gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”

gen. Stefan Rowecki ps. „Grot”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodził się 25 grudnia 1895 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Wiosną 1911 r. założył pierwszy w rodzinnym mieście i jeden z pierwszych na ziemiach polskich tajny zastęp skautowy. Rowecki wstąpił do Legionów Polskich, służąc w 1 i 5 pułku piechoty. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., podczas której wsławił się zręcznym wyjściem z sowieckiego okrążenia w rejonie Łucka. W tym okresie Rowecki był także szefem Oddziału II Dowództwa Frontu Południowo-Wschodniego, a potem Grupy Uderzeniowej gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. Po zakończeniu działań wojennych objął stanowisko szefa sekcji planów oraz zastępcy szefa Oddziału III Naczelnego Dowództwa. Podczas zamachu majowego w 1926 r. zachował neutralność. Na początku 1936 r. przejął dowództwo Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza „Podole”. W czasie wojny obronnej w 1939 r. pod jego dowództwem Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa brała udział w walkach w rejonie środkowej Wisły i na Lubelszczyźnie, wchodząc w skład Armii „Lublin”. Został szefem sztabu i zastępcą dowódcy Służby Zwycięstwu Polski (SZP). Od 30 czerwca 1940 r. był Komendantem Głównym ZWZ. W grudniu 1940 r. z polecenia Roweckiego w Biurze Informacji i Propagandy utworzono specjalną komórkę „N”. Latem 1941 r. utworzył organizację dywersyjną „Wachlarz”. Z jego inicjatywy doszło do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w jednolite wojsko podziemne - Armię Krajową. 14 lutego 1942 r. został jej Komendantem Głównym. Rowecki został wydany Niemcom przez agentów Gestapo w wywiadzie AK - Blankę Kaczorowską, Ludwika Kalksteina i Eugeniusza Świerczewskiego. 30 czerwca 1943 r. został aresztowany w warszawskim mieszkaniu przy ul. Spiskiej. Odrzucił niemiecką propozycję współdziałania. W połowie lipca 1943 r. umieszczono go w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego, został zamordowany na specjalny rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera. Według ustaleń śledztwa przeprowadzonego przez IPN jego egzekucji dokonano pomiędzy 2 a 7 sierpnia 1944 r., prawdopodobnie na terenie krematorium obozu w Sachsenhausen. Dokładne okoliczności jego śmierci i miejsce pochówku do dziś nie są znane.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

25 Grudnia 1895 (129 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się generał Stefan Rowecki ps. „Grot”, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.Był dowódcą Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej we wrześniu 1939 roku. Pełnił funkcję komendanta Głównego ZWZ-AK. Został aresztowany w 1943 roku i trafił do KL Sachsenhausen, zamordowany z rozkazu szefa SS Heinricha Himmlera.

10 Sierpnia 1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Fragment notatek pułkownika Wojska Polskiego Stefana Roweckiego ps. „Grot”: „Awantury i prowokacje w Gdańsku są coraz silniejsze. Niemcy i gdańszczanie-hitlerowcy chcą nas zmusić do czynnej reakcji”.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

7 Grudnia
1550 (474 lata temu)
Odbyła się w katedrze na Wawelu koronacja drugiej żony króla Zygmunta II Augusta - Barbary Radziwiłłówny.
1655 (369 lat temu)
W czasie wojny polsko-szwedzkiej pod Krosnem polska chorągiew pod dowództwem porucznika Gabriela Wojniłłowicza pokonała oddziały szwedzkie pułkownika Aleksandra Prackiego-Polaka, byłego dowódcy pułku wojsk polskich. Po bitwie Pracki został rozstrzelany na krośnieńskim rynku za zdradę Rzeczypospolitej.
1893 (131 lat temu)
Urodził się major Henryk Floyar-Rajchman, działacz niepodległościowy, polityk, dyplomata. We wrześniu 1939 roku wraz z płk. Ignacym Matuszewskim kierował akcją ewakuacji polskiego złota do Francji.
1918 (106 lat temu)
Naczelny Wódz Józef Piłsudski wydał rozkaz w sprawie jednolitości armii.
1919 (105 lat temu)
Urodził się ekonomista, działacz samorządowy Stanisław Wyganowski. Był żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w kampanii z 1939 roku, a w latach 1990-94 piastował urząd prezydenta Warszawy.
1925 (99 lat temu)
Liga Narodów zgodziła się, żeby Polska obsadziła swoimi wojskami półwysep Westerplatte.
1939 (85 lat temu)
7 i 8 grudnia Niemcy przeprowadzili pierwsze egzekucje w Palmirach. W ciągu dwóch dni niemiecki okupant rozstrzelał łącznie 150 osób.
1942 (82 lata temu)
Połączone oddziały Batalionów Chłopskich i oddział Armii Krajowej pod dowództwem podporucznika Jana Turowskiego ps. „Norbert” przeprowadziły pacyfikację zamieszkałej przez Niemców wsi Udrycze koło Zamościa. Był to odwet za wysiedlenia polskich mieszkańców Zamojszczyzny.
1953 (71 lat temu)
Zakończył się proces oficerów Armii Krajowej przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie. Pułkownik Jan Mazurkiewicz ps. „Radosław” jako główny oskarżony został skazany na dożywocie, pozostali skazani na długoletnie więzienie.
1954 (70 lat temu)
Zlikwidowana została zbrodnicza organizacja - Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Ministerstwo to przyczyniło się do śmierci tysięcy polskich patriotów.
2013 (11 lat temu)
Zmarł 113-letni kapitan Józef Kowalski - ostatni żyjący uczestnik Bitwy Warszawskiej, walczył w bitwie pod Komarowem. Bohater polskiej wojny obronnej 1939 roku walcząc w artylerii. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
2022 (2 lata temu)
W wieku 89 lat zmarł kpt. Jerzy Widejko „Jureczek”, najmłodszy partyzant 3 Brygady Wileńskiej AK pod dowództwem Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Do brygady trafił mając 11 lat.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone