Tablica upamiętniająca cichociemnych - Gliwice

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Gliwice
Lokalizacja:ul. Dworcowa

OPIS:

Gliwiccy CICHOCIEMNI
spadochroniarze Armii Krajowej
elita Polski Walczącej

Edward Kiwer ps. „Biegaj”
Bolesław Polończyk ps. „Kryształ”
Leszek Ratajski ps. „Żal”
Aleksander Tarnowski ps. „Upłaz”
Bogusław Wolniak ps. „Mięta”
Antoni Żychiew ps. „Przerwa”

DZIENNIK HISTORII

27 stycznia 1888

Dziennik Historii Polski
Urodził się cichociemny, generał Tadeusz Kossakowski, w latach 1942-43 był szefem motoryzacji i broni pancernej Armii Polskiej na Wschodzie, uczestniczył w powstaniu warszawskim.

5 września 1897

Dziennik Historii Polski
Urodził się pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki, cichociemny, podczas II wojny światowej od 1943 roku był szefem Oddziału IV (Kwatermistrzowskiego), a od 1944 roku Oddziału II (Informacyjno-Wywiadowczego) Komendy Głównej Armii Krajowej.

7 kwietnia 1898

Dziennik Historii Polski
We Włocławku urodził się cichociemny mjr Aleksander Stpiczyński ps. „Klara” vel „Wilski”. Był kurierem Komendy Głównej AK, więzień obozów koncentracyjnych: KL Gross-Rosen, KL Mittelbau-Dora, KL Sachsenchausen, KL Mauthausen. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

1 lipca 1906

Dziennik Historii Polski
Urodził się podpułkownik Wojska Polskiego Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz”, hubalczyk, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej. Dowodził partyzantką antykomunistyczną w Okręgu Nowogródek.

22 sierpnia 1909

Dziennik Historii Polski
W Łodzi urodził się cichociemny mjr Eugeniusz Kaszyński ps. „Nurt”.Był jednym z najbardziej wysportowanych cichociemnych. Podczas walk partyzanckich na Kielecczyźnie dbał o sprawność fizyczną podkomendnych.

8 lutego 1911

Dziennik Historii Polski
W majątku Józin koło Starokonstantynowa (obecnie na Ukrainie) urodził się cichociemny mjr Wacław Kopisto ps. „Kra”, oficer wydzielonej organizacji dywersyjnej „Wachlarz”, uczestnik akcji rozbicia więzienia w Pińsku, obrońca ludności Wołynia przed UPA. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

16 kwietnia 1911

Dziennik Historii Polski
Urodził się cichociemny, oficer Wojska Polskiego Marian Gołębiewski. Był komendantem Obwodu Hrubieszów AK i szefem Inspektoratu Zamojskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od 1946 do 1956 roku więziony przez komunistów, ponownie aresztowany na 4,5 roku w 1970r., członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (od 1977 roku).

11 lutego 1912

Dziennik Historii Polski
Urodził się Mirosław Kryszczukajtis kapitan, Cichociemny, członek Komendy Głównej Armii Krajowej Oddziału III Operacyjno-Szkoleniowego Biura Badań Technicznych.

30 lipca 1912

Dziennik Historii Polski
Urodził się Alfred Zawadzki ps. „Kos”, „Blady”, oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej, dyplomowany porucznik artylerii służby stałej, cichociemny.

8 listopada 1913

Dziennik Historii Polski
W Bydgoszczy urodził się Florian Adrian ps. „Liberator”, Cichociemny, pilot Dywizjonu 300, w okresie międzywojennym oficer lotnictwa Wojska Polskiego, kierownik referatu informacyjno-wywiadowczego Wydziału Lotniczego Oddziału III Sztabu Komendy Główne AK, kierownik referatu lotniczego Sztabu Okręgu Armii Krajowej Kielce.

29 lipca 1914

Dziennik Historii Polski
Urodził się Jerzy Bichniewicz ps. „Błękitny”, podporucznik, saper, cichociemny, oficer do zadań specjalnych. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

25 maja 1923

Dziennik Historii Polski
W Szczebrzeszynie urodził się cichociemny ppor. Rafał Andrzej Niedzielski ps. „Mocny”. Oficer „Wachlarza" Kedywu Obszaru AK Lwów oraz Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury". Żeby zostać przyjętym na szkolenie dla cichociemnych postarzał się celowo o dwa lata.

15 lutego 1941

Dziennik Historii Polski
Odbył się w nocy z 15 na 16 pierwszy zrzut „cichociemnych”. Trzech polskich skoczków wylądowało w okolicach Skoczowa na Śląsku.

22 kwietnia 1943

Dziennik Historii Polski
We Lwowie, w wieku 33 lat zmarł na tyfus Adam Cużytek komendant IX Okręgu Batalionów Chłopskich, uczestnik wojny obronnej z 1939 roku, żołnierz Samodzielniej Brygady Strzelców Spadochronowych oraz Cichociemny. Był działacz podziemia konspiracyjnego, organizator walk z bandami UPA na Kresach Wschodnich.

29 kwietnia 1943

Dziennik Historii Polski
Przy ulicy 6 sierpnia 4 w Warszawie Kriminalpolizei aresztowała Jana Wilhelma Hörla podporucznika broni pancernych Polskich Sił Zbrojnych, Cichociemnego. Trafił do więzienia na Pawiaku. 7 maja 1943 roku został rozstrzelany w ruinach getta przy ul. Dzielnej 27.

7 maja 1943

Dziennik Historii Polski
Przy ulicy Dzielnej 27 w Warszawie w ruinach getta rozstrzelany został przez Niemców Jan Wilhelm Hörl podporucznik broni pancernych, Cichociemny, członek Okręgu Lublin Armii Krajowej.

12 lipca 1943

Dziennik Historii Polski
W nocy na z 12 na 13 oddział AK pod dowództwem por. Jana Piwnika ps. „Ponury” rozstrzelał ok. 180 Niemców podróżujących pociągiem z Warszawy do Krakowa. Był to odwet za pacyfikację Michniowa, w której okupanci zamordowali ok. 200 mieszkańców wsi.

14 października 1943

Dziennik Historii Polski
Pod Wielką Wsią w powiecie koneckim wraz z kilkoma swoim żołnierzami od niemieckich kul zginął dowódca II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” ppor. cc. Waldemar Szwiec ps. „Robot”.

16 lutego 1944

Dziennik Historii Polski
W Radomiu został zamordowany cichociemny por. Jan Rogowski ps. „Czarka”.

3 sierpnia 1944

Dziennik Historii Polski
Podczas walki z Niemcami w Powstaniu Warszawskim w wieku 27 lat poległ cichociemny, porucznik Ignacy Bator "Opór". Był strzelcem radiooperatorem 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej, a następnie pilotem 138 Dywizjonu Specjalnego RAF. Odznaczony m. in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

4 marca 2022

Dziennik Historii Polski
W wieku 101 lat zmarł mjr Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz”. Był ostatnimi z żyjących Cichociemnych, elity komandosów polskiego podziemia. Byli specjalistami od dywersji, cichej likwidacji wroga i konspiracji.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Grudnia
1695 (327 lat temu)
Urodził się Andrzej Stanisław Załuski jeden z prekursorów oświecenia w Polsce. Był kanclerzem wielkim koronnym, biskupem krakowskim oraz mecenasem nauk.
1915 (107 lat temu)
Urodziła się kpt. Halina Jabłońska-Ter Oganian ps. „Barbara”, „Danuta”, „96” – działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, uczestniczka powstania warszawskiego, dama orderów Krzyża Walecznych i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.
1941 (81 lat temu)
Do Moskwy przyjechał generał Władysław Sikorski, podczas tego pobytu dwukrotnie spotkał się z Józefem Stalinem.
1941 (81 lat temu)
Zmarł Edward Rydz-Śmigły, który pełnił rolę Wodza Naczelnego podczas kampanii wrześniowej, był również marszałkiem Polski. Został pochowany pod swoim pseudonimem „Adam Zawisza” na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach.
1942 (80 lat temu)
Rozpoczęła się wizyta w USA generała Władysława Sikorskiego, podczas której spotkał się on z prezydentem Rooseveltem.
1943 (79 lat temu)
W okolicach ulic Puławskiej i Rakowieckiej oddział żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Tadeusza Jaegermanna przeprowadził zamach na niemiecki transport. Podczas akcji zabito pięciu funkcjonariuszy Schutzpolizei i jednego esesmana.
1944 (78 lat temu)
W Lublinie zakończył się trwający od 27 listopada 1944 roku proces niemieckich zbrodniarzy wojennych z obozu koncentracyjnego w Majdanku. Specjalny Sąd Karny skazał na karę śmierci 6 zbrodniarzy.
1946 (76 lat temu)
Sotnia UPA Burłaka napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim. Zabito 15 kobiet i dzieci. Tego samego dnia inne oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.
1963 (59 lat temu)
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zmarł 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim; uczestnik bitwy o Monte Cassino.
1981 (41 lat temu)
ZOMO spacyfikowało strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, trwający od 25 listopada. Studenci domagali się objęcia WOSP ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie wojskowym.
1993 (29 lat temu)
W Londynie w wypadku samochodowym zginął ppłk Kazimierz Falewicz ps.„Suwalski”, „Antoni”.Był artylerzystą Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie oficer Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone