gen. Maria Wittek ps. „Mira”

gen. Maria Wittek ps. „Mira”

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Medal
Srebrny Krzyż Zasługi
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodziła się 16 sierpnia 1899 roku we wsi Trębki pod Gostyninem. Od 1917 należała do Polskiej Organizacji Wojskowej w ramach której ukończyła szkołę podoficerską. Równocześnie wstąpiła na Wydział Matematyczny Uniwersytetu Kijowskiego jako pierwsza kobieta na tym wydziale. Od grudnia 1919 służyła w Wojsku Polskim. W 1920 brała udział w obronie Lwowa w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet (OLK). Została wówczas po raz pierwszy odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1921 została przeniesiona do Ochotniczej Legii Kobiet, później kierowała Wydziałem Szkolenia Komitetu Społecznego Przysposobienia Kobiet do Obrony Kraju. W latach 1928–1934 była komendantką naczelną Przysposobienia Wojskowego Kobiet, od 1935 naczelnikiem Wydziału Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. W czasie wojny obronnej Polski w 1939 była komendantką główną Kobiecych Batalionów Pomocniczej Służby Wojskowej. Od października 1939 do stycznia 1945 stała na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, gdzie dosłużyła się stopnia pułkownika. Stolicę opuściła z cywilami. Po wojnie ponownie kierowała sekcją przysposobienia wojskowego kobiet w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, od 1948 była szefem Wydziału Kobiecego Komendy Głównej Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. W 1949 po fałszywych oskarżeniach została na kilka miesięcy uwięziona. 2 maja 1991 jako pierwsza kobieta w historii Wojska Polskiego została mianowana przez prezydenta RP na stopień generała brygady. Zmarła 19 kwietnia 1997 roku w Warszawie, pochowana została na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze C/18.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

16 Sierpnia 1899 (126 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodziła się członkini POW i uczestniczka kampanii z 1939 roku oraz Powstania Warszawskiego Maria Wittek ps. „Mira”. Była szefem Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej SZP-ZWZ-AK. W 1991 roku jako pierwsza kobieta w historii polskiego wojska została mianowana na stopień generała.

19 Kwietnia 1997 (28 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Zmarła pierwsza kobieta generał w historii polskiej wojskowości Maria Wittek. W okresie od września 1939 do stycznia 1945 roku na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej SZP-ZWZ-AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

20 Czerwca
1566 (459 lat temu)
Urodził się przyszły król Polski Zygmunt III Waza.
1863 (162 lata temu)
W czasie powstania styczniowego dowodzone przez generała Zygmunta Jordana (zdjęcie) wojska powstańcze zostały rozbite pod Gacami Słupeckimi i Komarowem przez 2 roty rosyjskie. Rosjanie zapędzili Polaków w stronę Wisły, w której utonęła znaczna część żołnierzy, pozostałych aresztowano.
1922 (103 lata temu)
Górny Śląsk powrócił do Macierzy. Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego uroczyście wkroczyło do Katowic. Powitanie odbyło się na moście w Szopienicach, skąd oddziały przeszły na katowicki rynek. W wydarzeniach uczestniczyli działacze na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski, m.in. Wojciech Korfanty, pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer, a także powstańcy i działacze narodowi.
1940 (85 lat temu)
Władze emigracyjne z premierem Władysławem Sikorskim przeniosły się z Francji do Londynu.
1940 (85 lat temu)
Niemcy na przestrzeni dwóch dni (20-21 czerwca) dokonali mordu na 378 więźniach Pawiaka i Alei Szucha, wśród rozstrzelanych byli m.in. Maciej Rataj i Janusz Kusociński.
1941 (84 lata temu)
W Warszawie zmarł ksiądz Teodor Taczak. Uczestnik i kapelan Powstania Wielkopolskiego, działacz i współpracownik organizacji narodowych, członek Ligi Narodowej, profesora prawa kanonicznego, teologii moralnej i nauk społecznych. Był aresztowany dwukrotnie przez Niemców
1942 (83 lata temu)
Kazimierz Piechowski, razem z trzema innymi więźniami, dokonał spektakularnej ucieczki z KL Auschwitz, przebierając się uprzednio w mundur SS i wyjeżdżając z obozu zarekwirowanym samochodem osobowym Steyr 220.
1944 (81 lat temu)
Wykonany został wyrok śmierci przez powieszenie na agencie Gestapo odpowiedzialnym za aresztowanie Komendanta Głównego AK generała Stefana Roweckiego ps. „Grot” - Eugeniuszu Świerczewskim.
1982 (43 lata temu)
W Londynie zmarł gen. Zygmunt Szyszko-Bohusz. W wojnie obronnej 1939 dowodził 16. dywizją piechoty, w 1940 organizował i dowodził Samodzielną Brygadą Strzelców Podhalańskich. W latach 1941/43 obejmował funkcję szefa sztabu Armii Polskiej w ZSRR, dowodził 5. Kresową Dywizją Piechoty, następnie był zastępcą dowódcy: Armii Polskiej na Wschodzie oraz 2 Korpusu Polskiego.
2022 (3 lata temu)
Od 2022 roku obchodzony jest Narodowy Dzień Powstań Śląskich - święto państwowe ustanowione ustawą Sejmu 12 maja 2022 r.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone