Lech Makowiecki - Niepodległa

Lech Makowiecki - Niepodległa
Autor: Lech Makowiecki
Rok wydania: 2018
Gatunek: BALLADY

Pozostałe albumy:

Obudź się Polsko / Ballady cz.3 - Lech Makowiecki Katyń 1940 - Lech Makowiecki Patriotyzm - Lech Makowiecki

Lista utworów:

1. Rok 966
2. Hymn o domu
3. Dziki i swobodny
4. Honor i gniew
5. Ech, wojenko...
6. Ostatni Zayazd
7. Katyń 1940
8. Ostatni żywy człowiek
9. Wołyń 1943
10. Klasztor
11. Czterdziesty czwarty
12. Marsz najemnika
13. Ostatni nabój
14. Inka
15. Ballada o rtm. Pileckim
16. Szachy
17. Mój dom, mój świat
18. Modlitwa
19. Zostaję!

Opis:

Album „Niepodległa” to zbiór autorskich ballad i pieśni ukazujących – w chronologicznej kolejności – wybrane wydarzenia ze stulecia naszego dochodzenia do Wolności. Niezwykle emocjonalna, wypełniona nostalgią klęsk i euforią zwycięstw płyta niesie również nadzieję na lepszą przyszłość. To także zaproszenie do realnego świata... Odważysz się tam wejść?

Album „Niepodległa” – to śpiewana lekcja historii stulecia odradzania się Rzeczypospolitej. „Rok 966” przypomina największe polskie Wiktorie. Właściwym prologiem krążka jest „Hymn...” traktujący o naszym wspólnym domu – Polsce.

Poetycko-rockowy „Dziki i Swobodny” – to emanacja tęsknoty Polaków za Wolnością. Marsz „Honor i Gniew” (Marszałkowi i Legionom) jest już pieśnią czynu zbrojnego. Rustykalna ballada „Ech, wojenko” opisuje dramat matek, żon i córek poległych żołnierzy. I kontrastuje z ułańskim „Ostatnim Zayazdem”.

Traumatyczne „Katyń" i "Wołyń” są hołdem dla polskich ofiar ludobójstwa. „Ostatni żywy człowiek” – to agonalne przebłyski świadomości umierającego z braku tlenu marynarza z zatopionego okrętu ORP „Orzeł”.

„Klasztor” jest swoistym déja vu walk pod Monte Cassino. Podobnie jak senny koszmar powstania warszawskiego – „44”.

„Marsz Najemnika” dedykuję „wyzwolicielom” z Armii Czerwonej i katom „wyklętych”: „Roja”, „Inki”, „Pileckiego”. Biało-czerwone „Szachy” przywołują świat rozgrywek „Solidarności” z esbekami, zakończony emigracją wewnętrzną („Mój dom...”).

„Modlitwa” wieszczy posmoleńskie przebudzenie Narodu, a deklaracja: „Zostaję!” zamyka płytę.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

20 Kwietnia
1797 (227 lat temu)
Walczący pod Weroną 400 osobowy oddział polskich legionistów pod dowództwem majora Klemensa Liberadzkiego udzielił wsparcia oddziałom francuskim dowodzonym przez generałów Josepha Chabrana i Josepha Lahoza, które walczyły z antyfrancuskimi wojskami powstańczymi majora Ferro.
1873 (151 lat temu)
Urodził się w Siemianowicach Śląskich działacz polityczny, związany z chrześcijańską-demokracją, Górnego Śląska Wojciech Korfanty. Pełnił funkcje komisarza plebiscytowego, przewodził III powstaniu śląskiemu, był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Witosa.
1887 (137 lat temu)
Na pięcioletnią zsyłkę na Syberię został skazany przez carskie władze Józef Piłsudski.
1910 (114 lat temu)
Urodził się we wsi Łychów w powiecie kraśnickim kpt. Wacław Piotrowski ps. „Cichy”. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej z 1939 roku, dowódził oddziałem partyzanckim NSZ na Lubelszczyźnie, który działał w powiecie kraśnickim.
1919 (105 lat temu)
Do Polski przybył pociąg z pierwszymi żołnierzami Armii Hallera. Zostali oni uroczyście powitani na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim.
1940 (84 lata temu)
Powołana została przez generała Stefana Roweckiego specjalna jednostka sabotażowo-dywersyjna - Związek Odwetu.
1943 (81 lat temu)
Oddział egzekucyjny Armii Krajowej przeprowadził nieudany zamach na dowódcę policji i SS w Krakowie Friedricha Krugera.
1945 (79 lat temu)
Z obozu pracy w Hamburgu zbiegł porucznik Stanisław Kolasiński ps. „Śmiga”. W czasie akcji „Burza” organizator i dowódca oddziału leśnego 2. kompanii 19. pułku piechoty Armii Krajowej. W maju 1945 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem brytyjskim.
1945 (79 lat temu)
Zmarł działacz niepodległościowy, żołnierz Legionów Polskich i sybirak Wacław Sieroszewski, był pisarzem i etnografem.
1948 (76 lat temu)
Oddział chor. Witolda Boruckiego ps. „Babinicz”, „Dąb” z Komendy Powiatu „Mściciel” Narodowego Zjednoczenia Wojskowego zajął Krzynowłogę Małą w powiecie przasnyskim. Żołnierze rozbili posterunek MO. Podczas akcji zginął jego komendant.
1956 (68 lat temu)
Po 8 latach od zatrzymania przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, z komunistycznego więzienia we Wronkach został zwolniony as myśliwski Polskich i Królewskich Sił Powietrznych gen. Stanisław Skalski.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek