gen. Józef Dowbor-Muśnicki

gen. Józef Dowbor-Muśnicki

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Medal
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Urodził się 25 października 1867 w Garbowie koło Sandomierza. Swoje życie związał szybko z wojskiem, bo już w wieku 14 lat został adeptem szkoły kadetów im. Mikołaja I w Petersburgu. Kontynuował naukę w Konstantynowskiej Szkole Wojskowej, by ostatecznie złożyć egzaminy do Akademii Sztabu Generalnego, również w Petersburgu. W sierpniu 1917 roku objął dowództwo tworzonego przez siebie I Korpusu Polskiego w Rosji (tzw. dowborczycy), którego zadaniem było jak najszybsze skierowanie na front przeciw Niemcom. Ostatecznie jednak korpus brał udział w walkach wojny domowej w Rosji (1917-1921). Za zasługi wojenne odznaczany był orderami Imperium Rosyjskiego, a także orderami angielskim oraz chińskim. Jednym z problemów oddziałów powstańczych był brak wyższej kadry oficerskiej. W myśl polityki armii niemieckiej, niewielu Polakom powierzano dowództwo wysokiego czy nawet średniego szczebla, co oczywiście powodowane było obawą przed nabyciem umiejętności kierowania związkami taktycznymi, które mogłyby ewentualnie stanowić o przyszłej polskiej sile oficerskiej skierowanej przeciw Niemcom. W takich okolicznościach Komisariat NRL zdecydował powierzyć dowództwo Stanisławowi Taczakowi, któremu podniesiono szarżę do rangi majora. Tymczasowa komendantura miała zostać złożona do czasu przyjazdu oficera wyższego stopniem. W tym celu prowadzono rozmowy z Warszawą, skąd właśnie 8 stycznia 1919 roku przyjechał generał Józef Dowbor-Muśnicki. Oficjalne przejęcie dowództwa odbyło się 16 stycznia 1919 roku. Zreorganizował oddziały powstańcze, wprowadził żelazną dyscyplinę i przeforsował decyzję o poborze poszczególnych roczników, a także organizował regularną Armię Wielkopolską, która w szczytowym momencie liczyła blisko 110 tysięcy żołnierzy. Generał przeszedł w stan spoczynku w 1924 roku. Zmarł w Batorowie 26 października 1937, ale spoczywa na cmentarzu parafialnym w Lusowie. Przy dolnej części nagrobka stoją dwie urny, wypełnione ziemią katyńską i palmirską, gdyż właśnie tam zginęły dwie córki generała (Janina Lewandowska, z domu Dowbor-Muśnicka, była jedyną kobietą zamordowaną przez Sowietów w Lesie Katyńskim).

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

25 Października 1867 (158 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się Józef Dowbor-Muśnicki generał lejtnant Armii Imperium Rosyjskiego i generał broni Wojska Polskiego, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim.

24 Lipca 1917 (108 lat temu)

Generał Józef Dowbor-Muśnicki zorganizował 1. Korpus Polski. W szeregach tej formacji składającej się z trzech dywizji służbę podjęło 30 tysięcy żołnierzy, Polaków służących w armii Imperium Rosyjskiego. Siedem miesięcy później Korpus podjął walkę z Armią Czerwoną.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Stycznia
1831 (194 lata temu)
Podczas powstania listopadowego Sejm uchwalił detronizację cara Mikołaja I Romanowa jako króla Polski.
1886 (139 lat temu)
Urodził się generał Emil Przedrzymirski-Krukowicz w 1939 roku dowodził Armią „Modlin”, a później tzw. armią gen. Przedrzymirskiego w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.
1894 (131 lat temu)
W Warszawie urodził się Aleksander Kierski major piechoty Wojska Polskiego zamordowany przez NKWD w Charkowie.
1925 (100 lat temu)
Urodził się st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”, jeden z ostatnich komendantów z XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
1930 (95 lat temu)
Urodził się najmłodszy żołnierz Armii Krajowej odznaczony orderem Virtuti Militari Jerzy Bartnik ps. „Magik”. W Powstaniu Warszawskim był członkiem 3 plutonu 1 kompanii Batalionu AK „Parasol" w Zgrupowaniu „Radosław”.
1932 (93 lata temu)
W wieku 85 lat zmarł weteran Powstania styczniowego ppor. Robert Łaszewski.
1935 (90 lat temu)
Generał Kordian Zamorski został komendantem głównym Policji Państwowej.
1940 (85 lat temu)
Z rozkazu generała Stefana Roweckiego ps. „Grot” powstał Obszar Południe nr IV Krakowsko-Śląski Związku Walki Zbrojnej.
1943 (82 lata temu)
Rozstrzelano w obozie KL Auschwitz 52 więźniów podejrzanych o konspirację. Wśród zamordowanych był pułkownik Jan Karcz (na zdjęciu), który dowodził w kampanii z 1939 roku Mazowiecką Brygadą Kawalerii oraz 45 letni kapitan AK Jan Bracik „Soła” żołnierz 12 pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej, w czasie okupacji konspirator oraz współtwórca Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone