gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodził się 2 1889 roku października w Jadowie, w powiecie radzymińskim. Młody Gustaw otrzymał staranne, patriotyczne wychowanie i już w młodości zaangażował się w działalność niepodległościową. W gimnazjum w Częstochowie wraz z braćmi należał do Związku Młodzieży Polskiej i stał się jednym z przywódców Zetu. Jako uczeń VIII klasy został przez władze rosyjskie aresztowany, ale maturę udało mu się zdać. W 1908 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie we Lwowie, następnie przeniósł się na Wydział Handlowy Uniwersytetu w Liége, gdzie wszedł do zarządu Zjednoczenia Młodzieży Polskiej. Edukację akademicką zakończył w 1914 r. w Hawrze, w Akademii Eksportowej. W przerwie odbył obowiązkową dwuletnią służbę wojskową w 14. Mitawskim Pułku Huzarów. Po wyjściu z wojska działał w niepodległościowych organizacjach paramilitarnych (Zakon Rycerski, Związek Armia Polska, Związek Walki Czynnej, drużyny Sokoła). W 1914 r. został zmobilizowany, jednak wkrótce zdezerterował i wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego (oddział Beliny-Prażmowskiego). W 1915 r. otrzymał stopień rotmistrza. W czasie kryzysu przysięgowego został internowany w Szczypiornie. Wywieziono go do Havelbergu (gdzie spotkał ojca, również internowanego), potem do Rastatt i Verl. Po zwolnieniu w 1918 r. został dowódcą okręgu chełmskiego (w randze majora), gdzie zorganizował 1. Pułk Szwoleżerów. W 1920 r. otrzymał nominację na pułkownika. W wojnie polsko-sowieckiej brał udział w ofensywie na Wilno, w walkach na Polesiu oraz pod Beresteczkiem i Brodami (przeciw Armii Konnej Budionnego), zdobywając najwyższe odznaczenia bojowe. W niepodległej Polsce skupił się na organizacji i szkoleniu wojska. W 1923 r. otrzymał stopień generała brygady, a po przewrocie majowym, w którym stał po stronie Piłsudskiego, wraz z awansem na generała dywizji dostał stanowisko inspektora armii (1930). W tym samym roku został prezesem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, a w 1936 pierwszym inspektorem Obrony Powietrznej Państwa. Zginął w katastrofie lotniczej pod Orłowem 16 lipca 1936 r.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

2 Października 1889 (136 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Jadowie koło Wołomina urodził się Gustaw Orlicz-Dreszer, żołnierz Legionów Polskich, generał WP; w czasie zamachu majowego dowodził wojskami wiernymi marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

16 Lipca 1936 (89 lat temu)

Generał Gustaw Orlicz-Dreszer zginął w katastrofie lotniczej nad Bałtykiem. Był żołnierzem Legionów Polskich i inspektorem armii w latach 1930-36.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

18 Marca
1596 (429 lat temu)
W związku z pożarem na Wawelu podjęta została, przez króla Zygmunta III Wazę, decyzja o przeniesieniu siedziby królewskiej do Zamku Królewskiego w Warszawie.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego odbyła się zwycięska dla Polaków bitwa pod Grochowiskami, strona rosyjska i polska poniosły bardzo duże straty.
1921 (104 lata temu)
Podpisany został przez Polskę i Rosję Sowiecką tzw. traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką. Wyznaczał on wschodnie granice państwa polskiego.
1926 (99 lat temu)
Urodziła się łączniczka i sanitariuszka Franciszka Tuszko ps. „Hanka”. Podczas Powstania Warszawskiego walczyła na Starym Mieście w batalionie NOW-AK „Gustaw”.
1941 (84 lata temu)
W szpitalu w Koszycach zmarł Klemens Konstanty Gucwa ps. „Góral”, „Gazda”. Miłośnik sportu, w młodości trenował piłkę nożną, lekkoatletykę oraz narciarstwo w sportowych sekcjach „Sandecji” w Nowym Sączu. Żołnierz 82 Syberyjskiego Pułku Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Brześciu nad Bugiem. W dniach 14-17 września 1939 r. walczył w obronie twierdzy brzeskiej, początkowo przeciwko oddziałom niemieckim, a następnie sowieckim. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i komendantem sądeckiego pododcinka Wydziału Łączności z Zagranicą ZWZ.
1941 (84 lata temu)
Do londyńskiej siedziby Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie dotarł pierwszy raport z „planety Auschwitz” napisany przez rotmistrza Witolda Pileckiego.
1942 (83 lata temu)
W Moskwie miało miejsce spotkanie generała Władysława Andersa z Józefem Stalinem. Główną poruszaną kwestią była ewakuacja z terenów Związku Radzieckiego do Iranu części żołnierzy Wojska Polskiego.
1943 (82 lata temu)
Kierownictwo Walki Cywilnej podlegające Rządowi Rzeczypospolitej na Uchodźstwie ogłosiło, że szmalcownictwo będzie karane śmiercią.
1945 (80 lat temu)
Oddziały 1. Armii Wojska Polskiego po 10 dniach walk zdobyły Kołobrzeg.
1946 (79 lat temu)
Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Komendy Powiatu Łomża Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Jerzego Karwowskiego ps. „Newada” rozbroił posterunek MO w Starych Gutach, powiat piski.
1996 (29 lat temu)
W Kanadzie zmarł ppłk. Władysław Marcinkowski ps. „Jaxa”, inżynier, żołnierz Wojska Polskiego, działacz Grupy „Szańca”, współtwórca Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, zastępca dowódcy w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone