Huzar - W ryku armat

Huzar - W ryku armat
Autor: Huzar
Rok wydania: 2018

Lista utworów:

1. Lotnik
2. Legion Orła
3. Rycerze Kresów (wokal kobiecy: Heroica)
4. Polskie Termopile
5. Dusza Huzara

Opis:

Huzarzy. Począwszy od towarzyszących Tadeuszowi Kościuszce podczas bitwy pod Racławicami, poprzez tych, którzy u boku Napoleona wkraczali do Moskwy, a skończywszy na Huzarach Śmierci, zmagających się z nawałnicą bolszewicką w roku 1920. Stali się dla nas przykładem i inspiracją do twórczej pracy, w której chcemy choć przez chwilę znaleźć się wraz z nimi w miejscach niezliczonych bitew. Chcemy tam zabrać także i Was, słuchaczy, abyśmy razem mogli poczuć powiew porywistego wiatru, unieść szablę nad polem walki i wsłuchać się w huk armat, towarzyszący zmaganiom wojennym. Bądźcie tam z nami. Bądźcie tam z Huzarem w muzyce, którą dziś Wam ofiarujemy. Na okładce naszej płyty znajdziecie postać huzara z 10 pułku (Złotych) Huzarów Księstwa Warszawskiego. Pułk powstał w maju 1809 i wpisał się do historii oręża polskiego udziałem w kampanii napoleońskiej przeciwko carskiej Rosji. Tam właśnie polscy huzarzy odznaczyli się walecznością, brawurą i męstwem, biorąc udział w szeregu licznych potyczek i bitew. To właśnie nasi huzarzy z tego pułku jako pierwsi w 1812 weszli do Moskwy i to oni także towarzyszyli Napoleonowi do samego końca wielkiego odwrotu. Nadszedł czas, aby o nich przypomnieć, by oddać im hołd jako tym, którzy swoim poświęceniem przyczynili się do podtrzymania wiary w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

25 Kwietnia
1333 (691 lat temu)
Kazimierz III Wielki został koronowany na króla Polski w katedrze na Wawelu.
1809 (215 lat temu)
W czasie trwania wojny polsko-austriackiej miała miejsce bitwa pod Radzyminem. Broniący się w mieście Austriacy zostali zmuszeni do odwrotu.
1885 (139 lat temu)
W Gostyczynie w województwie wielkopolskim urodził się Jan Nepomucen Chrzan prezbiter, męczennik kościoła katolickiego. Aresztowany przez Niemców6 października 1941 roku, osadzony w Forcie VII w Poznaniu. Po trzech tygodniach trafił do obozu w Dachau, otrzymał numer 28097. Zmarł z wycieńczenia 1 lipca 1942 roku.
1887 (137 lat temu)
Na Wileńszczyźnie w Łyngmianach urodził się płk Ignacy Oziewicz ps. „Czesław”, „Cze­sła­w­ski”, oficer Wojska Polskiego, pierwszy Komendant Główny NSZ.
1920 (104 lata temu)
Rozpoczęła się ofensywa wojsk polskich tzw. wyprawa kijowska podczas trwania wojny polsko-bolszewickiej.
1926 (98 lat temu)
Urodził się aktor, członek Szarych Szeregów oraz Armii Krajowej Tadeusz Janczar. Walczył również w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Zagrał m.in w takich filmach jak: „Kanał”, „Chłopi” czy „Hubal” oraz w serialu „Dom”.
1937 (87 lat temu)
W Grabównie w województwie wielkopolskim w wieku 80 lat zmarł Michał Drzymała, polski chłop, symbol oporu wobec zaborcy i germanizacyjnych praktyk stosowanych wobec Polaków przez państwo pruskie.
1949 (75 lat temu)
Swoją pierwszą sesję w Moskwie rozpoczęła Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) w składzie: ZSRR, Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Węgry i Rumunia.
1970 (54 lata temu)
W Warszawie zmarł legionista, lekarz kpt. Józef Bellert. W roku 1945 jako Naczelny Lekarz PCK zorganizował ochotniczy oddział ratowniczy niosący pomoc dla pozostałych przy życiu więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek