Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Brązowy Krzyż Zasługi
Brązowy Krzyż Zasługi
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Srebrny Krzyż Zasługi
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodziła się w 1927 roku na Wołyniu. Wojenna zawierucha zaprowadziła ją do Gdańska, z którym na stałe związała swoje życie. Jako młoda robotnica marzyła o byciu pracownikiem Stoczni Gdańskiej. Swój cel zrealizowała w 1950 roku, gdy po odpowiednim kursie podjęła pracę spawacza elektrycznego na wydziale ślusarni okrętowej. Po 16 latach zatrudnienia ze względu na stan zdrowia postanowiła przekwalifikować się na suwnicową. Od początku wyróżniała się sumienną i ofiarną pracą ― jej osiągi produkcyjne dochodziły nawet do 300% normy! Wysiłki te zostały docenione przez komunistyczne władze, które odznaczyły ją brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. Jako osoba życzliwa i pomocna pani Ania stała się także postacią rozpoznawalną i lubianą w środowisku robotników Stoczni Gdańskiej. Po koniec lat siedemdziesiątych zaangażowała się w działalność w opozycyjnych Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Były one niezależną od komunistycznych władz organizacją wspierającą robotników w walce o przestrzeganie ich podstawowych praw. Z powodu zaangażowania w działania związkowe spotykały ją różne represje ze strony władz stoczni i Służby Bezpieczeństwa ― była zatrzymywana i szykanowana, oddelegowywano ja do innych miejsc pracy. Ostatecznie, 7 sierpnia 1980 roku, po niemal 30 latach zatrudnienia w Stoczni Gdańskiej Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona ze stoczni. W uzasadnieniu decyzji podano „ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych”. Weszła w skład Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i została sygnatariuszem historycznego Porozumienia Gdańskiego. W 1981 roku w wyniku konfliktu z Lechem Wałęsą wykluczono ją ze struktur Solidarności. Kontynuowała jednak opozycyjną działalność, w związku z którą w okresie stanu wojennego została osadzona w obozie internowania, a potem odbywała także wyrok w więzieniu. Za swoje zasługi Anna Walentynowicz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Medalem Wolności przyznawanym przez amerykańską Fundację Ofiar Komunizmu. Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

9 Marca 1983 (41 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Przed sądem w Grudziądzu rozpoczął się proces Anny Walentynowicz, jednej z założycieli Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność”, której zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej stało się przyczyną strajku w sierpniu 1980 r.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

14 Kwietnia
966 (1058 lat temu)
Został przyjęty przez władcę Polski Mieszka I chrzest święty. Data symboliczna.
1892 (132 lata temu)
Urodził się generał brygady Czesław Młot-Fijałkowski. Był dowódcą 18 Dywizji Piechoty, od marca 1939 roku Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, którą dowodził do 12 września 1939 roku.
1914 (110 lat temu)
W Finlandii urodził się kapitan Antoni Rymsza ps. „Maks”. Był dowódcą plutonu w V Brygadzie Wileńskiej AK Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
1915 (109 lat temu)
Urodził się pilot i dowódca wsławionego w bitwie o Anglię Dywizjonu 303 Jan Zumbach ps. „Kaczor Donald”.
1924 (100 lat temu)
Urodził się Andrzej Zalewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. W czasie II wojny światowej był zaangażowany w działalność konspiracyjną jako harcerz ZHP, a później jako żołnierz Armii Krajowej.
1934 (90 lat temu)
Został powołany Obóz Narodowo-Radykalny - ONR.
1935 (89 lat temu)
Urodził się współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej Andrzej Gwiazda. Był również współautorem 21 Postulatów Sierpniowych i jednym z założycieli NSZZ „Solidarność”.
1940 (84 lata temu)
W Józefowie Dużym doszło na Podlasiu masowej akcji pacyfikacyjnej. Podczas jej trwania oddziały SS, gestapo oraz żandarmerii niemieckiej zamordowały 217 osób.
1947 (77 lat temu)
W Gdańsku komuniści zamordowali kpt. Adama Dedio ps. „Kopiec”. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Był żołnierzem ZWZ-AK oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie związał się z podziemiem narodowym, był oficerem wywiadu XII Okręgu Morskiego NZW. Pochowany potajemnie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
1947 (77 lat temu)
Działalność w podziemiu antykomunistycznym ujawnił mjr Jan Marian Czarnecki ps. „Pirat” żołnierz Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Pod pozorem zwyczajnego życia prowadził dalszą konspirację organizując m.in. zaplecze bojowe i placówki terenowe. Aresztowany przez komunistów 7 października 1949 roku i skazany na dożywocie. Z więzienia wyszedł po siedmiu latach odsiadki.
1966 (58 lat temu)
Rozpoczęły się główne obchody kościelne z okazji 1000 rocznicy Chrztu Polski.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek