gen. Władysław Anders

gen. Władysław Anders

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari
Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Urodził się dnia 11 sierpnia 1892 roku, w Błoniu. Generał broni Wojska Polskiego , odznaczony orderem Virtuti Militari, dowódca II Korpusu Polskiego, w latach 1944-1945 Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Rodzicami Andersa byli Albert i Elżbieta Anders. Naukę Władysław zaczynał w warszawskim gimnazjum, naukę kontynuował na studiach w Rydze, wstąpił tam do Korporacji Akademickiej Arkonia. Uczestniczył w I wojnie światowej, dowodził tam szwadronem konnej kawalerii. Na początku lat 20 XX wieku Anders wstąpił do Wyższej Szkoły Wojennej w Paryżu. Od 1925 roku został mianowany Komendantem Warszawy a w późniejszym czasie Dowódca Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, dowódca Garnizonu Baranowicze. Ranny podczas II wojny światowej, wieziony w więzieniu NKWD w Łubiance. Podczas blisko 2 letniego pobytu, wielokrotnie lecz bezskutecznie namawiany do wstąpienia do Armii Czerwonej, uwolniony z niewoli po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W 1941 założyciel i dowódca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. W latach 1945-1945 pełnił funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Po II wojnie światowej pozbawiony polskiego obywatelstwa przez władze komunistyczne, kontynuował działalność Rządu Emigracyjnego w Londynie. Zmarł 12 maja 1970 roku w Londynie, pochowany zgodnie z swą wolą na Polskim Cmentarzu Wojennym pod Monte Cassino. Odznaczony m.in.: Orderem Orła Białego – pośmiertnie, Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari w 1945 roku czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Wojennego Virtuti Militari w 1944 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

11 Sierpnia 1892 (132 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRR generał Władysław Anders. Dowodził II Korpusem Polskim, a od lutego do maja 1945 roku był Naczelnym Wodzem.

29 Lutego 1940 (84 lata temu)

Dziennik Historii Polski
NKWD wywiozło do Moskwy i osadziło w więzieniu na Łubiance generała Władysława Andersa. W moskiewskim więzieniu generał Anders spędził 22 miesiące, w czasie których poddawany był licznym brutalnym przesłuchaniom.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek