gen. Stanisław Maczek

gen. Stanisław Maczek

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Medal Niepodległości
Medal Niepodległości
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi
Medal
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami

Generał Stanisław Maczek postać niezwykła, należał do jednych z najbardziej uzdolnionych dowódców w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie. Wybitny taktyk, uwielbiany przez swoich żołnierzy i narody, które wyzwalał. Przez komunistów pozbawiony obywatelstwa polskiego i skazany na zapomnienie. Maczek po wybuchu I wojny światowej został powołany do armii austriackiej. W kwietniu 1919 został dowódcą lotnej kompanii w 4. Dywizji Piechoty. Po ustaniu walk polsko-ukraińskich Maczek został zweryfikowany w stopniu majora i przeniesiony do zadań sztabowych. Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził batalionem szturmowym dywizji jazdy. Od 1938 r. dowódca zmotoryzowanej 10. Brygady Kawalerii. Po internowaniu na Węgrzech przedostał się do Francji, gdzie został generałem. W kampanii francuskiej dowodził 10. Brygadą Kawalerii Pancernej, która walczyła w Szampanii. W Szkocji rozpoczął starania o utworzenie Pierwszej Dywizji Pancernej, co udało się w 1942 r. W 1944 roku I Dywizja Pancerna bierze udział w lądowaniu w Normandii, generał dowodzi wojskami w zwycięskiej bitwie pod Falaise. Następnie prowadzi swoją dywizję w stronę Belgii i Holandii, podczas marszu wyzwala Ypres, Gandawę i Passchendale. Do historii przechodzi wyzwolenie przez gen. Maczka Bredy bez strat w ludności cywilnej. Po przejęciu władzy w Polsce przez komunistów generał Maczek pozostał na emigracji w Edynburgu. Utrzymywał rodzinę imając się różnych zajęć, był m.in. barmanem. W 1990 r. został mianowany generałem broni. Zmarł w wieku 102 lat.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

31 Marca 1892 (132 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się dowódca słynnej 1. Polskiej Dywizji Pancernej znanej z walk pod Falaise i wyzwolenia Bredy, generał Stanisław Maczek.

2 Września 1939 (85 lat temu)

Dziennik Historii Polski
10. Brygada Kawalerii pułkownika Stanisława Maczka powstrzymała marsz niemieckiego XXII Korpusu Armijnego pod Jordanowem.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek