14 lutego 1942
Generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, na jej czele stanął generał Stefan Rowecki ps. „Grot”
13 sierpnia 1942
Członkowie dywersyjnej komórki Armii Krajowej „Wachlarz” dowodzonej przez podpułkownika Jana Włodarkiewicza spalili most w Kobryniu (dzisiejsza Białoruś), zerwali tory kolejowe z Brześcia do Baranowiczów oraz spowodowali katastrofę kolejową na odcinku z Brześcia do Homla.
7 października 1942
Oddziały dywersyjne Armii Krajowej przeprowadziły Akcję „Wieniec”, której celem były drogi zaopatrzenia niemieckiej armii walczącej na froncie wschodnim. W wyniku akcji udało się zniszczyć tory na sześciu liniach wokół warszawskiego węzła kolejowego.
11 października 1942
W Radomiu Niemcy zamordowali 15 żołnierzy Armii Krajowej, którzy 19 września 1942 roku w Różkach koło Radomia podczas wymiany ognia z niemieckimi żandarmami zabili jednego z nich i ranili dwóch innych.
12 grudnia 1942
Dowódca Armii Krajowej Stefan Rowecki ps. „Grot” rozkazem nr 73 wprowadził zatwierdzony przez Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała broni Władysława Sikorskiego tekst przysięgi Armii Krajowej.
20 kwietnia 1943
Oddział egzekucyjny Armii Krajowej przeprowadził nieudany zamach na dowódcę policji i SS w Krakowie Friedricha Krugera.
31 maja 1943
W Jędrzejowie grupa bojowa żołnierzy Armii Krajowej działająca w składzie: Hieronim Piasecki ps. „Zola”, Zdzisław Kajderowicz ps. „Ryszard” i Witold Staszkiewicz ps. „Wituś” przeprowadziła udany zamach na życie plutonowego SS i kata ziemi jędrzejowskiej Helmuta Kappa.
1 czerwca 1943
Oddział Armii Krajowej pod dowództwem podporucznika Hieronima Miąca ps. „Korsarz” wspólnie z oddziałem partyzanckim Gwardii Ludowej dowodzonym przez „Miszkę Tatara” stoczył bój w obronie mieszkańców Józefowa na Roztoczu.
11 sierpnia 1943
Członkowie Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przechwycili niemiecki transport pieniędzy przewożony z Banku Emisyjnego. Udało się zdobyć na działania Armii Krajowej 105 milionów złotych.
12 sierpnia 1943
Oddział „Osa"-"Kosa” Kedywu KG AK zaatakował przy Placu Zamkowym transport pieniędzy wywożonych z Banku Emisyjnego, zdobyto około 106 milionów złotych.
8 października 1943
W Warszawie w kawiarni „Za kotarą” w akcji oddziału Armii Krajowej 993/W zginęli konfidenci gestapo Józef Staszauer i Jerzy Konarzewski oraz kilku volksdeutschów i Niemców powiązanych z konfidentami. Dokładna liczba ofiar jest nieznana.
31 maja 1944
Żołnierze Batalionów Chłopskich wraz z oddziałami AK zatopili na Wiśle (w okolicach Machowa woj. lubelskie) statek „Tannenberk” transportujący niemieckich żołnierzy.
22 czerwca 1944
Oddział Armii Krajowej „Wybranieccy” pod dowództwem ppor. Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz” zdobył i opróżnił niemieckie magazyny w Chmielniku na Kielecczyźnie.
8 września 1944
Odbyła się bitwa 9. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami w okolicach rezerwatu Czerwone Bagno na Podlasiu. Partyzanci kompletnie rozbili siły niemieckie.
1 marca 1951
Zostało zamordowanych przez komunistów siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
1 marca 2011
Pierwszy raz w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.