gen. Józef Haller

gen. Józef Haller

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Józef Haller urodził się 13 sierpnia 1873 r. w Jurczycach pod Krakowem, odszedł 4 czerwca 1960 r. w Londynie. Powszechnie znany jako Błękitny Generał. Zasłynął podczas walk o Odzyskanie Niepodległości. W październiku 1918 r. został ogłoszony Naczelnym Dowódcą wszystkich Wojsk Polskich, rozbudował Błękitną Armię Polską, dokonał "Zaślubin Polski z Morzem", poprowadził Armię Ochotniczą w 1920 r. podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", dowodził podczas decydującej obrony pod Radzyminem. Zasłużony przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego oraz prezes Komitetu Polskiego Czerwonego Krzyża. Szlachetny człowiek, chrześcijanin, patriota, żołnierz, poświęcił się pracy społecznej w służbie Bogu i Ojczyźnie, zawierzony Matce Bożej Maryi Królowej Polski, na sztandarach wojska nakazał umieścić napis: „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej Chwały”. Błękitny Generał to wychowawca polskiej młodzieży harcerskiej w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, stworzył bliskie i szczere relacje z żołnierzami Legionów Polskich, następnie z żołnierzami Błękitnej Armii i Ochotnikami w 1920 roku. „Najjaśniejsza Rzeczpospolita”, tak najchętniej określał Polskę, nawet wtedy, gdy Polski nie było na mapach, słynął z dobroczynności i opieki nad potrzebującymi. Rodzina Hallerów prowadziła wiele działalności charytatywnych. Swego czasu Roman Dmowski wystosował stwierdzenie: „Haller spadł nam jak z Nieba”, także Ignacy Jan Paderewski wysłał wyjątkowy list do Błękitnego Generała, gdzie znajdziemy pamiętne słowa: „Jedyny Wodzu Polski, któremu Opatrzność pozwoliła, w odstępie kilku zaledwie miesięcy, walczyć z chwałą nieporównaną z trzema wrogami naszej Ojczyzny. Ty wieść będziesz naszych drogich ochotników ku chwale zwycięstw nieśmiertelnych. W przedsięwzięciu ogromnym, które czeka na Ciebie na Zachodzie, nie zapominając wszakże o Wschodzie, gdzie tysiące żołnierzy polskich, czeka Twojego rozkazu, aby odebrać wszystkie ziemie dawnej Rzeczypospolitej - cały Naród będzie z Tobą.” Podobnie Premier Wincenty Witos zapisał w pamiętniku wyjątkowe słowa o Generale Hallerze jako o dowódcy frontowym: „Niestrudzony w swej pracy, był on zawsze na podległym mu froncie, gdzie się tylko decydował jego los, nie ograniczając się do pracy sztabowej. W chwilach najcięższych stał obok żołnierza, dręczonego głodem i pościgiem, dodając mu otuchy i starając się przelać w niego gorącą wiarę w zwycięstwo, do którego się sam w wielkiej mierze przyczynił, nie reklamując tego nigdy.” Gdy Błękitna Armia została wcielona w struktury Wojska Polskiego, Józef Haller zostawił przesłanie: „Za waszą miłość i wiarę w odrodzenie nierozdzielnej Polski, za waszą krew, cześć Wam! Na dalsze zwycięstwa ku chwale Rzeczypospolitej Polskiej, na dalszą dolę i niedolę polskiego żołnierza, Bóg was prowadź”. Rafał Stanisławski (Maryjna Historia Polski)

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

13 Sierpnia 1873 (151 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji generał Józef Haller. Współtworzył antyrządowy „Front Morges”, a w czasie II wojny światowej był ministrem rządu RP na uchodźstwie.

16 Czerwca 1915 (109 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W czasie pierwszej wojny światowej II Brygada Legionów Polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera stoczyła pod Rarańczą w obwodzie czerniakowskim krwawą bitwę z piechotą rosyjską.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Lipca
1016 (1008 lat temu)
Urodził się władca Polski w latach 1034-58 książę Kazimierz I Odnowiciel.
1300 (724 lata temu)
W Gnieźnie miała miejsce koronacja króla czeskiego Wacława II na króla Polski.
1434 (590 lat temu)
Odbyła się koronacja 10-letniego Władysława III Warneńczyka na króla Polski.
1655 (369 lat temu)
Podczas rozpoczynającego się potopu szwedzkiego skapitulowała pod naporem wojsk króla Karola Gustawa polska załoga broniąca Ujścia. Podpisany akt kapitulacji dał jednocześnie królowi szwedzkiemu pełnię władzy nad województwem poznańskim i kaliskim.
1908 (116 lat temu)
Zakopanem, urodził się Bronisław Czech. Najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski. Po wybuchu II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną, był kurierem na Węgry. 14 czerwca 1940 roku znalazł się w pierwszym transporcie więźniów KL Auschwitz, otrzymał numer obozowy 349. Uczestniczył w ruchu oporu organizowanym przez Witolda Pileckiego.
1908 (116 lat temu)
Urodził się członek tajnej Organizacji Polskiej i ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Kasznica. Aresztowany przez komunistów w 1947 roku, po brutalnym śledztwie rozstrzelany 12 maja 1948 roku. Jego szczątki zidentyfikowano na tzw. Łączce w lutym 2013r.
1932 (92 lata temu)
Został podpisany w Moskwie polsko-sowiecki pakt o nieagresji.
1939 (85 lat temu)
Polscy kryptolodzy przekazali aliantom klucz do rozszyfrowania sekretów Enigmy – niemieckiej kryptograficznej maszyny cyfrowej.
1941 (83 lata temu)
Rozkazem generała Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został wyłączony spod kompetencji Komitetu Ministrów dla Spraw i Kraju. Tym samym został on uznany za część składową Polskich Sił Zbrojnych.
1944 (80 lat temu)
W nocy z 25 na 26 lipca przeprowadzono akcję „Most III" mającą na celu dostarczenie na tereny okupowanej Polski kurierów Rządu RP na Uchodźstwie i zabranie w drodze powrotnej zdobytych przez AK elementów pocisku V-2.
1944 (80 lat temu)
W okolicach Skrobowa w województwie lubelskim została rozbrojona przez Rosjan 27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej. Sowieci uciekli się do podstępu, proponując dowództwu spotkanie. W jego czasie radziecki generał Bakanow przedstawił Polakom żądanie złożenia broni. W tym samym czasie pozostali osamotnieni żołnierze zostali okrążeni przez oddziały radzieckie.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek