Tablica pamięci członków Polskich Korporacji Akademickich i Powstańców Wielkopolskich - Poznań

Szczegółowe dane:
Kraj:Polska
Województwo:Wielkopolskie
Miejscowość:Poznań
Lokalizacja:Plac Wolności 185

OPIS:

Salus Rei Publicae

Suprema Lex

Członkom Polskich Korporacji Akademickich z lat 1920-1939

Powstańcom Wielkopolskim wśród których byli

Gen. Józef Dowbor-Muśnicki K! Lechia

Gen. Stanisław Taczak K! Lechia

Gen. Władysław Anders K! Arkonia

Dr Stanisław Celichowski K! Filomatia

Sędzia SN Kazimierz Daszyński K! Magna-Polonia

Prof. Wiktor Dega K! Icaria

Por. Feliks Dropiński K! Masovia

Ks. Józef Prądzyński K! Baltia

Płk. Bernard Śliwiński K! Surma

Prof. Ireneusz Wierzejewski K! Chrobria

W 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Generał Stanisław Burhardt-Bukacki
Generał Stanisław Burhardt-Bukacki dzielny i mężny oficer dowódca walczący zawsze w czołowych liniach, swoim osobistym bezprzykładnym męstwem, brawurową odwagą połączoną z wybitną inicjatywą dawał zawsze przykład nieustępliwości i męstwa swoim podwładnym. Wspaniały legionista, dla którego dobro Ojczyzny było wartością nadrzędną.
Czytaj więcej

DZIENNIK HISTORII POLSKI

20 Marca
1241 (784 lata temu)
W czasie pierwszego najazdu mongolskiego na Polskę miała miejsce bitwa pod Raciborzem. Wojska księcia opolsko-raciborskiego Mieszka II Otyłego rozgromiły oddziały mongolskie próbujące przeprawić się na lewy brzeg Odry.
1673 (352 lata temu)
Zmarł, przeor zakonu paulinów na Jasnej Górze i organizator obrony klasztoru przed najazdem Szwedów w 1655 roku, ojciec Augustyn Kordecki.
1895 (130 lat temu)
Urodził się żołnierz Armii Krajowej, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK generał August Emil Fieldorf ps. „Nil”. Był jednym z bohaterów walk o niepodległą Polskę. Został skazany na śmierć i zamordowany przez władze komunistyczne.
1919 (106 lat temu)
Przyjechał do Polski z Francji pierwszy pociąg wiozący żołnierzy 1 Dywizji Strzelców Armii generała Józefa Hallera.
1921 (104 lata temu)
Odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku, głosował w nim około 1,2 miliona osób. Niecałe 60 procent opowiedziało się za przyłączeniem ziem do Niemiec.
1923 (102 lata temu)
Zmarł we Lwowie Polski Święty Arcybiskup Lwowski Józef Bilczewski. Wybitny duszpasterz, polityk, społecznik, człowiek o wielkiej pobożności, obrońca polskich spraw na Kresach Wschodnich. Wielki patriota, któremu zależało na Wolnej Polsce.
1942 (83 lata temu)
W więzieniu Plötzensee w Berlinie Niemcy zgilotynowali Mścisława Frankowskiego, powstańca wielkopolskiego, działacza Stronnictwa Narodowego i współzałożyciela Narodowej Organizacji Bojowej. Więziony był w: poznańskim Forcie VII, Wronkach, Elblągu i Berlinie.
1942 (83 lata temu)
W Zgierzu Niemcy rozstrzelali 100 Polaków, a 300 innych wywieźli do obozów koncentracyjnych. Ta największa akcja eksterminacyjna przeprowadzona na terenie zarządzanego przez SS-Brigadeführera Arthura Greisera Kraju Warty była odwetem za zastrzelenie przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego dwóch funkcjonariuszy Gestapo.
1942 (83 lata temu)
Na werandzie warszawskiej cukierni Lardellego, przy ul. Polnej, harcerz Szarych Szeregów Maciej Dawidowski, ps. „Alek”, po raz pierwszy w okupowanej polsce namalował Kotwicę – symbol Polski Walczącej.
1948 (77 lat temu)
Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał na trzykrotną karę śmierci Antoniego Trzeplę ps. „Krakus” członka ZWZ-AK, żołnierza oddziału dywersyjnego dowodzonego przez Zdzisława Baszaka, ps. „Pirat”, kierownika placówki stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość w Przybysławicach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone