Tablica upamiętniająca Obrońców Westerplatte - Kielce

Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Świętokrzyskie
Miejscowość:Kielce
Lokalizacja:ul. Ks. Piotra Ściegiennego 2

OPIS:

PAMIĘCI OSIEMDZIESIĘCIU ŻOŁNIERZY

2 DYWIZJI PIECHOTY LEGIONÓW

WOJSKA POLSKIEGO

OBROŃCÓW WESTERPLATTE

KTÓRZY W MARCU 1939 ROKU

NA ROZKAZ MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH

WYJECHALI Z KIELECKIEGO GARNIZONU

I OBJĘLI SŁUŻBĘ

W POLSKIEJ SKŁADNICY TRANZYTOWEJ

NA WESTERPLATTE

W 80. ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

DZIENNIK HISTORII

14 marca 1924

Dziennik Historii Polski
Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na Półwyspie Westerplatte. Zawdzięczamy to hrabiemu Mieczysławowi Jałowieckiemu, który w 1920 roku zakupił właśnie na Westerplatte niewielki majątek letniskowy, wokół którego zbudował mur i wywiesił Polską flagę.

18 stycznia 1926

Dziennik Historii Polski
Do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przybył na trałowcu ORP Mewa pierwszy polski oddział wojskowy pod dowództwem porucznika Stefana Koniecznego.

25 sierpnia 1939

Dziennik Historii Polski
Do portu w Gdańsku wpłynął niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”, który 1 września rozpoczął ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

7 września 1939

Dziennik Historii Polski
Około 200 żołnierzy WP pod dowództwem majora Sucharskiego i kapitana Dąbrowskiego opuściło placówkę na Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni. Walka ta stała się symbolem polskiego oporu przeciwko niemieckiej agresji.

5 sierpnia 2012

Dziennik Historii Polski
Zmarł ostatni żołnierz broniący Westerplatte we wrześniu 1939 roku major Ignacy Skowron.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

15 Sierpnia
1917 (105 lat temu)
Powstał Komitet Narodowy Polski w Lozannie na jego czele stanął Roman Dmowski.
1920 (102 lata temu)
Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w trzecim dniu walk na przedmościu warszawskim wojska polskie odbiły Radzymin i przejęły inicjatywę w walkach z bolszewią.
1920 (102 lata temu)
Po zakończonej bitwie warszawskiej do polskiej niewoli trafiło 60 tysięcy rosyjskich jeńców. Niektórzy z nich, przerażeni, twierdzili, że widzieli nad polskim wojskiem Tę, ”której się wzroku czarne duchy boją”, czyli Matkę Bożą, która osłaniała swoim płaszczem stolicę.
1923 (99 lat temu)
Po raz pierwszy obchodzono Święto Żołnierza i doroczny przegląd załogi. Święto zostało ustanowione rozkazem dziennym nr 126 Ministra Spraw Wojskowych generała Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923. <br/><br /> Foto: Marszałek Józef Piłsudski, gen. broni Stanisław Szeptycki i gen. dywizji Stanisław Haller na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie, 1923
1929 (93 lata temu)
Urodziła się działaczka WZZ Wybrzeża Anna Walentynowicz. W 1980 roku była członkiem Prezydium MKS w Stoczni Gdańskiej, a następnie Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność". Zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone