Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz

Odznaczenia

Order Orła Białego
Order Orła Białego
Brązowy Krzyż Zasługi
Brązowy Krzyż Zasługi
Medal
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medal
Srebrny Krzyż Zasługi
Medal
Złoty Krzyż Zasługi

Urodziła się w 1927 roku na Wołyniu. Wojenna zawierucha zaprowadziła ją do Gdańska, z którym na stałe związała swoje życie. Jako młoda robotnica marzyła o byciu pracownikiem Stoczni Gdańskiej. Swój cel zrealizowała w 1950 roku, gdy po odpowiednim kursie podjęła pracę spawacza elektrycznego na wydziale ślusarni okrętowej. Po 16 latach zatrudnienia ze względu na stan zdrowia postanowiła przekwalifikować się na suwnicową. Od początku wyróżniała się sumienną i ofiarną pracą ― jej osiągi produkcyjne dochodziły nawet do 300% normy! Wysiłki te zostały docenione przez komunistyczne władze, które odznaczyły ją brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi. Jako osoba życzliwa i pomocna pani Ania stała się także postacią rozpoznawalną i lubianą w środowisku robotników Stoczni Gdańskiej. Po koniec lat siedemdziesiątych zaangażowała się w działalność w opozycyjnych Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Były one niezależną od komunistycznych władz organizacją wspierającą robotników w walce o przestrzeganie ich podstawowych praw. Z powodu zaangażowania w działania związkowe spotykały ją różne represje ze strony władz stoczni i Służby Bezpieczeństwa ― była zatrzymywana i szykanowana, oddelegowywano ja do innych miejsc pracy. Ostatecznie, 7 sierpnia 1980 roku, po niemal 30 latach zatrudnienia w Stoczni Gdańskiej Anna Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona ze stoczni. W uzasadnieniu decyzji podano „ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych”. Weszła w skład Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i została sygnatariuszem historycznego Porozumienia Gdańskiego. W 1981 roku w wyniku konfliktu z Lechem Wałęsą wykluczono ją ze struktur Solidarności. Kontynuowała jednak opozycyjną działalność, w związku z którą w okresie stanu wojennego została osadzona w obozie internowania, a potem odbywała także wyrok w więzieniu. Za swoje zasługi Anna Walentynowicz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Orła Białego i Medalem Wolności przyznawanym przez amerykańską Fundację Ofiar Komunizmu. Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Pokaż więcej

DZIENNIK HISTORII: ZOBACZ WIĘCEJ

9 Marca 1983 (40 lat temu)

Dziennik Historii Polski
Przed sądem w Grudziądzu rozpoczął się proces Anny Walentynowicz, jednej z założycieli Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ „Solidarność”, której zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej stało się przyczyną strajku w sierpniu 1980 r.

Miejsca pamięci: ZOBACZ WIĘCEJ

Kadr historii: ZOBACZ WIĘCEJ

DZIENNIK HISTORII POLSKI

5 Czerwca
1943 (80 lat temu)
Gestapo w kościele św. Aleksandra w Warszawie aresztowało kilkudziesięciu żołnierzy AK oddziału „Osa-Kosa” należącego do Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych. Akcję przeprowadzono podczas ślubu jednego z żołnierzy tego oddziału.
1944 (79 lat temu)
W niemieckim obozie zagłady Auschwitz, w wieku 36 lat, zmarł z wycieńczenia Bronisław Czech najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego, trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy.
1944 (79 lat temu)
Oddział Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy ps. „Szary” w nocy z 5 na 6 czerwca uwolnił z niemieckiego więzienia w Końskim ponad 60 osób.
1944 (79 lat temu)
Zmarł bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego pułkownik Józef Beck, w latach 1932-39 pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.
1949 (74 lata temu)
Popełniła samobójstwo kapitan AK Emilia Malessa ps. „Marcysia”. W latach 1940-45 kierowała wydziałem łączności zagranicznej Oddziału V KG ZWZ-AK.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek