Lech Makowiecki - Niepodległa

Lech Makowiecki - Niepodległa
Autor: Lech Makowiecki
Rok wydania: 2018
Gatunek: BALLADY

Pozostałe albumy:

Obudź się Polsko / Ballady cz.3 - Lech Makowiecki Katyń 1940 - Lech Makowiecki Patriotyzm - Lech Makowiecki

Lista utworów:

  1. 1. Rok 966
  2. 2. Hymn o domu
  3. 3. Dziki i swobodny
  4. 4. Honor i gniew
  5. 5. Ech, wojenko...
  6. 6. Ostatni Zayazd
  7. 7. Katyń 1940
  8. 8. Ostatni żywy człowiek
  9. 9. Wołyń 1943
  10. 10. Klasztor
  11. 11. Czterdziesty czwarty
  12. 12. Marsz najemnika
  13. 13. Ostatni nabój
  14. 14. Inka
  15. 15. Ballada o rtm. Pileckim
  16. 16. Szachy
  17. 17. Mój dom, mój świat
  18. 18. Modlitwa
  19. 19. Zostaję!

Opis:

Album „Niepodległa” to zbiór autorskich ballad i pieśni ukazujących – w chronologicznej kolejności – wybrane wydarzenia ze stulecia naszego dochodzenia do Wolności. Niezwykle emocjonalna, wypełniona nostalgią klęsk i euforią zwycięstw płyta niesie również nadzieję na lepszą przyszłość. To także zaproszenie do realnego świata... Odważysz się tam wejść?

Album „Niepodległa” – to śpiewana lekcja historii stulecia odradzania się Rzeczypospolitej. „Rok 966” przypomina największe polskie Wiktorie. Właściwym prologiem krążka jest „Hymn...” traktujący o naszym wspólnym domu – Polsce.

Poetycko-rockowy „Dziki i Swobodny” – to emanacja tęsknoty Polaków za Wolnością. Marsz „Honor i Gniew” (Marszałkowi i Legionom) jest już pieśnią czynu zbrojnego. Rustykalna ballada „Ech, wojenko” opisuje dramat matek, żon i córek poległych żołnierzy. I kontrastuje z ułańskim „Ostatnim Zayazdem”.

Traumatyczne „Katyń" i "Wołyń” są hołdem dla polskich ofiar ludobójstwa. „Ostatni żywy człowiek” – to agonalne przebłyski świadomości umierającego z braku tlenu marynarza z zatopionego okrętu ORP „Orzeł”.

„Klasztor” jest swoistym déja vu walk pod Monte Cassino. Podobnie jak senny koszmar powstania warszawskiego – „44”.

„Marsz Najemnika” dedykuję „wyzwolicielom” z Armii Czerwonej i katom „wyklętych”: „Roja”, „Inki”, „Pileckiego”. Biało-czerwone „Szachy” przywołują świat rozgrywek „Solidarności” z esbekami, zakończony emigracją wewnętrzną („Mój dom...”).

„Modlitwa” wieszczy posmoleńskie przebudzenie Narodu, a deklaracja: „Zostaję!” zamyka płytę.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

21 Marca
1460 (565 lat temu)
W czasie wojny trzynastoletniej między Polską, a Krzyżakami wojska polskie rozpoczęły ponowne oblężenie Malborka. Pierwsze oblężenie miało miejsce trzy lata wcześniej. Malbork poddał się 5 sierpnia 1460 roku.
1809 (216 lat temu)
Książę Józef Poniatowski został naczelnym wodzem wojsk Księstwa Warszawskiego.
1863 (162 lata temu)
Podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Hutą Krzeszowską. Oddział powstańczy został zaatakowany przez wojska rosyjskie. Trwająca ponad 20 godzin walka, która rozgrywała się w Lesie Ciosmańskim zakończyła porażką Polaków. Zginęło 20 powstańców, a wielu innych trafiło do rosyjskiej niewoli.
1910 (115 lat temu)
Urodził się komandor Bolesław Romanowski, podczas II wojny światowej dowodził polskimi okrętami „Dzik” i „Jastrząb”.
1915 (110 lat temu)
Wymarsz Legionu Puławskiego na front. Sformowany pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego został zasilony przez dowódców z amerykańskiego Związku Sokolstwa Polskiego - kpt. Adama Trygara i kpt. Leona Sułkowskiego.
1941 (84 lata temu)
W Warszawie Niemcy aresztowali podporucznika Eugeniusza Jurkowskiego. Był członkiem Tajnego Skautingu, żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem III powstania śląskiego. Członek Związku Walki Zbrojnej, więzień Pawiaka.
1941 (84 lata temu)
Polski 300 Dywizjon Bombowy im. Ziemi Mazowieckiej wziął udział w bombardowaniu Berlina.
1980 (45 lat temu)
Samospalenia na krakowskim rynku dokonał były żołnierz AK Walenty Badylak, sprzeciwiając się zmowie milczenia wobec zbrodni katyńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone