Mogiła Wojciecha Bartosa Głowackiego - Kielce

Masz zdjęcia z tego miejsca?     Wyślij je do nas
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Świętokrzyskie
Miejscowość:Kielce
Lokalizacja:ul. Jana Pawła II 2
(Płyta nagrobna przy katedrze p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

OPIS:

Wojciech Bartosz (Bartos) Głowacki – kosynier w insurekcji kościuszkowskiej, chorąży grenadierów krakowskich. W bitwie pod Racławicami odznaczył się wielkim męstwem, a jego bohaterski czyn zdobycia rosyjskiego działa przeszedł do historii.

Śmiertelnie ranny pod Szczekocinami, wraz z powracającymi po klęsce wojskami, dotarł do Kielc, gdzie prawdopodobnie zmarł. Pochowany został w kościele Najświętszej Marii Panny (katedra) 9 czerwca 1794 roku. Początkowo jego grób znajdował się w kościelnej kaplicy zwanej Ogrójcem. W okolicach roku 1870, podczas odnawiania kieleckiej katedry, grób bohatera przeniesiono na cmentarz katedralny, umieszczając go po prawej stronie kościoła od jego frontu (płd.-zach. narożnik).

W 1928 roku, w 10 rocznicę Odzyskania Niepodległości, umieszczono tam tablicę pamiątkową, z napisem: „Ś.P. Wojciech Bartosz Głowacki, bohater spod Racławic. Ranny pod Szczekocinami. Zmarł w Kielcach 9.VI.1794”. Nad napisem znajduje się krzyż wraz z dwoma, symbolicznie skrzyżowanymi, kosami.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

27 Lipca
1794 (230 lat temu)
Podczas insurekcji kościuszkowskiej wojska pruskie wykorzystując całkowite zaskoczenie Polaków zdobyły ich pozycje na Woli.
1891 (133 lata temu)
Urodził się Aleksander Ładoś, dyplomata i polityk. W czasie wojny chargé d affaires poselstwa w Bernie. Kierował nieformalną Grupą Berneńską ratującą Żydów przed Zagładą.
1918 (106 lat temu)
Został założony Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1931 (93 lata temu)
Urodziła się Jadwiga Kanaffa, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była więźniem obozu KL Dachau.
1931 (93 lata temu)
Urodził się Bolek Gepner ps. „Jasnotek”, harcerz Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego był łącznikiem i listonoszem. Zginął na służbie z rąk niemieckiego snajpera. Miał 13 lat.
1944 (80 lat temu)
Niemcy rozpoczęli likwidację hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ul. Gęsiej - potocznie nazywanego „Gęsiówką” w Warszawie.
1944 (80 lat temu)
Sztab Lubelskiego Okręgu AK i Delegat Rządu Władysław Cholewa zostali aresztowani przez NKWD.
1944 (80 lat temu)
Wojska Sowieckie wkroczyły do Białegostoku.
1944 (80 lat temu)
Po zdobyciu Lwowa NKWD aresztowało pułkownika Władysława Filipowskiego (zdjęcie) oraz wielu żołnierzy i oficerów Armii Krajowej.
1948 (76 lat temu)
Rozpoczął się proces por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” i 13 innych partyzantów podziemia antykomunistycznego przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Kielcach.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone | Ustawienia ciasteczek