Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych - Dziennik Historii

8 Września 1944 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Oddziały Brygady Świętokrzyskiej NSZ zlikwidowały w rejonie wsi Rząbiec grupę Gwardii Ludowej, Armii Ludowej Tadeusza Grochala ps. „Tadek Biały” oraz grupę sowieckiego wywiadu wojskowego pod dowództwem Iwana Iwanowicza Karawajewa.

20 Września 1944 (81 lat temu)

Oddziały Brygady Świętokrzyskiej NSZ, stacjonujące w Cacowie, stoczyły bitwę z silnym oddziałem Niemców około 400 żołnierzy i ok. 100 żandarmów wspieranych przez lotnictwo. Brygada straciła trzech żołnierzy, a pięciu zostało rannych. Straty niemieckie są nieznane.

29 Listopada 1944 (81 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W Lasocinie, powiat kielecki, z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego odbyła się uroczysta defilada oddziałów Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych przed delegacją Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej i Komendy Głównej NSZ. Na przegląd wojsk przybyli m.in.: gen. Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki”, mjr. Tadeusz Iłłakowicz ps. „Zawisza”.

13 Stycznia 1945 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Rozpoczął się przez Brygadę Świętokrzyską NSZ Marsz na Zachód. Zakończył się 7 maja 1945 r. na terenie Czech, kiedy to Brygada połączyła się z siłami amerykańskimi dowodzonymi przez gen. Pattona.

20 Stycznia 1945 (80 lat temu)

Dziennik Historii Polski
W miejscowości Otmęt, dziś w granicach Krapkowic, do Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dotarło kilku oficerów i żołnierzy z Pogotowia Akcji Specjalnej V Okręgu Kieleckiego NSZ, m.in.: ppor. Jacek Gumowski ps. „Jacek” i kpt. Tadeusz Rzepecki ps. „Białynia”.

26 Stycznia 1945 (80 lat temu)

Do Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych dołączył oddział Akcji Specjalnej Okręgu V Kieleckiego NSZ, pod dowództwem kpt. Telesfora Piechockiego ps. „Gustaw”.

26 Maja 1945 (80 lat temu)

20 osobowy oddział sowietów uprowadził żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ ppor. Dubowskiego ps. „Ryczka” i szefa kompanii sierż. Kliczkę ps. „Ryś”. Zostali wywiezieni do siedziby NKWD, a następnie do Kielc. Po tym wydarzeniu zdecydowano w porozumieniu z amerykanami o zmianie miejsca postoju Brygady.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

23 Kwietnia
997 (1028 lat temu)
Patron Polski święty Wojciech został zamordowany.
1329 (696 lat temu)
Wojska zakonu krzyżackiego najechały na Włocławek. W wyniku tego napadu miasto zostało prawie całkiem spalone, a większość jego mieszkańców zamordowano.
1512 (513 lat temu)
Odbyła się bitwa nad Biełką w okolicach Przemyślan (dzisiejsza Ukraina ). Składające się z kilku chorągwi obrony potocznej wojska strażnika polnego koronnego Stanisława Lanckorońskiego pokonały liczący 700 osób konny oddział Tatarów.
1910 (115 lat temu)
Został zarejestrowany we Lwowie przez władze austriackie Związek Strzelecki.
1932 (93 lata temu)
Urodził się w Wawrze Rafał Gan-Ganowicz, dziennikarz, polski żołnierz RP na uchodźstwie korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, najsłynniejszy polski najemnik. Zmarł w Lublinie w 2002 roku.
1935 (90 lat temu)
Konstytucja kwietniowa oddająca władzę w ręce prezydenta i rządu została podpisana przez Ignacego Mościckiego.
1937 (88 lat temu)
Została przyjęta przez Sejm ustawa o Święcie Niepodległości, miało ono być obchodzone 11 listopada zgodnie z uzasadnieniem: "rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".
1941 (84 lata temu)
Pierwszy raz w odwecie za ucieczkę z KL Auschwitz 10 więźniów zostało skazanych na śmierć głodową.
1942 (83 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali Władysława Karasia ps. „Czarny” kapitana administracji Wojska Polskiego, oficera polskiego wywiadu wojskowego, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.
1943 (82 lata temu)
Oddział dywersyjno-sabotażowy AK „Zagra-lin” dokonał we Wrocławiu zamachu bombowego na pociąg wiozący żołnierzy Wermachtu. Zabito 4 żołnierzy, a 13 zostało rannych.
1943 (82 lata temu)
W Wielki Piątek w Janowej Dolinie (obecnie Ukraina) połączone oddziały UPA, dezerterów ukraińskiej policji i ukraińskich chłopów dokonały mordu na Polakach.Masakry dokonano nożami, siekierami, kulami z broni palnej, ofiary palono żywcem, dzieci nabijano na pale. Zamordowano w ten sposób około 600 osób.
1944 (81 lat temu)
Zmarł w Warszawie płk/gen. bryg. NSZ Tadeusz Kurcyusz ps. „Fiszer”. Od 1 sierpnia 1943 roku był Dowódcą Narodowych Sił Zbrojnych i pełnomocnikiem AK ds. scalenia z NSZ. Urodził się 15 października 1881 w Warszawie.
1989 (36 lat temu)
Zmarł kierownik Walki Cywilnej ZWZ-AK, a następnie szef Oporu Społecznego w Kierownictwie Walki Podziemnej Stefan Korboński. Pełnił również funkcję Delegata Rządu na Kraj.
2024 (rok temu)
W wieku 97 lat zmarł Anatoliusz Bukowski ps. „Bocian”. Uczestnik Powstania Warszawskiego, podczas którego walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone