Pomnik Stefana Batorego - Gliwice

Autor zdjęć: Rafał Stanisławski
Szczegółowe dane:
Kraj:polska
Województwo:Śląskie
Miejscowość:Gliwice
Lokalizacja:ul. Pod Murami 2

OPIS:

Stefan Batory
Król Polski
1576-1586

DZIENNIK HISTORII

27 września 1533

Dziennik Historii Polski
Urodził się Stefan Batory, król Polski w latach 1576-1586.

14 grudnia 1575

Dziennik Historii Polski
Stefan Batory został ogłoszony królem Polski.

1 maja 1576

Odbył się ślub i koronacja Anny Jagiellonki i Stefana Batorego.

1 kwietnia 1579

Król Polski Stefan Batory założył w Wilnie Akademię i Uniwersytet Wileński przekształcony z Kolegium Jezuitów.

26 czerwca 1579

Dziennik Historii Polski
Król Polski Stefan Batory wypowiedział wojnę Moskwie. Przyczyną tej decyzji były imperialne plany tego kraju, który chciał zagarnąć Inflanty. Wojska rosyjskie cara Iwana IV Groźnego już od blisko czterech lat okupowały tereny. Batory zdecydował się na podniesienie podatków, co poskutkowało stworzeniem blisko 60 tysięcznej armii, która miała walczyć z Rosjanami.

11 sierpnia 1579

Dziennik Historii Polski
W czasie wojny polsko-rosyjskiej wojska króla Stefana Batorego, w szeregach których walczyli również Litwini, Węgrzy, Tatarzy litewscy, a także Szkoci rozpoczęły oblężenie twierdzy Połock położonej na terenie dzisiejszej Białorusi.

30 sierpnia 1579

Po 20 dniach oblężenia wojska króla Stefana Batorego zdobyły Połock. Zdobycie tego miasta było celem szerszej strategii zaczepnej stosowanej przez Batorego w wojnie z Rosją o odzyskanie Inflant i ziemi połockiej.

29 maja 1580

Dziennik Historii Polski
Król Stefan Batory otrzymał od papieża Grzegorza XIII tytuł „Fidei defensor”. Było to papieskie uznanie zasług Batorego w obronie wiary i tradycji chrześcijańskich, a także nagroda za zasługi i zachęta do dalszych działań przeciwko Turkom i Tatarom.

12 grudnia 1586

Dziennik Historii Polski
W Grodnie zmarł król Polski Stefan Batory, panował przez 10 lat. Dał się poznać jako dobry organizator, który zreformował armię, pokonał Rosję w wojnie o Inflanty, a także zreformował husarię.

DZIENNIK HISTORII POLSKI

2 Grudnia
1695 (327 lat temu)
Urodził się Andrzej Stanisław Załuski jeden z prekursorów oświecenia w Polsce. Był kanclerzem wielkim koronnym, biskupem krakowskim oraz mecenasem nauk.
1915 (107 lat temu)
Urodziła się kpt. Halina Jabłońska-Ter Oganian ps. „Barbara”, „Danuta”, „96” – działaczka Młodzieży Wszechpolskiej, komendantka Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet, uczestniczka powstania warszawskiego, dama orderów Krzyża Walecznych i Srebrnego Krzyża Zasługi z Mieczami.
1941 (81 lat temu)
Do Moskwy przyjechał generał Władysław Sikorski, podczas tego pobytu dwukrotnie spotkał się z Józefem Stalinem.
1941 (81 lat temu)
Zmarł Edward Rydz-Śmigły, który pełnił rolę Wodza Naczelnego podczas kampanii wrześniowej, był również marszałkiem Polski. Został pochowany pod swoim pseudonimem „Adam Zawisza” na Cywilnym Cmentarzu na Powązkach.
1942 (80 lat temu)
Rozpoczęła się wizyta w USA generała Władysława Sikorskiego, podczas której spotkał się on z prezydentem Rooseveltem.
1943 (79 lat temu)
W okolicach ulic Puławskiej i Rakowieckiej oddział żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem kapitana Tadeusza Jaegermanna przeprowadził zamach na niemiecki transport. Podczas akcji zabito pięciu funkcjonariuszy Schutzpolizei i jednego esesmana.
1944 (78 lat temu)
W Lublinie zakończył się trwający od 27 listopada 1944 roku proces niemieckich zbrodniarzy wojennych z obozu koncentracyjnego w Majdanku. Specjalny Sąd Karny skazał na karę śmierci 6 zbrodniarzy.
1946 (76 lat temu)
Sotnia UPA Burłaka napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim. Zabito 15 kobiet i dzieci. Tego samego dnia inne oddziały UPA wysadziły 8 mostów kolejowych na odcinku Zagórz-Szczawne.
1963 (59 lat temu)
W ogrodzie zoologicznym w Edynburgu zmarł 22-letni niedźwiedź Wojtek, kapral 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim; uczestnik bitwy o Monte Cassino.
1981 (41 lat temu)
ZOMO spacyfikowało strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie, trwający od 25 listopada. Studenci domagali się objęcia WOSP ustawą o szkolnictwie wyższym, a nie wojskowym.
1993 (29 lat temu)
W Londynie w wypadku samochodowym zginął ppłk Kazimierz Falewicz ps.„Suwalski”, „Antoni”.Był artylerzystą Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, a następnie oficer Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Miejsca pamięci

LICZBA MIEJSC PAMIĘCI

© 2019 -   pamietajskadjestes.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone