gen. Marian Langiewicz

gen. Marian Langiewicz

Odznaczenia

Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami

Generał, dyktator w Powstaniu Styczniowym. Urodził się w 1827 r. w Krotoszynie. Będąc jeszcze uczniem brał udział w powstaniu Wiosny Ludów w 1848 r. Studiował m.in. języki słowiańskie oraz nauki matematyczno-fizyczne na uniwersytetach we Wrocławiu, Pradze i Berlinie. Po studiach poświęcił się karierze wojskowej, służąc w wojsku pruskim do 1859 r. Uczestniczył w powstaniu Garibaldiego we Włoszech, później był wykładowcą w polskiej szkole wojskowej w Paryżu i Genui. Na początku Powstania Styczniowego został dowódcą sił powstańczych walczących w Górach Świętokrzyskich. Mianowany generałem ogłosił się w marcu 1863 r. dyktatorem, reprezentując obóz „białych”, jednak władzę utrzymał zaledwie kilka dni. Po bitwie pod Grochowiskami (18 III 1863 r.) przekroczył granicę Galicji i został aresztowany przez Austriaków. Zwolniony w 1865 r. wyemigrował do Szwajcarii, a w roku następnym udał się do Turcji, by organizować tam legion polski. Zmarł w 1887 r. w Konstantynopolu, pochowany został na cmentarzu angielskim.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

23 Stycznia 1863 (161 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Miała miejsce bitwa pod Szydłowcem, stoczona przez wojska powstańcze dowodzone przez płk. Augusta Jasińskiego i płk. Mariana Langiewicza (grafika) z przeważającymi siłami rosyjskimi, dowodzonymi przez mjr Rüdigera.

10 Marca 1863 (161 lat temu)

Marian Langiewicz został dyktatorem powstania styczniowego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

15 Października
1243 (781 lat temu)
W Trzebnicy zmarła Jadwiga Śląska. Była żoną księcia Henryka I Brodatego. Została kanonizowana w 1267 roku. 
1817 (207 lat temu)
W Szwajcarii, w mieście Solura zmarł Tadeusz Kościuszko. Był generałem, uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny polsko-rosyjskiej z 1792 roku. Był także naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku. 
1861 (163 lata temu)
Wojsko carskie brutalnie rozpędziło demonstrację patriotyczną w Warszawie zorganizowaną z okazji 44 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Aresztowano prawie 1700 uczestników manifestacji.
1905 (119 lat temu)
Szefem Wydziału Bojowego Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej został Józef Piłsudski. Sytuacja miała miejsce w Mińsku Litewskim.
1920 (104 lata temu)
Wojna polsko-bolszewicka - Zajęcie Mińska przez wojska Polskie.
1923 (101 lat temu)
Urodził się Jerzy Lejkowski ps. „Szpagat”, (na zdjęciu z lewej) harcerz, podporucznik czasu wojny w 5. Wileńskiej Brygadzie AK. Ciężko ranny w walce, aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa 6 lipca 1948 roku, skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat więzienia.
1939 (85 lat temu)
Niemieckie oddziały Selbstschutz  rozstrzelały około 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z Ziemi Lubawskiej. Zbiorową egzekucję przeprowadzili w lesie koło wsi Bratian, położonej w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego.
1952 (72 lata temu)
W Warszawie przed Najwyższym Sądem Wojskowym postawiono czterech oficerów lotnictwa: ppłk Zygmunt Sokołowski, ppłk Roman Rypson (zdjęcie), mjr Konstanty Sabiłło i mjr Roman Kurkiewicz. Trzech z nich walczyło w czasie II wojny światowej w bitwie o Wielką Brytanię. Oficerowie zostali oskarżeni o działalność konspiracyjno-szpiegowską i skazani na karę śmierci.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone