni kapitan AK Jan Bracik „Soła” żołnierz 12 pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, w czasie okupacji konspirator oraz współtwórca Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone