gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

Odznaczenia

Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Medal
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodził się 2 1889 roku października w Jadowie, w powiecie radzymińskim. Młody Gustaw otrzymał staranne, patriotyczne wychowanie i już w młodości zaangażował się w działalność niepodległościową. W gimnazjum w Częstochowie wraz z braćmi należał do Związku Młodzieży Polskiej i stał się jednym z przywódców Zetu. Jako uczeń VIII klasy został przez władze rosyjskie aresztowany, ale maturę udało mu się zdać. W 1908 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie we Lwowie, następnie przeniósł się na Wydział Handlowy Uniwersytetu w Liége, gdzie wszedł do zarządu Zjednoczenia Młodzieży Polskiej. Edukację akademicką zakończył w 1914 r. w Hawrze, w Akademii Eksportowej. W przerwie odbył obowiązkową dwuletnią służbę wojskową w 14. Mitawskim Pułku Huzarów. Po wyjściu z wojska działał w niepodległościowych organizacjach paramilitarnych (Zakon Rycerski, Związek Armia Polska, Związek Walki Czynnej, drużyny Sokoła). W 1914 r. został zmobilizowany, jednak wkrótce zdezerterował i wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego (oddział Beliny-Prażmowskiego). W 1915 r. otrzymał stopień rotmistrza. W czasie kryzysu przysięgowego został internowany w Szczypiornie. Wywieziono go do Havelbergu (gdzie spotkał ojca, również internowanego), potem do Rastatt i Verl. Po zwolnieniu w 1918 r. został dowódcą okręgu chełmskiego (w randze majora), gdzie zorganizował 1. Pułk Szwoleżerów. W 1920 r. otrzymał nominację na pułkownika. W wojnie polsko-sowieckiej brał udział w ofensywie na Wilno, w walkach na Polesiu oraz pod Beresteczkiem i Brodami (przeciw Armii Konnej Budionnego), zdobywając najwyższe odznaczenia bojowe. W niepodległej Polsce skupił się na organizacji i szkoleniu wojska. W 1923 r. otrzymał stopień generała brygady, a po przewrocie majowym, w którym stał po stronie Piłsudskiego, wraz z awansem na generała dywizji dostał stanowisko inspektora armii (1930). W tym samym roku został prezesem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, a w 1936 pierwszym inspektorem Obrony Powietrznej Państwa. Zginął w katastrofie lotniczej pod Orłowem 16 lipca 1936 r.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

2 Października 1889 (135 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Jadowie koło Wołomina urodził się Gustaw Orlicz-Dreszer, żołnierz Legionów Polskich, generał WP; w czasie zamachu majowego dowodził wojskami wiernymi marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

16 Lipca 1936 (88 lat temu)

Generał Gustaw Orlicz-Dreszer zginął w katastrofie lotniczej nad Bałtykiem. Był żołnierzem Legionów Polskich i inspektorem armii w latach 1930-36.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Października
1282 (742 lata temu)
Miała miejsce bitwa pomiędzy wojskami księcia krakowskiego Leszka Czarnego, a wojska litewsko-jaćwięskimi, które najechały na Lubelszczyznę. 6 tysięczna armia polska w krwawej bitwie pokonała 14 tysięczne wojska Litwinów i Jaćwingów.
1770 (254 lata temu)
Konfederaci Barscy w Preszowie uchwalili Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.
1915 (109 lat temu)
Rozwiązany został II Legion Polski 740 Drużyna Lubelska. Była to formacja wojskowa utworzona w czasie pierwszej wojny światowej przez Komitet Narodowy Polski. Liczyła ona kilkuset ochotników, którzy stanęli do walki z Niemcami na froncie wschodnim.
1919 (105 lat temu)
Powołany został Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, znamy dziś jako Polski Komitet Olimpijski. Miał przygotować polskich sportowców do udziału w swoich pierwszych igrzyskach w Antwerpii w 1920 roku. Przeszkodziła w tym rozpoczęta wojna polsko-bolszewicka, gdyż wszyscy polscy sportowcy chwycili wówczas za broń w obronie ojczystej ziemi.
1929 (95 lat temu)
Urodziła się por. Teresa Stanek ps. „Mitsuko”, harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajot, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
1935 (89 lat temu)
Marian Zyndram-Kościałkowski objął funkcję premiera RP.
1938 (86 lat temu)
W Wenecji zmarł Władysław Zygmunt Belina-Prażmowski. Dowódca pierwszego oddziału kawalerii tzw. „siódemki Beliny” twórca i dowódca pierwszego szwadronu kawalerii (ok.140 osób), Prezydent Krakowa i wojewoda lwowski, bohater wojny polsko-bolszewickiej.
1939 (85 lat temu)
W Warszawie powołano Narodową Organizację Wojskową. Początkowo nazwana Armią Narodową, NOW była zbrojnym ramieniem Stronnictwa Narodowego. Uznawała w pełni zwierzchnictwo władz emigracyjnych. Od momentu powstania doświadczała problemów kadrowych. Pierwszy komendant gen. Marian Januszajtis-Żegota został aresztowany przez NKWD we Lwowie.
1942 (82 lata temu)
W berlińskim więzieniu Plötzensee zgilotynowano czternastu członków Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich (WOZZ). Byli oni więzieni w poznańskim Forcie VII.
1944 (80 lat temu)
Kompania pod dowództwem kpt. Bernarda Lewandowskiego ps. „Leonard” z Brygady Świętokrzyskiej NSZ zlikwidowała pod Soborzycami sowiecką radiostację, której załoga, nie chcąc się poddać, zginęła w płonącej stodole.
1982 (42 lata temu)
Funkcjonariusz komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordował w Nowej Hucie młodego robotnika i działacza opozycji Bogdana Włosika.
1984 (40 lat temu)
Pierwsza próba zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki, który wracał samochodem z Gdańska z kościoła św. Brygidy do Warszawy - w okolicach Olsztynka funkcjonariusze MSW, przyszli mordercy księdza, planowali spowodować wypadek, rzucając kamieniem w przednią szybę jadącego samochodu.
1985 (39 lat temu)
W Zakopanem zmarł gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, legionista II Brygady, jeden z dowódców obrony Lwowa w 1918 r., wybitny dowódca Wojska Polskiego w wojnie 1939 r., więzień sowieckich łagrów, dowódca 5 Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRS, w latach 1943-45 dowódca I Korpusu PSZ na Zachodzie, w latach 70-tych i 80-tych organizator niezależnego środowiska kombatanckiego.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone