Symboliczny grób por. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan” - Zawichost

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Świętokrzyskie
Miejscowość:Zawichost
Lokalizacja:ul. Wąska

OPIS:

por. TOMASZ WÓJCIK

ps. „TARZAN”

15.12.1908 - 8.07.1951

żołnierz NSZ i AK

odznaczony KRZYŻEM WALECZNYCH

i odznaką pamiątkową AK

zginął śm. trag. w Chicago

DZIENNIK HISTORII

15 grudnia 1908

Dziennik Historii Polski
Urodził się legendarny „Ułan z Zawichostu”, wachmistrz/por. Tomasz Wójcik ps. „Tarzan” był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej.

26 sierpnia 1943

Dziennik Historii Polski
W zasadzce zorganizowanej przez oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plutonowego Tomasza Wójcika ps. „Tarzan” zginął generał Kurt Renner. Był on najwyższym rangą niemieckim oficerem zabitym przez polskie podziemie.

7 lipca 1944

Dziennik Historii Polski
W okolicach Woli Grójeckiej w województwie świętokrzyskim oddział partyzancki Armii Krajowej wachmistrza Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”stoczył krwawą bitwę z oddziałem żandarmerii niemieckiej. W bitwie poległo 37 Polaków. W niespodziewanym ataku udział wzięło ponad 200 Niemców. Byli dokładnie poinformowani o liczbie partyzantów i miejscu zakwaterowania. Tego dnia pod nieobecność „Tarzana” dowodził podchorąży ps. „Czarny”. Zdołało się przebić jedynie około 9 partyzantów. Pozostali partyzanci nawet ci ciężko ranni, aby nie dostać się w ręce Niemców dobijali się z własnej broni.

8 lipca 1951

Dziennik Historii Polski
W niewyjaśnionych okolicznościach tragiczną śmiercią zginął w Chicago Tomasz Wójcik ps. „Tarzan”. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Armij Krajowej, odznaczony Krzyżem Walecznych i odznaką pamiątkową AK.

11 lipca 1951

Dziennik Historii Polski
W Detroit (USA) na cmentarzu Mount Olivet odbył się pogrzeb zamordowanego w skrytobójczym zamachu ppor. Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”, żołnierza Wojska Polskiego, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

13 Sierpnia
1873 (149 lat temu)
Urodził się dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji generał Józef Haller. Współtworzył antyrządowy „Front Morges”, a w czasie II wojny światowej był ministrem rządu RP na uchodźstwie.
1912 (110 lat temu)
Urodził się kapitan pilot Jerzy Palusiński, absolwent Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. W kampanii polskiej 1939 pilot Brygady Pościgowej broniącej Warszawy. Zestrzelił dwa niemieckie samoloty bombowe Do-17.
1920 (102 lata temu)
Walki o Radzymin, Nieporęt, Ossów i Okuniew rozpoczęły Bitwę Warszawską.
1942 (80 lat temu)
Członkowie dywersyjnej komórki Armii Krajowej „Wachlarz” dowodzonej przez podpułkownika Jana Włodarkiewicza spalili most w Kobryniu (dzisiejsza Białoruś), zerwali tory kolejowe z Brześcia do Baranowiczów oraz spowodowali katastrofę kolejową na odcinku z Brześcia do Homla.
1944 (78 lat temu)
8 tysięczne siły niemieckie generała Heinza Reinefartha przystąpiły do likwidacji Śródmieścia.Tego samego dnia hitlerowcy przypuścili atak również na Ogród Krasińskich, co zmusiło Komendę Główną Armii Krajowej do przeprowadzki do Pałacu Raczyńskich.
1944 (78 lat temu)
Rozstrzelany został w więzieniu na Pawiaku członek wywiadu ZWZ-AK, pilot i konstruktor lotniczy Antoni Kocjan.
1944 (78 lat temu)
Z powodu braku wiedzy na temat zdobytego przez powstańców sprzętu tj. niemieckiego transportera z ładunkami wybuchowymi doszło do jego eksplozji. W jej wyniku zginęło ponad 300 osób głównie cywilów, którzy zbiegli się aby podziwiać zdobyczny sprzęt.
1994 (28 lat temu)
Zmarła podporucznik AK Zdzisława Bytnarowa, podczas powstania w Warszawie kierowała Harcerską Pocztą Polową.
2021 (rok temu)
Zmarł mjr Julian Kulski ps. „Goliat”,Podczas Powstania Warszawskiego jako 15-latek walczył w szeregach zgrupowania „Żniwiarz”. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone