gen. Marian Langiewicz

gen. Marian Langiewicz

Odznaczenia

Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami

Generał, dyktator w Powstaniu Styczniowym. Urodził się w 1827 r. w Krotoszynie. Będąc jeszcze uczniem brał udział w powstaniu Wiosny Ludów w 1848 r. Studiował m.in. języki słowiańskie oraz nauki matematyczno-fizyczne na uniwersytetach we Wrocławiu, Pradze i Berlinie. Po studiach poświęcił się karierze wojskowej, służąc w wojsku pruskim do 1859 r. Uczestniczył w powstaniu Garibaldiego we Włoszech, później był wykładowcą w polskiej szkole wojskowej w Paryżu i Genui. Na początku Powstania Styczniowego został dowódcą sił powstańczych walczących w Górach Świętokrzyskich. Mianowany generałem ogłosił się w marcu 1863 r. dyktatorem, reprezentując obóz „białych”, jednak władzę utrzymał zaledwie kilka dni. Po bitwie pod Grochowiskami (18 III 1863 r.) przekroczył granicę Galicji i został aresztowany przez Austriaków. Zwolniony w 1865 r. wyemigrował do Szwajcarii, a w roku następnym udał się do Turcji, by organizować tam legion polski. Zmarł w 1887 r. w Konstantynopolu, pochowany został na cmentarzu angielskim.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

23 Stycznia 1863 (161 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Miała miejsce bitwa pod Szydłowcem, stoczona przez wojska powstańcze dowodzone przez płk. Augusta Jasińskiego i płk. Mariana Langiewicza (grafika) z przeważającymi siłami rosyjskimi, dowodzonymi przez mjr Rüdigera.

10 Marca 1863 (161 lat temu)

Marian Langiewicz został dyktatorem powstania styczniowego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Kwietnia
1025 (999 lat temu)
Koronowany w Gnieźnie na króla Polski został Bolesław I Chrobry.
1518 (506 lat temu)
Odbyła się koronacja Bony Sforzy na królową Polski i jej ślub z królem Zygmuntem I Starym.
1923 (101 lat temu)
Urodziła sie Barbara Gancarczyk ps. „Pająk”. Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim Odznaczona Orderem Virtuti Militari.
1944 (80 lat temu)
Podczas walk z Niemcami na Wołyniu zginął dowódca 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej podpułkownik Jan Kiwerski ps. „Oliwa”.
1952 (72 lata temu)
Otoczony przez grupę operacyjną UB w miejscowości Czerwone popełnił samobójstwo chor. Hieronim Rogiński, ps. „Róg” (w środku). Był uczestnikiem wojny obronnej z 1939 roku, później żołnierzem ZWZ-AK, a następnie Narodowych Sił Zbrojnych.
1952 (72 lata temu)
W byłej siedzibie Gestapo przy Alei Szucha otwarto Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
2010 (14 lat temu)
Odbył się pogrzeb Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Parę prezydencką pochowano w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek