gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”

gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari
Krzyż Walecznych
Krzyż Walecznych
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Krzyż Niepodległości
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Generał brygady Wojska Polskiego, dowódca Kedywu Armii Krajowej urodzony 20 marca 1895 r. w Krakowie. Fieldorf zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich i wraz z nimi walczył na froncie rosyjskim. W 1917 r. skierowano go do szkoły oficerskiej. Zdezerterował, przeniesiony na front włoski, wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Krakowie. Fieldorf rok później wstąpił do Wojska Polskiego, został dowódcą plutonu, a wkrótce potem dowódcą kompanii. Wziął udział w kampanii kijowskiej i bitwie białostockiej w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie awansował na stopień majora, a następnie podpułkownika. Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po bitwie pod Iłżą próbował przedostać się do Francji, jednak został zatrzymany na granicy sowieckiej i internowany. Zbiegł. Fieldorf skończył kursy sztabowe we Francji. Tam też mianowano go na pułkownika. W latach 1940-1945 działał w konspiracji. Wydał rozkaz likwidacji generała SS, Franza Kutschery. Aresztowało go NKWD, jednak pozostający pod pseudonimem August Emil Fieldorf został nie rozpoznany. Zesłano go do obozu pracy, skąd wyszedł w 1947 r. Już nigdy nie powrócił do pracy konspiracyjnej. Po ogłoszeniu obietnicy amnestii w 1948 r. podał swoje prawdziwe nazwisko i zyskał potwierdzenie swojej służby wojskowej. W rezultacie został aresztowany przez UB. Przeprowadzono sfingowany proces, w którym skazano Fieldorfa na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 r. w Warszawie. Miejsce pochówku jego ciała przez wiele lat pozostawało nieznane. W kwietniu 2009 pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na Powązkach, blisko symbolicznego grobu wystawionego dla uczczenia jego pamięci.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

20 Marca 1895 (129 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Urodził się żołnierz Armii Krajowej, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”. Był jednym z bohaterów walk o niepodległą Polskę. Został skazany na śmierć i zamordowany przez władze komunistyczne.

22 Sierpnia 1920 (104 lata temu)

Dziennik Historii Polski
Wojska polskie wyparły bolszewików z Białegostoku. W walkach wsławił się ówczesny podporucznik 1 Pułku Piechoty Legionów Emil August Fieldorf, późniejszy generał „Nil”, który za męstwo okazane w walkach odznaczony został Krzyżem Walecznych.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

9 Października
1610 (414 lat temu)
Oddziały polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego wkroczyły na moskiewski Kreml.
1672 (352 lata temu)
Wojska hetmana Jana Sobieskiego pokonały Tatarów w bitwie pod Komarnem.
1683 (341 lat temu)
Pod Parkanami wojska polsko-litewskie i austriackie, dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego, pokonały armię turecką Kara Mustafy.
1894 (130 lat temu)
Urodził się Franciszek Rataj ps. „Paweł” ppłk piechoty Wojska Polskiego, uczestnik powstania wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 i III powstania śląskiego, uczestnik konspiracji i powstaniec warszawski, dowódca 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK.
1939 (85 lat temu)
W gajówce Podgórze koło Łagowa w rejonie Gór Świętokrzyskich mjr Henryk Dobrzański zdecydował o pozostaniu ze swoim oddziałem w Polsce do czasu wiosennej ofensywy wojsk sprzymierzonych na Zachodzie - faktyczny początek istnienia Oddziału Wydzielonego WP majora „Hubala”.
1944 (80 lat temu)
Wbrew postanowieniom kończącego Powstanie Warszawskie „Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie” Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz całkowitej ewakuacji dóbr (czyt. KRADZIEŻY!) oraz totalnego zniszczenia pokonanego miasta... Na jego skutek stolica Polski została doszczętnie ograbiona i metodycznie zniszczona w większym stopniu niż podczas powstańczych walk.
1948 (76 lat temu)
W Berlinie porwany został, a następnie osadzony w więzieniu na Mokotowie Tadeusz Bejt były żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, kurier KG AK, agent do zadań specjalnych.
1950 (74 lata temu)
Zmarł generał Stanisław Szeptycki, dowódca III Brygady Legionów Polskich, następnie komendant Legionów. W Wojsku Polskim m.in. szef Sztabu Generalnego (1918-1919), w czasie wojny polsko-bolszewickiej dowódca Frontu Litewsko-Białoruskiego, od marca 1920 r. dowódca 4 Armii.
1977 (47 lat temu)
W Warszawie zmarł Zdzisław Maklakiewicz, aktor, żołnierz Armii Krajowej, stworzył niezapomnianą kreację w „Rejsie” Marka Piwowskiego.
1980 (44 lata temu)
W Londynie zmarł generał Bronisław Duch, dowódca 1 Dywizji Grenadierów we Francji (1940) i 3 Dywizji Strzelców Karpackich (1943-1946).
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone