gen. Józef Haller

gen. Józef Haller

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Józef Haller urodził się 13 sierpnia 1873 r. w Jurczycach pod Krakowem, odszedł 4 czerwca 1960 r. w Londynie. Powszechnie znany jako Błękitny Generał. Zasłynął podczas walk o Odzyskanie Niepodległości. W październiku 1918 r. został ogłoszony Naczelnym Dowódcą wszystkich Wojsk Polskich, rozbudował Błękitną Armię Polską, dokonał "Zaślubin Polski z Morzem", poprowadził Armię Ochotniczą w 1920 r. podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", dowodził podczas decydującej obrony pod Radzyminem. Zasłużony przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego oraz prezes Komitetu Polskiego Czerwonego Krzyża. Szlachetny człowiek, chrześcijanin, patriota, żołnierz, poświęcił się pracy społecznej w służbie Bogu i Ojczyźnie, zawierzony Matce Bożej Maryi Królowej Polski, na sztandarach wojska nakazał umieścić napis: „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”. Błękitny Generał to wychowawca polskiej młodzieży harcerskiej w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, stworzył bliskie i szczere relacje z żołnierzami Legionów Polskich, następnie z żołnierzami Błękitnej Armii i Ochotnikami w 1920 roku. „Najjaśniejsza Rzeczpospolita”, tak najchętniej określał Polskę, nawet wtedy, gdy Polski nie było na mapach, słynął z dobroczynności i opieki nad potrzebującymi. Rodzina Hallerów prowadziła wiele działalności charytatywnych. Swego czasu Roman Dmowski wystosował stwierdzenie: „Haller spadł nam jak z Nieba”, także Ignacy Jan Paderewski wysłał wyjątkowy list do Błękitnego Generała, gdzie znajdziemy pamiętne słowa: „Jedyny Wodzu Polski, któremu Opatrzność pozwoliła, w odstępie kilku zaledwie miesięcy, walczyć z chwałą nieporównaną z trzema wrogami naszej Ojczyzny. Ty wieść będziesz naszych drogich ochotników ku chwale zwycięstw nieśmiertelnych. W przedsięwzięciu ogromnym, które czeka na Ciebie na Zachodzie, nie zapominając wszakże o Wschodzie, gdzie tysiące żołnierzy polskich, czeka Twojego rozkazu, aby odebrać wszystkie ziemie dawnej Rzeczypospolitej - cały Naród będzie z Tobą.” Podobnie Premier Wincenty Witos zapisał w pamiętniku wyjątkowe słowa o Generale Hallerze jako o dowódcy frontowym: „Niestrudzony w swej pracy, był on zawsze na podległym mu froncie, gdzie się tylko decydował jego los, nie ograniczając się do pracy sztabowej. W chwilach najcięższych stał obok żołnierza, dręczonego głodem i pościgiem, dodając mu otuchy i starając się przelać w niego gorącą wiarę w zwycięstwo, do którego się sam w wielkiej mierze przyczynił, nie reklamując tego nigdy.” Gdy Błękitna Armia została wcielona w struktury Wojska Polskiego, Józef Haller zostawił przesłanie: „Za waszą miłość i wiarę w odrodzenie nierozdzielnej Polski, za waszą krew, cześć Wam! Na dalsze zwycięstwa ku chwale Rzeczypospolitej Polskiej, na dalszą dolę i niedolę polskiego żołnierza, Bóg was prowadź”. Rafał Stanisławski (Maryjna Historia Polski)

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

13 Sierpnia 1873 (152 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji generał Józef Haller. Współtworzył antyrządowy „Front Morges”, a w czasie II wojny światowej był ministrem rządu RP na uchodźstwie.

16 Czerwca 1915 (110 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie pierwszej wojny światowej II Brygada Legionów Polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera stoczyła pod Rarańczą w obwodzie czerniakowskim krwawą bitwę z piechotą rosyjską.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

22 Czerwca
1768 (257 lat temu)
Podczas konfederacji barskiej krakowianin Marcin Oracewicz w obronie miasta, zabił pułkownika rosyjskiego Bocka. Do tego celu użył broni nabitej guzikiem oderwanym od żupana.
1882 (143 lata temu)
W Lublinie urodziła się podpułkownik Aleksandra Zagórska. Legionistka, organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet. Była matką Orlęcia Lwowskiego Jurka Bitschana.
1897 (128 lat temu)
Urodził się major Henryk Dobrzański w kampanii z września 1939 roku był zastępcą dowódcy 110. pułku ułanów Brygady Kawalerii „Wołkowysk”. Po kapitulacji stolicy pod pseudonimem „Hubal” walczył z Niemcami tworząc Oddział Wydzielony Wojska Polskiego.
1913 (112 lat temu)
Urodził się żołnierz ZWZ-AK, członek Zrzeszenia WiN i adwokat Władysław Siła-Nowicki. W latach 1947-56 więziony przez komunistów, działał w opozycji antykomunistycznej, od 1991 do 1993 roku poseł na Sejm.
1920 (105 lat temu)
Nastąpiło wyodrębnienie kontrwywiadu ze struktur wywiadu Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego.
1922 (103 lata temu)
Urodziła się Janina Przysiężniak ps. „Jaga”. łączniczka i sanitariuszka AK. Żona mjr Franciszka Przysiężniaka. W 1945 aresztowana przez UB. Mimo że była w 7 miesiącu ciąży, torturowana w czasie przesłuchania. Została zastrzelona przed własnym domem 30 marca 1945.
1944 (81 lat temu)
Oddział Armii Krajowej „Wybranieccy” pod dowództwem ppor. Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz” zdobył i opróżnił niemieckie magazyny w Chmielniku na Kielecczyźnie.
1982 (43 lata temu)
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zlikwidowali w Chorzowie 5 -osobową grupę uczniów Policealnego Studium Zawodowego Górnictwa Węglowego, która zajmowała się kolportażem solidarnościowych ulotek.
2004 (21 lat temu)
Zmarła Maria Zofia Łyczko ps. „Szara”, harcmistrzyni, pedagog, sierżant podchorąży Armii Krajowej. W czasie okupacji hitlerowskiej łączniczka, a następnie żołnierz Zgrupowania „Żelbet” ZWZ-AK.
2004 (21 lat temu)
Zmarła harcerka, siostra Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” Anna Zawadzka, brała udział w Powstaniu Warszawskim.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone